Podstawowe pojęcia GSM
Z pAmIÄTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoĹkA
1. 2GTelefonia drugiej generacji np. GSM - dopuszczalna szybkość transmisji to 115 kbit/s co pozwala na przesłanie oprócz głosu także danych i faxów.
2. 3G
Telefonia trzeciej generacji np. UMTS - pozwala na osiągniecie maksymalnej szybkości 2Mbit/s dzieki czemu możliwe jest przesyłanie obrazu /wideokonferencjie, interaktywna telewizja itp./
3. 8PSK
8-Phase Shift Keying - ośmiowarstowe kluczowanie fazy. Metoda modulacji fali elektromagnetycznej polegająca na wysyłaniu sinusoidalnego sygnału, którego faza zmienia sie co 45 stopni od 0 do 360. Dzieki takiej modulacji jest dostępnych osiem różnych przebiegów PAinusoidalnych. 8PSK umożliwia więc jednorazowe wysłanie 3 bitów informacji (2 do potęgi trzeciej). Modulacja 8PSK wykorzystywana jest w technologii EDGE, która znacznie zwiększa przepustowość sieci GSM oraz w telefonii trzeciej generacji UMTS.
4. Access Point Name (APN)
Nazwa punktu dostępu. W przypadku sieci GSM termin ten oznacza nazwę serwera, który obsługuje transmisje danych. Wpisanie przez użytkownika nazwy punktu dostępu (APN) jest niezbędne do korzystania z takich usług jak WAP lub GPRS. W telefonach zakupionych u operatorów APN jest już zwykle zapisana w pamięci aparatu i nie ma potrzeby jej wpisywania.
5. Aktywna klapka
klapka w telefonie, która powoduje odebranie rozmowy w chwili jej otworzenia
6. Akumulator
Źródło energi dla telefonu komórkowego, zwany powszechnie baterią
7. Alarm wibracyjny
alarm powiadamiający o nadchodzącej rozmowie poprzez wibracje. Jest niezauważalny dla innych osób - czuje go tylko właściciel telefonu. Wibracja może bya wbudowana w baterie, lub bezpośrednio w telefon.
8. Alcatel
francuski producent m.in. telefonów komórkowych i sprzętu dla operatorów telekomunikacyjnych
9. AMPS
Advanced Mobile Phone Service to system analogowej telefonii komórkowej działający w paśmie 824-894 MHz.Pasmo 824-849 wykorzystywane jest do połączeń stacji bazowej z telefonem, natomiast pasmo 869-894 MHz służy do połączeń aparatów ze stacją bazową.
10. Antena
element komórki zbierający sygnały z nadajników komórkowych
11. ASIM
emulator karty serwisowej Motoroli
12. Automatyczny wybór sieci
Jedna z funkcji oferowanych przez telefony komórkowe. W przypadku, gdy użytkownik korzysta z aparatu za granicą, funkcja ta umożliwia automatyczne zalogowanie sie do sieci operatora, który podpisał umowę roamingową z operatorem użytkownika. Jeśli w zasięgu telefonu znajduje sie kilka sieci, telefon sprawdza czy na karcie SIM nie ma zapisanej sieci preferowanej - jeżeli taka sieć jest telefon łączy sie z nią. W przeciwnym wypadku aparat loguje sie do tej sieci, która zapewnia najlepszy sygnał.
13. Bateria
wibracyjna - bateria z wbudowanym alarmem wibracyjnym
litowo jonowa - bateria coraz powszechniejsza wśród komórek, nie ma efektu pamięciowego - można ją ładować w dowolnej chwili
niklowo-kadmowa - najstarszy i najmniej efektywny rodzaj baterii, obecnie niestosowany
niklowo-wodorkowa - najczęściej spotykany rodzaj baterii, jej pojemność ulega zmniejszeniu wraz z upływem czasu, wymaga formatowania
litowo-polimerowa - najnowszy rodzaj baterii stosowany np. w Motoroli v3688, ma bardzo małe rozmiary
14. Bluetooth
bezprzewodowa technologia stworzona do transmisji danych. Urządzenia Bluetooth komunikują sie w paśmie 2402-2480 MHz
15. Bosch
niemiecki producent telefonów komórkowych
16. Bramka SMS
oprogramowanie po stronie serwera pozwalające na przesłanie wiadomości SMS ze strony WWW
17. BSC
Base Station Controller - Sterownik Stacji Bazowych sterujący takimi funkcjami jak przełączanie kanałów, sterowanie mocą stacji ruchomej oraz komunikujący sie z centralą systemu ruchomego.
