Wojna domowa w Liberii

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Chcia³bym Was zaprosiæ na film dokumentalny o konflikcie w Liberii, który ostatecznie zosta³ za¿egnany w 2003 r. Film opowiada o ostatnich chwilach dyktatora Charlesa Taylora na stanowisku prezydenta. Brytyjscy dziennikarze ukazuj± w nim dwie strony konfliktu które bezwzglêdnie walczy³y o w³adze. Najpierw jednak zachêcam do przeczytania kilku s³ów na temat tocz±cej siê w Liberii wojny domowej.

Liberia powsta³a w XIX wieku na skutek ruchu abolicyjnego w Stanach Zjednoczonych. Poszczególne amerykañskie organizacje pomaga³y ludno¶ci murzyñskiej w osiedlaniu siê w zachodniej czê¶ci Afryki. W 1847 r. og³oszono niepodleg³o¶æ Liberii, w której przewodni± role uzyskali tzw. Amerykanoliberyjczycy – ludno¶æ nap³ywowa z Stanów Zjednoczonych. By³o to zaledwie 5% ludno¶ci która zamieszkiwa³a tereny nowego pañstwa. Amerykanoliberyjczycy przejêli ca³y aparat pañstwowy, posiadali wy³±czno¶æ na sprawowanie w³adzy. Budowa struktur pañstwowych opiera³a siê na wzorze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie odgrywali bardzo wa¿na role w rozwoju pañstwa liberyjskiego.
Po II wojnie ¶wiatowej Liberia w bardzo szybkim tempie zaczê³a siê bogaciæ. Rozpoczê³a siê bowiem eksplantacja surowców naturalnych takich jak rudy ¿elaza i miedzi, boksytu ale przede wszystkim diamentów. Liberia sta³a siê równie¿ rajem podatkowym dla ¶wiatowych armatorów. Dziêki temu pañstwo to posiada³o jedn± z najwiêkszych flot handlowych na ¶wiecie. W tym zagadnieniu Liberia musia³a uznawaæ wy¿szo¶æ jedynie USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR. Ca³y ¶wiat chcia³ p³ywaæ pod liberyjsk± bander± co z kolei przynosi³o temu pañstwu ogromne dochody. Liberia, a w szczególno¶ci stolica Monrowia, prê¿nie siê rozwija³a.
W koñcu lat 70 sytuacja dramatycznie siê za³ama³a na skutek kryzysu energetycznego. Liberia nie otrzymywa³a ju¿ takiego wielkiego wsparcia z amerykañskich r±k, a do tego dosz³y klêski nieurodzaju wywo³ane powa¿nymi suszami w latach 1965-1977. Gwa³towny spadek ilo¶ci ry¿u na rynku - tamtejszej podstawy ¿ywieniowej, spowodowa³ radykalny wzrost cen. William Tolbert, ówczesny prezydent, stan±³ w obliczu rozruchów ulicznych które oskar¿a³y go o pogarszaj±cy siê stan liberyjskiej gospodarki. 12 kwietnia 1979 r. siedmiu m³odych ¿o³nierzy, którym przewodzi³ sier¿ant Samuel Doe, dokona³o zamachu stanu. Napadniêto na siedzibê prezydenta gdzie go zabito wraz z ca³± rodzin±, urzêdnikami i przebywaj±cymi tam w danej chwili go¶æmi. Doe, mianuj±c siê genera³em, powo³a³ Ludow± Radê Ocalenia i porozumia³ siê z Waszyngtonem. Stany Zjednoczone popar³y ostatecznie Samuela Doe, gdy¿ Liberia sta³a siê wa¿nym o¶rodkiem strategicznym w zimnowojennej rozgrywce najwiêkszych mocarstw. Samuel Doe by³ przedstawicielem plemienia Khran. By³ to pierwszy przypadek w którym w³adza w pañstwie przypad³a innej grupie etnicznej ni¿ amerykanoliberianie. Nastêpstwa tego procederu doprowadzi³y do buntów w¶ród innych plemion. Doe w Monrowii w³a¶ciwie straci³ kontrolê nad Liberi±, która na prowincji by³a zarz±dzana przez przedstawicieli poszczególnych plemion. By³a to typowa sytuacja pañstwa w rozk³adzie z szerz±c± siê anarchi±. 18 g³ównych plemion ro¶ci³o sobie prawo do rz±dzenia.
Re¿im Doe charakteryzowa³ siê tak¿e olbrzymi± korupcj±. W wyniku tego chaosu na pierwszoplanowe postacie zaczêli wyrastaæ Charles Taylor i Prince Johnson.
