Walka z rakiem

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

"Zapobieganie jest „niewidoczne”. Nie widaæ, ¿e kto¶ nie zachorowa³ na raka, bo rzuci³ palenie, czy zacz±³ je¶æ 5 razy dzienni warzywa i owoce. Trzeba wiêc wielkiej wyobra¼ni, aby uznaæ zapobieganie zachorowaniom za najwa¿niejszy problem walki z rakiem. Ale tak postêpuj± najm±drzejsze narody Europy, w których liczba zgonów z powodu raka w ostatnich dziesiêcioleciach zmniejsza siê.

Zachorowanie na raka nie wynika ze z³ego losu. Nawet je¿eli masz rodzinne (czy genetyczne) sk³onno¶ci do chorób nowotworowych, a w³a¶ciwie zw³aszcza wtedy, mo¿esz zapobiec zachorowaniu, gdy¿ o jego wyst±pieniu przes±dz± twoje zachowania zdrowotne. Dlatego nowotwory z³o¶liwe czasami okre¶lane s± jako Man Made Diseases (schorzenia „wyprodukowane” przez cz³owieka), poniewa¿ 80-90% nowotworów wynika z szeroko rozumianych czynników zewnêtrznych, ¶rodowiskowych: stylu ¿ycia, nawyków ¿ywieniowych, miejsca pracy i ¿ycia czy zachowañ spo³eczno-kulturowych. Najlepszym przyk³adem jest rak p³uca − najczêstsza lokalizacja nowotworowa u mê¿czyzn i kobiet w Polsce (http://85.128.14.124/krn). Je¿eli nie palisz, to nawet gdy masz „z³e” geny, ryzyko zachorowania na tê chorobê jest bardzo niskie. Ponad 90% choruj±cych na raka p³uca mê¿czyzn w Polsce to palacze (tak¿e bierni).

Wprawdzie nie okre¶lono jeszcze ¶ci¶le wszystkich mo¿liwych do unikniêcia przyczyn chorób nowotworowych, ale uwa¿a siê, ¿e obecnie znane s± czynniki ryzyka oko³o po³owy nowotworów. Dlatego zapobieganie zachorowaniom na raka zajmuje tak wa¿ne miejsce w polityce zdrowia.

Wczesne wykrywanie
W przypadku wielu nowotworów szansa na wyleczenie znacznie wzrasta, je¶li choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Niestety zwykle pierwsze objawy nowotworów z³o¶liwych pojawiaj± siê dopiero wówczas, gdy choroba jest ju¿ zaawansowana. Dlatego tak wa¿ne s± populacyjne badania przesiewowe maj±ce na celu wykrycie choroby we wczesnej, zwykle bezobjawowej fazie rozwoju. Ich systematyczne prowadzenie mog³oby radykalnie ograniczyæ umieralno¶æ na niektóre z nich.

Leczenie
Kolejnym etapem zapobiegania zgonom z powodu nowotworów z³o¶liwych jest ca³kowite wyleczenie choroby, wykrytej nawet w stadium zaawansowanym. Wci±¿ jest to bardzo trudne, a w wielu przypadkach niemo¿liwe, mimo wielu prze³omów w leczeniu niektórych form nowotworów uwa¿anych dot±d za nieuleczalne, czyli ¶miertelne. I choæ wzrasta jako¶æ metod leczenia, wzrost prze¿ywalno¶ci chorych na najczêstsze typy nowotworów jest wci±¿ daleki od oczekiwanego.

Choroby nowotworowe nale¿± w Europie do najczêstszych przyczyn przedwczesnych zgonów, tymczasem w du¿ym stopniu mo¿na im zapobiegaæ i skutecznie z nich leczyæ. Europejski kodeks walki z rakiem to odpowied¼ na to wyzwanie. Zawarto w nim zestaw zaleceñ, których stosowanie mo¿e w wielu przypadkach zmniejszyæ zachorowalno¶æ na nowotwory z³o¶liwe, a tak¿e ograniczyæ umieralno¶æ z ich powodu. Prawdziw± szans± na wygranie walki z rakiem jest zastosowanie zapisów Kodeksu przez ka¿dego z nas na co dzieñ."
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.