18. BSIC
Base Station Identity Code - numer identyfikacyjny stacji bazowej. Jeżeli BTS-a zapiszemy dwójkowo, to trzy pierwsze cyfry (oczywiście w zapisie dziesiątkowym) stanowić bedą jego BCC, nastepne trzy NCC.
19. BTS
Base Transceiver Station - jest to stacja bazowa systemu GSM. Składa się ona z kilku zestawów anten. Każdy zestaw zawiera jedną antenę nadawczą i odbiorczą oraz urządzenia do pomiaru siły sygnału (wykorzystywane m. in. przy przełączaniu rozmowy z jednej komórki do innej). Zasięg sygnału z jednego BTS'a stanowi komórkę sieci.
20. CDMA
czyli Code Division Multiple Access, zaawansowany system transmisji danych w sieciach telekomunikacyjnych
21. Cell Brodcast
usługa polegająca na rozsyłaniu pewnych informacji (przypominających SMS'y) do abonentów sieci znajdujących sie w zasięgu jednej stacji bazowej BTS. Mogą to być informacje na temat sytacji na drogach, prognoza pogody, informacje o lokalizacji najbliższego postoju taksówek/posterunku policji/szpitala. Są one pogrupowane tematycznie i nadawane na osobnych kanałach. W Polsce wystepuje w ograniczonej formie zwanej Cellinfo - wyświetlana jest tylko nazwa miasta w którym jesteśmy..
22. Cell info
Cell info to usługa dostepna w Polsce m.in. w sieci Plus GSM polegająca na wyświetlaniu na wyświetlaczu telefonu komórkowego nazwy miejscowości lub województwa, w którym abonent aktualnie się znajduje. Precyzyjniej jest to informacja nadawana przez BTS i nie określa położenia abonenta, lecz zawiera informacje, do nadajnika w której miejscowości lub w którym województwie telefon abonenta jest zalogowany.
23. Centertel
dokładnie "Polska Telefonia Komórkowa Centertel", polska firma telekomunikacyjna - operator cyfrowej sieci Idea i analogowej Centertel, jej udziałowcami jest TPSA i France Telecom.
24. Chatboard
mała klawiatura do telefonów Ericsson pozwalająca na szybsze i wygodniejsze pisanie np. SMSów
25. CLIP
Calling Line Identification Presentation - prezentacja numeru osoby dzwoniącej.
26. CLIR
Calling Line Identification Restriction - blokada prezentacji numeru osoby dzwoniącej
27. COLP
Connected Line identification Presentation - identyfikacja numeru z którym istnieje już połączenie.
28. COLR
Connected Line identification Restriction- blokada prezentacji numeru, z którym nastąpiło połączenia
29. DCS
Digital Cellular System, dawny skrót stosowany do sieci GSM1800
30. Diplekser
Diplekser to urządzenie, za pomocą którego antena GSM będzie pełniła funkcje również anteny radiowej. Posiada jedno wejście antenowe i dwa wyjścia: do zestawu głośnomówiącego oraz radia. Zamiast anteny radiowej należy zainstalować antenę GSM, sygnał z niej podłączyć do dipleksera, a z niego do radia i do zestawu głośnomówiącego.
31. DLR-3
to nazwa kabla m.in. do Nokii 7110 (DLR-3P dla Nokii 6210 i 6250) pozwalającego korzystać z wbudowanych komend AT tych telefonów. Może także pracować w protokole FBUS
32. DMCP
Dynamic Menu Change Protocol - to technologia pozwalająca na dynamiczną zmianę menu telefonu. Podobna do SIM Toolkit, ale nie wymagająca specjalnej karty SIM (jest wbudowana w telefon).
33. DSP
Digital Signal Processor - to określenie różnych technik ulepszania sygnału cyfrowego. Procesory te charakteryzują sie ogromną mocą obliczeniową, więc odpowiednio oprogramowane mogą pełnić wiele różnych zadań. Procesory DSP stosuje sie np. gdy sygnał analogowy został przetworzony na cyfrowy i zawiera zniekształcenia i szumy.
34. DTMF
Dual-Tone Multi-Frequency - to kod dźwiękowy, składający sie z dwóch dźwięków. Powstaje w momencie naciśnięcia w telefonie przycisku (od 0 do 9 lub * i #). Tony te, choć są niezrozumiałe dla człowieka, umożliwiają kontaktowanie sie różnych urządzeń podłączonych do linii telefonicznej, np. automatyczne sekretarki, telefaksy, systemy zdalnej kontroli, usługi telebankingu, systemy IVR.
