ďťż

Przewodnik po Plażach dla Naturystów-Morze Bałtyckie

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Przewodnik po Polskich Plażach dla Naturystów - Morze Bałtyckie
Czyli miejsca w Polsce gdzie można opalać się nago

Informacje wstępne

Przewodnik po Polskich Plażach dla Naturystów jest wykazem miejsc z terenu kraju, gdzie spotykają się miłośnicy nagiego wypoczynku.

Adresy plaż zawarte w niniejszej stronie w większości pochodzą z kącika dla naturystów jaki ukazywał się w latach 1983 - 1990 w Tygodniku Każdego Konsumenta VETO i w związku z tym część adresów nim zawartych może być już nieaktualna. Mam jednak nadzieję, że mimo potencjalnych błędów Przewodnik będzie Państwu przydatny.

Dla łatwiejszego rozeznania się w aktualności danych informacje, które zdobyliśmy osobiście lub dostaliśmy od naszych Czytelników wyróżniliśmy dodatkowo znakiem Łapka - Nasz Korespondent tu był. Inną wskazówką może być informacja o wyborach Miss Natura - odbywały się one zwykle na najbardziej uczęszczanych plażach, które siłą rzeczy mogą funkcjonować do dnia dzisiejszego.

Z uwagi na to, że w Polsce nie ma oficjalnych plaż naturystycznych, nagie plaże funkcjonują na zasadzie zwyczaju. Każdy, kto korzysta z informacji zawartych w "Przewodniku..." czyni to na własną odpowiedzialność.

Morze Bałtyckie
Nagie plaże nad naszym polskim Morzem Bałtyckim

# StopkaMIĘDZYZDROJE-LUBIEWO - Wysiąść trzeba na stacji kolejowej na trasie Międzyzdroje - Świnoujście. Należy kierować się w kierunku ośrodka wczasowego "Pomerania", przed miejscowością Przytór.
Wchodząc wejściem głównym po lewej stronie mamy plażę dla naturystów, (500 m, zdarza się więcej). Przechodząc przez plaże dla naturystów dochodzi się do plaży dla naturystów ale tylko mężczyzn (uwaga: samotni mężczyźni są narażeni na zaczepki). Ta granica rozdzielająca obie plaże jest zwyczajowa w związku z czym trudno cokolwiek tu dokładnie określić.
Lubiewo było miejscem wyborów Miss Natura w 1986 roku.
Parę lat temu na stronach stronach WWW Steffena Hausera znajdowała się następująca informacja, która najprawdopodobniej dotyczy Lubiewa:
Wyspa Wolin jest znana ze swoich długich plaż, stromych kredowych brzegów i rozległych lasów liściastych. Plaża naturystyczna rozciąga się na długości 3 km pomiędzy Świnoujściem a Międzyzdrojami. Plaża ta, aczkolwiek znajdująca się na terenie Polski, jest łatwo dostępna dla turystów z Niemiec.
W miejscowościach tych znajdują się hotele, kampingi i restauracje.

# ŚWINOUJŚCIE - AHLBECK - jest to jakieś 2 km plaży od samej granicy do miejscowości Ahlbeck. Do pieszego przejścia granicznego może być dość daleko (w zależności od miejsca zakwaterowania w Świnoujściu), ale pod samo przejście można było podjechać samochodem. Jest tam parking, na którym nie było problemów z zostawieniem samochodu (mimo, że był to długi majowy weekend '2000, w Świnoujściu było tłoczno). Po stronie niemieckiej równolegle do plaży biegnie lasem ścieżka rowerowa - stąd też niezłym rozwiązaniem jest zabranie rowerów. Same miejscowości (Ahlbeck, Heringsdorf) są ładne i widać, że inwestuje się tu naprawdę duże pieniądze. Ze Świnoujścia do miejscowości po stronie niemieckiej kursują stateczki ze strefą wolnocłową.

Stopka Relacja jednego z naszych Czytelników z dn. 16 stycznia 2001 r.
# Stopka POGOŻELICA - MRZEŻYNO - Jest to odcinek o długości ok. 10 km dziewiczej plaży,
wzdłuż której nie ma ani jednej miejscowości, tylko teren po byłej jednostce wojskowej. Dodatkowym atutem tej plaży jest to, że wzdłuż wydm jest siatka, która doskonale chroni przed podglądaczami. Dojście: Od końca Pogorzelicy iść w kierunku wschodnim,
przez około 1 km są jeszcze tekstylni, ale dalej... raj dla golasków! Baza turystyczna obejmuje Pogorzelicę i Mrzeżyno, gdzie warunki do znalezienia noclegu są doskonałe.

