Rola historii i historyka w obecnej Polsce

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Historia w zamierzch³ych czasach ¶redniowiecza, nowo¿ytno¶ci czy wreszcie w XIX wieku uznawana by³a za dziedzinê specjaln±, wyró¿nion±. To w³a¶nie w XIX wieku historia prze¿ywa³a swój szczyt s³awy, ale pocz±wszy od XX wieku a¿ do czasów obecnych, zaczyna systematycznie spadaæ.
Rola historii, je¶li przyjrzeæ by siê na ni± z polskiej perspektywy, nie jest obecnie zbyt mocna, ¿eby nie powiedzieæ – ¿adna. Historia, w XXI wieku sta³a siê towarem, który nale¿y w ³adnym opakowaniu sprzedaæ. Có¿ jednak po tych ³adnych opakowaniach, je¿eli dzie³a historyczne w Polsce ciesz± siê tak ma³± popularno¶ci±, ¿e opracowania dotycz±ce historii wydawane s± w 400 egzemplarzach ! wszystko idzie albo do bibliotek, albo w rêce specjalistów. Obecnie mamy do czynienia z sytuacj±, kiedy ksi±¿ki pisane s± i komentowane tylko przez specjalistów z historii.
Jaka jest tego przyczyna ? ano taka, ¿e historycy obecnie skupiaj± siê na ma³ym wycinku dziejów, ograniczaj±c siê czasem nawet tylko do danej bitwy, z czego s± specjalistami.. Jak widaæ, ma³o ludzi obchodzi jaka¶ bitwa z epoki g³êbokiego ¶redniowiecza opisana w najdrobniejszych szczegó³ach, która na koñcu okazuje siê, ¿e wcale mog³a nie mieæ miejsca.
To co obecnie siê dzieje, jest paranoj±, bo wydaje siê ksi±¿ki które ju¿ z góry s± skazane na niepowodzenie, z powodu tej w³a¶nie w±skiej tematyki jak± opisuje.

Wielu z polskich historyków, ma jakby za z³e Normanowi Davisowi, ¿e tak ¶wietnie sprzedaje swoje ksi±zki w naszym kraju. Ot przyjecha³ jaki¶ Walijczyk, którego dzie³a rozchodz± siê jak przys³owiowe ciep³e bu³eczki podczas gdy prace jakiego¶ wybitnego nawet badacza nie rozejdzie siê w 100 egzemplarzach.
Na czym polega ten sukces ?? -no chyba w³a¶nie na tym, ¿e owe dzie³a zawieraj± przekrój, syntezê dziejów Polskich. Pisane s± w sposób, który przyci±ga czytelnika; a nie jak ksi±¿ki znamienitych profesorów, które zajmuj± siê raz – ma³ym wycinkiem historii, dwa – s± pe³ne aparatu naukowego, i bez odpowiedniego wcze¶niejszego przygotowania s± nieczytelne dla przeciêtnego zjadacza chleba, trzy – nie ma tam ¾ przypisów na jednej stronie.

Czas polihistorów ju¿ dawno min±³ niestety, i teraz ka¿dy pielêgnuje swój ma³y ogródeczek, nie uczestnicz±c w debatach, które dotycz± historii – jako takiej. Zamykaj± siê na tê ró¿norodno¶æ. Nie powstaj± syntezy historii Polski, tylko wielkie tomy opisuj±ce 1 ma³e wydarzenie, co sprawia ¿e ludzie takim postêpowaniem, nigdy nie zainteresuj± siê histori±.
Zwykli ludzie naprawdê interesuj± siê histori±, ale nale¿y daæ im szanse j± poznaæ, nie tylko przez ksi±¿ki, które roztrz±saj± ka¿dy szczegó³ z ¿ycia Henryka Walezego, ale w³a¶nie ukazaæ te historie przekrojowo i w³a¶nie to jest te¿ przyczyna sukcesu Davisa, czy wcze¶niej Paw³a Jasienicy.

Jak± natomiast role pe³ni historyk w ówczesnej Polsce ?? chyba ka¿dy widzi go³ym okiem. Oburza mnie fakt, kiedy na 11.XI., ¶wiêto niepodleg³o¶ci – temat, o którym historycy mog± dyskutowaæ naprawdê d³ugo i owe dyskusje s± naprawdê interesuj±ce – staje przed kamer± historyk, który mówi 3 banalne zdania, który – przepraszam za sformu³owanie – ale ka¿dy g³upi potrafi³by powiedzieæ na ten temat. Obecnie obserwujemy sytuacjê, kiedy historycy s± spychani na margines, nie maj± oni prawa g³osu nawet w dziedzinie, w której s± najmocniejszy. Skoro np. o najbardziej nurtuj±cych obecnie Polaków historii najnowszej -czyli dopiero co zamkniêtym okresie PRL-u wypowiadaj± siê przed kamerami tylko politycy, to oni stawi± tu tezy, ich zdanie jest decyduj±ce. Historyk jest zawsze zepchniêty, gdzie¶ tam w k±t, jako ten najgorszy, któremu po¶wiêca siê 2 minuty czasu antenowego…

Jestem ciekawa Waszego zdania w temacie, który tutaj poruszy³am. W czym widzicie jeszcze przyczyny upadku, tak znacznego przecie¿ roli historii, a tak¿e czemu historyk – ten, który posiad³ naprawdê du¿± wiedzê jak traktowany gorzej, ni¿ wszyscy skoro kiedy¶ by³ mistrzem i w XIX wieku synonimem by³y s³owa cz³owiek wykszta³cony, czyli cz³owiek znaj±cy historiê..?? Czy by³a to przesada, czy nagle co¶ w XX wieku uleg³o zmianie na tyle, ¿e historia jest jakby odrzucana, i nikomu ju¿ nie przydatna.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.