35. DTX
Discontinous Transmission Exchange - to funkcja telefonu komórkowego, dzięki której w momencie gdy nic nie mówimy dłuższy czas, telefon może wyłączyć swój nadajnik. Aby nasz rozmówca nie usłyszał ciszy, jego telefon generuje pewien szum naśladujący odbierane w czasie mówienia szumy. Obniża to zużycie energii.
36. Dual Band
Określenie sieci /lub telefonu/ dwusystemowej tzn. działającej w paśmie 900 i 1800 Mhz.
37. DWDM
Dense Wavelength Division Multiplexing - to zwiększenie przepływności toru przez powielenie falowe kanałów informacyjnych na bliskich, lecz różnych częstotliwościach pracy. Zwielokrotnienie do czterech fal w jednym oknie światłowodu oznacza się jako WDM (Wavelength Division Multiplexing), a zwielokrotnienia o większej gęstości jako DWDM.
38. E-GSM
Extended Global System for Mobile Communication - to standard telefonii komórkowej wykorzystujący rozszerzone pasmo systemu GSM.
39. EDGE
Enhanced Data Rates for Global Evolution - jest technologią radiową, która umożliwia transfery danych powyżej 300 kb/s, a nawet 400 kb/s, wymaga jednak bardzo rewolucyjnych zmian w standardzie GSM.
40. EFR
Enhanced Full Rate - tryb transmisji głosu w systemie GSM zapewniający lepszą jakość rozmowy dzięki wykorzystaniu dwóch kanałów do transmisji
41. EMS
Enhanced Message Service - to rozszerzenie usługi przesyłania krótkich wiadomości tekstowych SMS. Funkcja EMS umożliwiają przesyłanie oprócz tekstu również grafiki, melodyjek i animacji.
42. Eprom
erasable programmable read-only memory - rodzaj pamięci stosowanej w urządzeniach elektronicznych, w postaci układu scalonego, przechowującej zawartość nawet po odłączeniu zasilania.
43. Era GSM
polska sieć komórkowa, posiada największą liczbę abonentów, jej koncesja GSM 900 i 1800 obejmuje teren całego kraju. Operatorem sieci Era jest PTC Sp z.o.o.
44. Ericsson
szwedzki producent telefonów komórkowych i urządzeń infrastuktury GSM i UMTS
45. ETSI
European Telecommunication Standards Institute - organizacja zajmująca się m.in. zatwierdzaniem nowych standardów telekomunikacyjnych.
46. FBUS
FBUS to nazwa protokołu transmisji używanego w nowszych telefonach Nokia. Mianem tym określa się również kable pozwalające korzystać z tego protokołu.
47. Firmware
Firmware to program zapisany w pamięci ROM urządzenia. Wewnętrzne oprogramowanie różnych urządzeń np. telefonów komórkowych.
48. Flash
pamięć telefonu dostępna dla użytkownika - można na niej zapisywać informacje np. numery telefonów itp.
49. Formatowanie baterii
Jest to dwu- lub trzykrotne ładowanie baterii i zupełne jej rozładowanie. Pozwala to na uzyskanie optymalnych parametrów pracy baterii i jej dłuższe życie.
50. Frequency
(ang.) częstotliwość, w telefonii komórkowej tym mianem określamy pasmo wykorzystywane przez dany telefon: 900, 1800 lub 1900 Mhz
51. GPRS
General Packet Radio Service - standard przesyłu danych o prędkości do 115kbit/s. Polega na pakietowym przesyłaniu danych - kanał jest wykorzystywany tylko w momencie transferu danych, a opłata jest pobierana za ilość pobranych danych, a nie za czas trwania połączenia.
52. GPS
Global Positioning System jest bezpłatny i dokładny system informacji o lokalizacji osób i obiektów. Przy użyciu małego odbiornika możemy określić miejsce naszego położenia z dokładnością do 100 metrów.
53. GSM
(GSM 900, GSM 1800, GSM 1900) - Global System of Mobile comunication - najpopulaniejszy obecnie standard telefonii komórkowej
54. GSM Phase 2
GSM Phase 2 to rozszerzony standard sieci GSM, który daje wiele interesujących możliwości. GSM Phase 2 obsługuje m.in. dostęp do sieci pakietowej, Call Waiting, oczekiwanie na połączenie, zawieszenie połączenia, telekonferencje, taryfikacja rozmów na bieżąco.