Charles Taylor wspó³pracowa³ z Samuelem Doe w rz±dzie, gdzie dzier¿y³ tekê ministra finansów. Jako osoba wykszta³cona, co w tamtejszym ¶wiecie do dzi¶ stanowi rzadko¶æ, by³ bardzo dobrze odbierany przez spo³eczeñstwo i wspó³pracowników. Dlatego te¿ stawa³ siê coraz bardziej nie wygodny dla re¿imu Doe. W 1983 oskar¿ono Taylora o malwersacje finansowe. Grozi³ mu wyrok ¶mierci, dlatego te¿ uciek³ do Stanów Zjednoczonych. Nie by³o to jednak s³uszne posuniecie, gdy¿ tam zosta³ aresztowany. Amerykanie wspó³pracowali wówczas z Samuelem Doe i istnia³a du¿e prawdopodobieñstwo odes³ania zbiega do Monrowii. Taylorowi uda³o siê ostatecznie zbiec z aresztu i odnale¼æ schronienie w Libii, gdzie ugo¶ci³ go Muammar al-Kaddafi. W Trypolisie zawi±za³ siê sojusz pomiêdzy Taylorem a przywódcami Wybrze¿a Ko¶ci S³oniowej, Burkina Faso oraz Libii. Dziêki wsparciu tych pañstw, Taylor by³ w stanie sfinansowaæ zaci±gniecie 600 najemników tworz±c Liberyjski Front Wyzwolenia. Od 1989 r. dochodzi³o do regularnych rajdów tej partyzantki w g³±b Liberii z baz w Burkina Faso. Rozpoczê³a siê kolejna krwawa wojna domowa o w³adzê. W tym momencie pojawia siê Prince Johnson który tworzy partyzantkê na terenie samej Liberii. Jego oddzia³y, w lutym, zdoby³y znaczn± czê¶æ stolicy Monrowii. Masakry jakie mia³y miejsce w mie¶cie spowodowa³y reakcjê si³ miêdzynarodowych ECOMOG (jest to zbrojne ramiê ECOWAS – Wspólnoty Gospodarczej Krajów Afryki Zachodniej). 13 III 1990 r. si³y nigeryjskie wyl±dowa³y w stolicy Liberii aby ocaliæ re¿im Doe. Na pomoc by³o jednak ju¿ za pó¼no. Johnson zdo³a³ przej±æ kontrolê nad miastem, a co wiêcej pojma³ Samuela Doe. Dalsze losy, by³ego dyktatora, by³y tragiczne. Po ciê¿kich torturach Johnson odci±³ Doe ucho, które nastêpnie zjad³ popijaj±c piwem… W Liberii bowiem istnieje kult religijny który mówi ¿e po¿eraj±c kawa³ki cia³a swoich wrogów przejmuje siê ich si³ê, rozum i moc.
Upadek Doe nie zakoñczy³ jednak wojny domowej. Ci±gle o w³adze walczy³ Taylor, co powodowa³o zdestabilizowanie ca³ego kraju. Oficjalnie wojna trwa³a do 1997 r. i by³a jedn± z najokrutniejszych w historii. Ponad 300 tys. osób zginê³o, ok. jednego miliona opu¶ci³o swoje miejsce zamieszkania i szuka³o schronienia w pañstwach s±siednich. Wojna nastawiona by³a na totalne wyniszczenie przeciwnika. Masowe ludobójstwa na cywilach by³y sprawkami si³ Taylora jak i Johnsona. Oblicza siê tak¿e ¿e 18% obecnych mieszkañców Liberii jest kalekami. Jest to efekt terroru tzw. „d³ugich i krótkich rêkawków”. Chodzi tu mianowicie o to, ¿e poszczególne oddzia³y okalecza³y ludno¶æ a¿eby j± zastraszyæ i zmusiæ do pos³uszeñstwa odcinaj±c d³onie b±d¼ rêce do ramion.
Konflikt ten wyniszczy³ ca³kowicie infrastrukturê Liberii. Monrowia w latach 70 stanowi³a per³ê w¶ród miast zachodnioafrykañskich. Piêkne pla¿e, wspania³y klimat i bogactwo przyci±ga³o do niej rok rocznie oko³o 1 miliona turystów. Wojna totalnie zniszczy³a stolicê Liberii, ska¿ono ¼ród³a wody pitnej, dosz³o do epidemii cholery. Lekarze Bez Barier mówi± o pandemii 8 chorób które zagra¿aj± ¿yciu.
Wa¿nym aspektem konfliktu jest tak¿e ogromny w nim udzia³ dzieci. W Liberii broñ nosi³y czêsto 6-latkowie. Oblicza siê ¿e w po³owie lat 90. od 60 do 70% si³ wojskowych stanowi³y dzieci miêdzy 8 a 14 rokiem ¿ycia.
