ďťż

Substancje rakotwórcze

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

"Promieniowanie rentgenowskie i inne.
Promieniowanie jonizujące w dużych dawkach wywołuje nowotwory złośliwe. Główne źródło tego promieniowania stanowi naturalne tło radiacyjne, zarówno ziemskie, jak i kosmiczne. Dla wielu może być to zaskoczeniem, ale źródła promieniowania stworzone przez człowieka, takie jak próbne wybuchy nuklearne w atmosferze, katastrofy elektrowni jądrowych (np. w Czarnobylu) i produkcja energii atomowej, będące przedmiotem naszej największej troski, powodują jedynie niewielkie narażenie na promieniowanie.

Radon a nowotwory złośliwe.
Radon-222 – naturalnie występujący gaz szlachetny – powstaje w wyniku rozpadu uranu w skorupie ziemskiej. Największe narażenie na promieniowanie emitowane przez ten gaz stwierdza się w pomieszczeniach zamkniętych, szczególnie w domach mieszkalnych. Jego głównym źródłem jest gleba (czasem również materiały budowlane), a niekiedy woda.
Grupą szczególnie narażoną na promieniowanie radonu są górnicy. Badania prowadzone na tej grupie zawodowej udowodniły, że radon wywołuje raka płuca i prawdopodobnie stanowi drugą po paleniu papierosów przyczynę zachorowania na ten nowotwór. Większość spowodowanych radonem nowotworów stwierdza się u palaczy lub byłych palaczy, co może świadczyć o multiplikacji ryzyka u palaczy eksponowanych na radon.
Budując nowy dom, można, kosztem zazwyczaj niewielkich pieniędzy, zabezpieczyć wnętrze przed nadmiernym stężeniem radonu. Ograniczenie wnikania tego pierwiastka jest często możliwe również w budynkach już istniejących. Zabezpieczenie przed radonem ma istotne znaczenie szczególnie u osób palących.

Mity związane z promieniowaniem.
W świadomości społecznej tkwią przekonania o szkodliwości zamieszkiwania w pobliżu obiektów nuklearnych, linii energetycznych, bądź też korzystania z telefonów komórkowych. Badania nie przyniosły jednak żadnych dowodów na to, że domysły te są zgodne z rzeczywistością. I tak: wokół obiektów nuklearnych w zasadzie nie występuje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe wśród dorosłych. Podobnie rzecz się ma z obszarami, nad którymi przechodzą linie energetyczne, aczkolwiek niektóre badania sugerują możliwy związek pomiędzy zachorowaniami na wybrane nowotwory a ekspozycją na pola magnetyczne o niskiej częstotliwości. Podobnie nie stwierdzono istotnego związku między występowaniem guzów mózgu a używaniem telefonów komórkowych, niezależnie od czasu używania i typu telefonu (cyfrowe i analogowe) oraz morfologii guza lub jego umiejscowienia.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.