55. Handover
Handover to przenoszenie połączenia radiowego telefonu z jedną komórką na połączenie z inną (rozmowa telefoniczna ciągle trwa). Dzieje się tak: 1) gdy nowe połączenie może zapewnić lepszą jakość (jego parametry są ciągle sprawdzane przez stacje bazową i telefon) 2) gdy telefon znajduje się na styku kilku komórek i może już korzystać z innych (powstałe wolne miejsce wykorzystują telefony, które są tylko w zasięgu "starej" komórki).
56. Hands-free
Jest to urządzenie pozwalające na używanie telefonu bez użycia rąk. Wyróżniamy dwa jego rodzaje:
- zestaw głośnomówiący - telefon ma wbudowany głośnik który "głośno mówi" - głos słychać w całym pomieszczeniu.
- zestaw słuchawkowy - głośnik znajduje się w małej słuchawce umieszczanej w uchu, a mikrofon jest wbudowany w przewód słuchawkowy.
57. Hash
przycisk # w telefonie komórkowym
58. HLR
Home Location Register tzw. rejestr stacji własnych, centralny rejestr zawierający informacje dotyczące wszystkich abonentów danej sieci GSM
59. HR
Half Rate to tryb transmisji głosu w systemie GSM wykorzystujący połowę przydzielonego kanału, zapewnia gorszą jakość rozmów ale dłuższy czas działania baterii.
60. HSCSD
transmisja GSM szybkiego dostępu wykorzystująca cztery kanały równocześnie. Umożliwia transmisję z szybkoscią do 115 kbps.
IDEA - obecnie ORANGE
polska sieć komórkowa,której operatorem jest Polska Telefonia Komórkowa Centertel. Posiada licencję na świadczenie usług telekomunikacyjnych w standardach GSM 900, DCS 1800 oraz UMTS
61. IDEN
Integrated Digital Enhanced Network - Sieci iDEN znajdują się na kontynencie amerykańskim i w części Azji. Aparaty działające w tym systemie są połączeniem telefonów komórkowych z "krótkofalówką". Ich użytkownicy mogą korzystać z wszystkich usług dostępnych w sieciach GSM (także SMS i przesyłanie danych) oraz bezpośredniej, dwustronnej łączności radiowej o niewielkim zasięgu.
62. IMEI
International Mobile Equipment Identificator jest to niepowtarzalny numer który identyfikuje każdy telefon. Numer ten można wyświetlić w każdym telefonie po wybraniu sekwencji *#06#.
63. IMS (IP Multimedia System)
IP Multimedia System (IMS) to technologia zgodna ze specyfikacją 3GPP. Jest ona kluczowym elementem na drodze przekształcenia komunikacji komórkowej w technologię IP. Dzięki niej możliwe jest świadczenie zintegrowanych usług przesyłu głosu i danych w sieciach IP z komutacją pakietów. IMS wprowadza dwie fundamentalne możliwości do systemów wykorzystujących komutację pakietów: po pierwsze funkcje odszukania osoby poprzez SIP w celu rozpoczęcia sesji łączności, a po drugie - możliwość zintegrowania nowych, dochodowych usług takich jak Push-and-Talk. IMS to także środowisko rozwojowe, doskonale skoordynowane z głównym nurtem technologii IP, co obniża przeszkody stojące przed niezależnymi twórcami aplikacji. Wprowadzenie IMS i środków pozwalających realizować usługi w tym standardzie jest krokiem ku stworzeniu ogólnego dostępu do usług. Zamiast wprowadzania kompletnej odrębnej infrastruktury dla każdej z usług, można wykorzystać infrastrukturę ogólną, przyspieszając w ten sposób moment uzyskania dochodów z nowych usług oraz redukując koszty (OPEX i CAPEX) wprowadzenia nowych usług.
64. IMSI
International Mobile Subscriber Identify to numer nadawany telefonowi komórkowemu przez sieć. Pierwsze trzy cyfry tego numeru to jego MCC, nastepne trzy to MNC, a reszta to unikalny numer.
65. IMSI attach
IMSI attach to czynność wykonywana po włączeniu telefonu. Polega ona na tym, że podaje on sieci komórkowej informacje, że jest już aktywny i można się z nim komunikować (np. wysłać zaległe SMS-y) oraz dostaje numer IMSI.