Od momentu zamordowania Doe Liberia pozostawa³a bez formalnej w³adzy centralnej i stanowi³a klasyczny przyk³ad kraju upad³ego. Porz±dek w stolicy kraju stara³ siê utrzymaæ ECOMOG, który chcia³ stworzyæ tymczasowy rz±d. Temu sprzeciwia³ siê Taylor wraz ze swoja organizacj±. Konferencja mediacyjna w stolicy Gambii Band¿ulu zdecydowa³a o utworzeniu rz±du tymczasowego na czele z prezydentem Amosem Sawyerem. Nowe w³adze kontrolowa³y jedynie stolicê pañstwa a wiêksz± czê¶æ kraju znajdowa³a siê pod w³adz± Charlesa Taylora. Oddzia³y Taylora wkroczy³y nawet do Sierra Leone, a ECOMOG stopniowo wypiera³a je, chc±c zmusiæ Taylora do ugody z rz±dem z Monrovii. Rz±d ten pod os³on± ECOMOG i marionetkowym przewodnictwem Sawyera, a pó¼niej Davida Kpormakpora, okaza³ siê gabinetem s³abym. Wiele postanowieñ i porozumieñ pokojowych by³o zrywanych, a pojednanie utrudnia³y kolejne podzia³y na frakcje w¶ród walcz±cych. W koñcu 1994 r. wynegocjowano powszechny, choæ oparty na kruchych podstawach rozejm. By³ on g³ównie zas³ug± prezydenta Ghany Jerry’ego Rawlingsa.
W sierpniu 1995 r. podpisano w Abud¿y porozumienie pokojowe, zak³adaj±c zaprzestanie dzia³añ zbrojnych i demokratyzacjê. Uk³ad zosta³ niebawem zerwany, a walki rozgorza³y na nowo. Dopiero w 1996 r. opinia miêdzynarodowa (szczególnie silny nacisk k³adli tutaj Amerykanie) sk³onili przywódców rywalizuj±cych stron do zawarcia rozejmu i wyznaczenia terminu wyborów. Odby³y siê one 19 lipca 1997 r. i zakoñczy³y zwyciêstwem Taylora, popieranego przez USA.
Wzglêdny spokój utrzymywa³ siê do 1999 r. kiedy to w hrabstwie Lofa powsta³ LURD – Ludowy Zwi±zek na Rzecz Demokracji, który wspierany przez Gwineê rozpocz±³ kolejn± fazê wojny. Taylor zacz±³ przygotowywaæ wraz ze sprzymierzeñcami w Sierra Leone i gwinejskimi dysydentami rebeliê przeciw rz±dowi Gwinei. Liberia znowu sta³± siê pañstwem które zdestabilizowa³o sytuacjê w regionie. W tym samym czasie presti¿ miêdzynarodowy Taylora zacz±³ podupadaæ. Wychodzi³y bowiem na jaw zakupy broni na czarnym rynku, które finansowa³ rz±d z Monrowii. Europa, ale przede wszystkim Stany Zjednoczone wycofa³y siê z wszelkiej dzia³alno¶ci wspieraj±cej Liberiê. Pañstwo Taylora zaczê³o popadaæ ponownie w ruinê. Na skutek dzia³añ wojennych 85 % osad zosta³o doszczêtnie zniszczonych. Wojna jaka toczy³a siê miêdzy zwolennikami rz±du a rebeliantami z LURD doprowadzi³a do zapa¶ci. Do tego poprzez wprowadzenie embarga na liberyjskie diamenty, dochody pañstwa zmala³y praktycznie do zera. Dyktator utrzymywa³ siê jednak ci±gle na stanowisku mimo nacisków opinii miêdzynarodowej.

O ostatnich chwilach Charlesa Taylora opowiada film jaki Wam na pocz±tku poleci³em. W tym miejscu wypada mi jeszcze raz zachêciæ do jego obejrzenia.

Charles Taylor ust±pi³ w koñcu ze stanowiska prezydenta w 2003 r. dziêki namowom nigeryjskiego przywódcy – Olusẹgunga Obasanjo. Dziêki rokowaniom pokojowym w Akrze (Ghana) zdecydowano o zawieszeniu broni i rozpisaniu nowych wyborów w Liberii. Sierra Leone wyda³o nakaz ¶cigania Taylora który przyczyni³ siê do wielu zbrodni tak¿e w tym pañstwie. Taylor znalaz³ jednak azyl w Nigerii, który trwa³ do 2006 r. Po tym terminie zosta³ aresztowany. Zosta³ uznany przez miêdzynarodowy trybuna³ sprawiedliwo¶ci za winnego masakr w zachodniej czê¶ci Afryki. W styczniu 2009 r. skazano go na 97 lat wiêzienia.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.