ďťż

Metalurgia kultury łużyckiej.

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Ludność kultury łużyckiej świetnie opanowała tajniki metalurgii. Na początku skupiano się na produkcji brązowych ozdób, wyrabiano także przedmioty ze złota, srebra i ołowiu. Wytwórczość ta nie miała jednak charakteru masowego i nie była nastawiona na handel,a skupiała sie raczej na przetapianiu i przeróbkach materiału połamanego i zniszczonego. Przy wykonywaniu odlewów stosowano kamienne i muszlowate formy ale szybko porzucono tę technikę kiedy okazało się, że lepsze efety daje technika na wosk tracony. Szerokie zastosowanie znalazł brąz, nauczono sie go przekuwać. W tym celu stosowano kamienne kowadła i brązowe młotki. Precyzja wykonania była tak duża, że bez bez problemu potrafiono stworzyć np. spiralne naszyjniki.

Jak wiadomo, kultura łużycka rozwijała się też w epoce żelaza. I tutaj było podobnie jak z brązem: żelazo powoli wkraczało do metalurgii kultury łużyckiej. Pojawiają się elementy żelazne, będące częściami ozdób brązowych, potem samodzielne ozdoby żelazne, narzędzia i broń. Świetnie wykorzystywano umiejętność łączenia żelaza z brązem. Trwają ciągłe spory na temat jak wyglądała metalurgia kultury łużyckiej w okresie halsztackim. Jedni twierdzą, że upowszechniła się ona dopiero na progu okresu lateńskiego, inni twierdzą, ze była bardzo dobrze rozwinięta już w okresie lateńskim. jak zapatrujecie sie na tą sprawę? A może znacie jakiś charakterystyczne wyroby kultury łużyckiej? Zapraszam.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.