66. IMSI detach
IMSI detach to funkcja informująca sieć komórkową przy wyłączeniu telefonu, że nie będzie możliwa z nim komunikacja (i jego IMSI jest już nieaktualny).
67. IMT-2000
International Mobile Telecommunications - jest to ogólnie przyjęte określenie światowego standardu telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS.
68. IrDA
Jest to port na podczerwień. Umożliwia bezprzewodowe komunikowanie między telefonami lub telefonem i komputerem
69. Java
jezyk programowania wyróżniający się tym, że aplikacja w nim napisana może być uruchomiona praktycznie na każdym urządzeniu posiadającym tzw. wirtualna maszyne Java
70. Kabelek
przewód łączący telefon komórkowy z komputerem. Umożliwia m. in. edycje książki telefonicznej i zdjecie simlocka
71. Kameleon
popularna nazwa Nokii z serii 61xx. Obudowa tego telefonu zmienia swój kolor wraz ze zmianą kąta patrzenia.
72. Karta SIM
Subscriber Identity Module - to plastikowa karta z wbudowanym mikroprocesorem. Są na niej zapisane dane abonenta. Karta SIM może zawierać także pewien zapas pamięci służaby do zapamiętania określonej liczby numerów telefonicznych .
73. LCD
wyświetlacz ciekłokrystaliczny, stosowany w nowocześniejszych telefonach, pozwala np. na prezentację grafiki
74. Location Update
Telefony komórkowe informują w pewnych sytuacjach sieć, w którym jej rejonie się znajdują. Ułatwia i przyspiesza to ich znajdowanie. Czynność taka to właśnie Location Update i jest wykonywana: 1) przy przekraczaniu wyznaczonego obszaru w danej sieci (zmianie tzw. Location Area) 2) przy zmianie sieci komórkowej. Pewną odmianą są także PLU, IMSI attach oraz IMSI detach.
75. Logo
jest to element graficzny możliwy do umieszczenia na wyświetlaczu Nokii- zastępuje standardową nazwę operatora. Logo może przedstawiać dowolny obrazek m.in. logo naszego operatora, markę telefonu i wiele, wiele innych.
76. M2BUS
M2BUS (lub MBUS) to nazwa protokołu transmisji używanego w telefonach Nokia. Mianem tym określa się również kable pozwalające korzystać z tego protokołu.
77. MMS
Multimedia Messaging Service - to usługa komunikacyjna przeznaczona dla telefonii komórkowej. Technologia MMS umożliwia przesyłanie wiadomości pod adresy poczty elektronicznej, można więc wysłać je z telefonu do poczty i na odwrót. Wiadomości MMS mogą zawierać zdjęcia, wideo lub nagrania dźwiękowe.
78. MMSC
Multimedia Messaging Service Center - to centrum MMS. MMSC przechowuje wiadomości multimediale MMS do czasu, gdy docelowy telefon stanie się dostępny. Dodatkową funkcją centrum MMSC jest udostępnianie wielu interfejsów sieciowych, a także interfejsu programowania aplikacji (API), wykorzystywanego w niektórych dodatkowych usługach oraz w łączeniu się z innymi sieciami, na przykład w celu przesyłania wiadomości e-mail.
79. Monitor sieci
najczęściej ukryta funkcja telefonu służąca do testowania i monitorowania parametrów sieci, telefonu itp.
80. NMC
Network Management Center - to centrum zarządzania siecią. Jest to miejsce w którym gromadzone są informacje o aktualnym stanie sieci. Podstawowym zadaniem NMC jest szybkie reagowanie na stany awaryjne pojawiające się w sieci, a także eliminowanie problemów sieciowych mogących wpływać na jakość świadczonych usług.
81. NMT
jest to analogowy standard telefonii komórkowej wykorzystujący pasmo 450 MHz. Jego główną zaletą jest bardzo duży zasięg, a wadą niska jakość połączeń. W Polsce sieć NMT posiada PTK Centertel.
82. Obudowa
najczęściej plastikowa, coraz częściej producenci umożliwiają wymianę obudów bez użycia narzędzi serwisowych
83. Panel
przednia część obudowy telefonu komórkowego
84. PCM
Pulse Code Modulation - to modulacja z kodowaniem pulsowym, metoda cyfrowego kodowania sygnałów analogowych. Użytkownicy linii cyfrowych łączących odległe stanowiska mogą korzystać z tych samych linii do przesyłania danych i głosu. Przed wysłaniem analogowy sygnał dźwiękowy musi zostać przekształcony do postaci cyfrowej.
