Podstawowe skróty klawiaturowe w Linuksie
Z pAmIÄTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoĹkA
<Ctrl><Alt><F1>Przełącza na pierwszy terminal. W Linuksie możesz mieć wiele (6 w normalnej instalacji) terminali uruchomionych równocześnie.
<Ctrl><Alt><Fn> (n=1..6)
Przełącza na następne terminale. (Ten sam efekt może być uzyskany przez żadko używaną komendę chvt n.)
tty
Drukuje nazwę terminalu, na którym wpisałeś tą komendę.
<Ctrl><Alt><F7>
Przełącza na pierwszy terminal graficzny (jest na tym terminalu uruchomiony jest X-window).
<Ctrl><Alt><Fn> (n=7..12)
Przełącza na następny terminal graficzny (jeśli terminal GUI jest uruchomiony na ekranie n-1). Domyślnie nic nie jest uruchamiane na terminalach #8-12, ale możesz uruchomić tu inne serwery.
<Tab>
(Na terminalu tekstowym) Auto-dokańczanie komendy, jeśli jest tylko jedna możliwa, albo wyświetlenie wszystkich dostępnych opcji. TEN KLAWISZ JEST SUPER! Działa nawet przy znaku zachęli LILO!
<ArrowUp>
Przewija i modyfikuje historię komend. Naciśnij <Enter> by wykonać
<Shift><PgUp>
Scroll terminal output up. Work also at the login prompt, so you can scroll through your bootup messages.
<Shift><PgDown>
Przewiń dane wyjściowe z terminala w dół.
<Ctrl><Alt><+>
(W X-window) Zmień rozdzielczość X-serwera (jeśli skonfigurowałeś X-serwer do pracy z wieloma rozdzielczościami). Aby uzyskać wiele możliwych rozdzielczości na moim standardowym monitorze i karcie SVGA, mam następującą linię w moim /etc/X11/XF86Config (pierwsza rozdzielczość jest domyślna przy starcie, najwięsza wyznacza rozmiar "virtualnego ekranu"):
Modes "1024x768" "800x600" "640x480" "512x384" "480x300" "400x300" "1152x864"
Oczywiście najpierw musiałem skonfigurować Xserwer, używając Xconfigurator'a albo ręcznie modyfikując plik /etc/X11/XF86Config,
aby obsługuiwał on powyższe rozdzielczości (głównie w drodze odkomentowania linii okreslających chipset mojej karty graficznej i podania częstotliwości synchronizacji mojego monitowa).
<Ctrl><Alt><->
(w X-window) Powróć do poprzedniej rozdzielczości X-serwera.
<Ctrl><Alt><Esc>
(W X-window) Zabija okno, w które klikniesz myszą (wskaźnik myszy zamienia się w coś na kształt trupiej czaszki). Podobny efekt można uzyskać wywołując w xterminalu komendę xkill. Użyteczne, gdy jakiś program X-window nie chce się zamknąć (zawiesi się?).
<Ctrl><Alt><BkSpc>
(in X-windows) Kill the current X-windows server. Use if the X-windows server cannot be exited normally.
<Ctrl><Alt><Del>
Zamknięcie systemu i ponowne jego uruchomienie. Jest to zwyczajny sposób zamknięcia systemu dla użytkownika na konsoli. Nie naciskaj samego przycisku reset aby wyjść z systemu!
<Ctrl>c
Zabij bieżący proces (działa przede wszystkim z małymi, tekstowymi aplikacami).
<Ctrl>d
Wylogu się z bieżącego terminala. Zobacz także następną komedę.
Log out from the current terminal. See also the next command.
<Ctrl>d
Wyślij znak [Koniec-pliku] do bieżącego procesu. Nie wciśnij tego dwukrtonie, bo wylogujesz się z konsoli (zobacz poprzednią komendę).
<Ctrl>s
Zatrzymuje transfer do terminala.
<Ctrl>q
Wznawia transfer do terminala. Spróbuj, jeśli twój terminal z tajemniczych powodów przestaje odpowiadać.
<Ctrl>z
Wyślij bieżący proces w tło.
exit
Wyloguj. Można również użyć w tym samym celu logout. Jeśli uruchomiłeś drugą powłokę, np. używając bash'a, wyjdziesz z drugiej powłoki i znajdziesz się ponownie w pierwszej.
reset
Przywróć do domyślnych ustawień schrzaniony terminal (terminal pokazujący zabawne znaczki). Użyteczne, gdy próbowałeś wyświetlić [cat] plik binarny. Możesz nie być w stanie przeczytać tej komendy, podczas jej wpisywania.
<MiddleMouseButton>
Wklej tekst, który jest aktualnie zaznaczony gdzieś indziej. Jest to normalna operacja kopiowania-wklejania w Linuksie. (Nie zadziała z Netscape i WordPerfect'em, które używają mechanizmów kopiuj-wklej w stylu MS Windows. Działa to na terminalu tekstowym, jeśli uaktywniłeś proces "gpm", przy użyciu "setup".). Najlepiej używać pod Linuksem myszy trzyprzyciskowej (Logitech albo podobnej) albo ustawić "3-mouse button emulation" [emulację środkowego klawisza myszy].
~
(tylda) Mój katalog domowy (normalnie /home/moja_nazwa_uzytkownika). Na przykład komenda cd ~/my_dir zmieni mój bieżący katalog na "my_dir" w moim katalogu domowym. Wpisanie samego "cd" jest równoznaczne z wpisanie "cd~"
.
(kropka) Katalog bierzący. Na przykład, ./moj-program to próba uruchomienia pliku "moj-program", znajdującego się w bieżącym katalogu.
..
(dwie kropki) Katalog nadrzędny w stosunku do bieżącego. Na przykład komedna cd .. zmieni mój bieżący katalog na katalog jeden poziom wyżej.[/b]