85. PCS
dawniej stosowana nazwa dla określenia sieci GSM 1900 MHz, wykorzystywanych m.in. w USA.
86. PIN
jest to czterocyfrowy kod zabezpieczający telefon przed niepowołanym używaniem. Wymagany przy każdorazowym włączeniu telefonu /z wyłączeniem niektórych pre-paidów/
87. PLMN
Public Land Mobile Network - to obszar obsługiwany przez jednego operatora (jedną sieć). Przy jego zmianie telefon wykonuje Location Update.
88. PLU
Periodic Location Update - to czynność polegająca na poinformowaniu przez telefon sieci komórkowej, w którym jej obszarze się znajduje. Jest to wykonywane raz na określony czas: np. w Idei co 2 godziny, w Erze i Plusie co 3 godziny.
89. Plus GSM
Plus GSM to nazwa handlowa sieci telefonii komórkowej, której operatorem jest Polkomtel SA.
90. Poczta głosowa
usługa dostępna w sieciach telefonii stacjonarnej i komórkowej. Gdy abonent nie może odebrać połączenia, dzwoniący może zostawić mu wiadomość głosową. Poczta głosowa pełni więc funkcje automatycznej sekretarki.
91. Polifonia
jest to wielokanałowe odtwarzanie dzwonków w telefonie komórkowym, dzięki czemu dźwięk jest zbliżony do rzeczywistego
92. Polkomtel
Polkomtel SA to operator sieci telefonii komórkowej Plus GSM
93. Polska Telefonia Cyfrowa
Polska Telefonia Cyfrowa - operator sieci telefonii komórkowej Era.
94. Połączenia konferencyjne
są to połączenia w których uczestniczy więcej niż dwóch użytkowników /max. 5-ciu/.
95. Post-paid
Do korzystania z telefonu komórkowego w tej formie konieczne jest podpisanie umowy z operatorem oraz opłacanie comięsięcznego abonamentu
96. PPM
Post-programming Memory - to wersja wgranego do telefonu pakietu. Nokia przygotowywuje różne wersje językowe oprogramowania do swoich telefonów. Są one zapisywane w "paczkach" - każda z nich zawiera komunikaty i obsługę kilku jezyków. Powód takiego postępowania jest prosty: komunikaty we wszystkich językach świata nie zmieściłyby się w pamięci telefonów.
97. Pre-paid
Jest to forma korzystania z telefonu komórkowego bez konieczności podpisywania umowy, opłacania miesięcznego abonamentu i płacenia rachunków za rozmowy. W ramach tej usługi otrzymujemy kartę SIM z własnym numerem i możemy wykonywać połączenia aż do momentu wyczerpania limitu. Po tym możemy zakupić kartę doładowującą i powiększyć swój limit do wydzwonienia. Usługę taką nazywamy także bezabonamentową lub "telefonem na kartę"
98. Provider
Provider to dostawca usług internetowych
99. PTK Centertel
Polska Telefonia Komórkowa Centertel to polska firma telekomunikacyjna, operator cyfrowej sieci Idea i analogowej NMT Centertel.
100. PTT (Push-to-Talk)
Usługa Push-to-Talk (PTT) jest sposobem łączności dwukierunkowej, pozwalającym jego użytkownikom natychmiast komunikować się z jednym odbiorcą lub ich wiekszą grupą - tak jak przez przenośną krótkofalółwkę - od razu po naciśnięciu odpowiedniego przycisku w telefonie. Użytkownicy usługi odbierający taką transmisję słyszą głos nadawcy od razu, bez konieczności odbierania połączenia. Firmy mogą taką łączność wykorzystać, np. do zarządzania flotą pojazdów.
101. PUK
Jest to kod używany do odblokowania karty SIM. Dziesięciokrotne wprowadzenie błędnego kodu powoduje trwałe zablokowanie karty.
102. Roaming
Możliwość używania telefonu z kartą polskiego operatora poza granicami kraju. Abonent płaci także za połączenia przychodzące
103. Service Area Identity
Zaawansowana technologia pozycjonowania, stosowana w sieciach WCDMA do określenia fizycznej lokalizacji abonenta sieci komórkowej. Umożliwia to działanie usług, które wymagają dokładnego określenia miejsca pobytu abonenta, co z kolei stanowi jeden z najważniejszych warunków istnienia Mobilnego Internetu. Wdrożenie technologii SAI wymaga minimalnych inwestycji w infrastrukturę, ponieważ sieci GSM i WCDMA wykorzystują te same serwery Gateway Mobile Location i serwery do obliczeń związanych z ustalaniem pozycji. Nie ma też żadnych dodatkowych kosztów związanych z przystosowaniem terminali (np. telefonów), ponieważ nie jest wymagana specjalna funkcjonalność z ich strony.
104. SIM
Subscriber Identity Module - jest to plastikowa karta z wbudowanym chipem. Są na niej zapisane dane dotyczące m.in. numer telefonu, dostępnych usług oraz wpisy książki telefonicznej.
105. SIM Application Toolkit
Technologia, która miała stać się alternatywą dla WAP w starszych telefonach. Bazuje ona na wiadomościach SMS, oferując specjalizowane usługi. W Polsce jako pierwsza wykorzystała ją sieć Plus GSM oferując karty Plus Mega (jeszcze w 2000 roku). Później bo w 2002 roku podobne karty SIM zaoferowała sieć Era w postaci SIMextra. Wiele osób utożsamia te technologie z wiekszą pamiecią na kontakty i SMS-y. Rzeczywiście zarówno w przypadku Plus Mega, jak i SIMextra karty te cechują się zwiększoną pojemnością - można na nich zapisać do 250 kontaktów na SIMextra i 255 na Plus Mega. Jednak istotą tej technologii jest oferowanie nowych, specjalistycznych usług bezpośrednio z poziomu menu telefonu. Przykładowo karty Plus Mega pozwalają na dostęp do serwisów informacyjnych Infoplus oraz wysyłanie e-maili bezpośrednio z poziomu menu telefonu. Wcześniej trzeba było pamiętać numer telefonów i usług, a w tej chwili wystarczy wybrać odpowiednią pozycję menu.
106. Simlock
Zabezpieczenie telefonu, aby mógł on działać tylko w sieci jednego operatora. SIMLOCK'a najczęściej stosują operatorzy po to, aby klient, który kupi subsydiowany telefon (tzn. po niższej cenie), nie mógł zmienić sieci. Telefon z SIMLOCK-iem nie będzie działał z kartą żadnego innego operatora.
107. Słownik T9
Funkcja oferowana przez telefony komórkowe ułatwiająca wprowadzania tekstu do aparatu. W przypadku słownika T9 użytkownik wciska daną literę jedynie raz. Telefoniczny słownik proponuje słowo, które ma zostać wpisane.
108. Smart Messaging
Technologia opracowana m.in. przez firme Nokia, dzięki której możliwe jest przesyłanie przez urządzenia przenośne (np. telefony komórkowe) m.in. grafik, dzwonków, animacji.
109. SMS
Short Message Service - jest to usługa pozwalająca na wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości tekstowych (do 160 znaków). Otrzymywanie jest bezpłatne, płatne jest natomiast wysyłanie.
110. SMSC
SMS Center - to centrum zarządzające przesyłaniem wiadomości SMS. Każda wiadomość wysłana z komórki jest przesyłana najpierw do SMSC, a następnie SMS Center kieruje wiadomość do odpowiedniego operatora GSM, a ten do konkretnego telefonu komórkowego (lub od razu do telefonu komórkowego). Jest to o tyle ważne, że wysyłając SMS-a, trzeba podać: - numer telefonu docelowego - numer centrum (SMSC). Wbrew pozorom, nie jest istotne z jakiego SMSC korzystamy. Wybór SMSC nie wpływa na cenę, ale na dostęp do pewnych usług, jak i ma wpływ na zmienny zasięg i liczbę potencjalnych krajów, do których można wysłać SMS. Ażeby skorzystać z zagranicznego SMSC trzeba mieć aktywne rozmowy międzynarodowe.
111. SP-lock
Service Provider - lock, kod identyfikujący daną sieć komórkową np. 260-01 to Plus GSM, 260-02 to Era, 260-03 to Idea
112. TA
Timing Advance - to parametr przekazywany przez BTS telefonowi komórkowemu informujący go, o ile wcześniej ma wysłać sygnał (aby ten dotarł na czas do BTS-a).
113. TACS
Total Access Communication System - to europejska adaptacja amerykańskiego systemu analogowego AMPS, polegająca na zmianie zakresów wykorzystywanych częstotliwości (900 MHz) i zmniejszeniu odstępu miedzykanałowego z 30 kHz do 25 kHz. Udoskonalony i zmodernizowany system, zapewniający 600 kanałów radiowych, jest stosowany głównie w Wielkiej Brytanii, niektórych krajach europejskich i na Dalekim Wschodzie.
114. Taryfa
Jeden z wariantów cen obejmujócych abonament, ceny za połączenia i usługi dodatkowe. Z reguły występuje zależność: im droższy abonament, tym tańsze rozmowy.
115. TETRA
Terrestrial Trunked RAdio - to jedyny otwarty standard radiowej, cyfrowej łączności trankingowej zdefiniowany przez Europejski Instytut Standardów Komunikacyjnych (ETSI) na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników profesjonalnej łączności radiowej. Stosowany jest głównie przez służby ratownicze.
116. Time Slot
W używanych systemach komórkowych kanał radiowy na każdej częstotliwości jest dzielony na 8 (w systemach DCS/GSM) części, w których mogą nadawać/odbierać różne telefony. Części te są nazywane szczelinami czasowymi, czyli Time Slot (TS).
117. TMSI
W trakcie procedur sygnalizacyjnych kodowanych w kanale radiowym (m.in. w czasie uaktualniania położenia) telefonowi jest przydzielany przez MSC TMSI (Temporary Mobile Subscriber Identity). W momencie, gdy sieć chce skontaktować się z danym telefonem, a transmisja po kanale radiowym nie jest jeszcze kodowana, jest on wysyłany zamiast IMSI i pozwala telefonowi zorientować sie, że przywołanie dotyczy właśnie jego. Numer ten ma znaczenie lokalne i jego struktura jest określana przez administratora sieci.
118. UMTS
Universal Mobile Telecommunications System - to telefonia komórkowa trzeciej generacji. UMTS pozwala na osiągniecie szybkości transmisji danych do 2 Mb/s. Umożliwia przesyłanie danych takich jak obraz, wideokonferencje, interaktywna telewizja i dokonywanie operacji bankowych czy zakupów.
119. VLR
Visit Location Register - to rejestr przechowujący te same informacje co HLR, ale dla abonentów działających w danej sieci w roamingu (są one pobrane z HLR ich macierzystych sieci).
120. Voice mail
Inaczej poczta głosowa, gdy abonent jest niedostępny dzwoniący mogą mu zostawić wiadomość głosową na komputerze operatora. Później abonent może odsłuchać taką wiadomość.
121. WAP
Wireless Aplication Protocol jest to protokół przesyłania danych między telefonem komórkowym a serwerem. Pozwala on na przeglądanie stron internetowych na wyświetlaczu telefonu np. Nokii 7110. Strony takie powinny być napisane w jezyku WML który jest przystosowany do tego typu urządzeń.
122. WCDMA
Zaawansowany system transmisji danych. Wykorzystywany jest w Japonii w systemie i-mode, bedącego konkurenetem WAP-u. W dużym uproszczeniu można przyjąć, iż jest to japoński odpowiednik europejskiego GPRS-u.
123. WML
Wireless Markup Language - język programowania służący do tworzenia serwis WAP.
124. WTLS
Wireless Transport Layer Security - odpowiada za bezpieczeństwo w technologii WAP i można przyjąć, że jest odpowiednikiem SSL w przypadku WWW
125. Zasilacz
urządzenie zastepujące baterię podczas pracy telefonu komórkowego
126. Zawieszanie połączenia
Przenoszenie aktywnego połączenia w stan zawieszenia w celu przyjęcia przychodzącej rozmowy lub nawiązania nowego połączenia. Takie rozwiązanie przydatne jest np. podczas rozmów konferencyjnych, możliwe jest wtedy łączenie połączeń aktywnych z zawieszonymi.
127. Zestaw HF
Hands-free - jest to urządzenie pozwalające na korzystanie z telefonu bez użycia rąk. Wyróżniamy dwa rodzaje zestawów HF: - zestaw głośnomówiący - mikrofon i głośnik są umieszczone w zewnętrznych obudowach, a inne osoby bedące w pobliżu mogą uczestniczyć w rozmowie; niektóre telefony (np. Nokia 9110 Communicator) posiadają funkcje głośnomówiące i nie ma potrzeby kupowania zestawu głośnomówiącego - zestaw słuchawkowy - głośnik znajduje się w małej słuchawce umieszczanej w uchu, a mikrofon jest wbudowany w przewód słuchawkowy.