# WISEŁKA - koło Międzyzdrojów. Dojście do plaży od strony Wisełki przez las sosnowy w kierunku Międzywodzia (na wschód). Należy 200 m. za bazą rybacką, w pobliżu latarni morskiej, skręcić w kierunku morza.

# StopkaDŹWIRZYNO - Bardzo blisko Kołobrzegu. Plaża położona pomiędzy miejscowościami Grzybowo i Dźwirzyno.
Do tej plaży dotrzemy jadąc np. od strony Grzybowa i po prawej stronie jest polana, parking, dość duże pole, płatny, i idziemy w stronę morza, na plaży już będąc idziemy kawałek w prawo i tu się zaczyna ta właściwa plaża. plaża bardzo ładna szeroka. Woda krystalicznie czysta! Czyściej niż na plaży dla tekstylnych ale i tu można było dostrzec stare butelki po olejkach , papierki ,ustniki po papierosach co tym bardziej dziwi że na całej długości plaży są rozstawione kosze na śmieci. Widocznie nie wszyscy naturyści są przyjaciółmi przyrody. Na wydmach prawie brak podglądaczy ale za to pełni ona rolę ubikacji.
Do tej plaży dotrzemy jadąc od strony Grzybowa, 500 m za tablica końcową miejscowości po lewej stronie znajduje się płatny parking, ale można też zatrzymać się dalej już bez płacenia.
Po dojściu do morza idziemy w lewo kilkaset metrów i jesteśmy już na wspomnianej plaży. Drugi wariant: mijamy parking po lewej i jadąc dalej około 2 kilometrów tym razem po prawej stronie jest parking leśny również płatny. Po dojściu do morza skręcamy w prawo i idziemy plaża w stronę Kołobrzegu. Nie ma żadnych informacji ani znaków. Właściwa plaża zaczyna się tak po prostu.
Plaża bardzo ładna, szeroka. Woda krystalicznie czysta i zdecydowanie cieplejsza niż w pobliskim Kołobrzegu. Jest tu czyściej niż na plaży dla tekstylnych, rozstawione są kosze na śmieci. Czasem przechodzą brzegiem morza tekstylni spacerowicze, całkowicie niegroźni. W razie, gdy zapomnimy prowiantu nie ma się, co martwić, bywa tu dużo plażowych sprzedawców.
Plaża jest godna polecenia. Miejscowi naturyści zorganizowali, wprawdzie prowizorycznie, boisko do siatkówki plażowej. Może zagrać każdy kto ma na to ochotę!

Stopka Powyższe informacje zostały zaczerpnięte ze strony Natura & Naturyzm

# USTRONIE MORSKIE - Mijamy Jednostkę Wojskową. Następnie widać ścieżki w krzaki w kierunku morza. Należy iść nimi, aż dojdzie się do nagiej plaży.

# SIANOŻĘTY - W pobliżu Ustronia Morskiego. Po wyjściu na plażę idziemy w kierunku Kołobrzegu.

# UNIEŚCIE - W pobliżu Mielna, miejscowi nazywają ją "plażą za kanałem". Jest to jedna z najstarszych polskich plaż. Plaża przy jeziorze Jamno po prawej stronie od kanału. dojechać na nią można autobusem MZK, kursującym w sezonie między Mielnem, a Łazami. Wystarczy wysiąść koło mostu nad kanałem i wtedy do plaży jest około 100 metrów.
Na nagą plażę można też dostać się z głównego wejścia na plażę w Mielnie. Kierujemy się 3 km na wschód i dochodzimy do kanału, który znajduje się na samym końcu Mielna. Od kanału zaczyna się naga plaża. Głębokość kanału wynosi ok. 20 cm, więc można śmiało przez niego przejść bez obawy o zmoczenie głowy

Stopka Uzupełnienie informacji na temat tej plaży od jednego z naszych Czytelników można przeczytać tutaj.

# DARŁÓWEK - Niedaleko jeziora Kopań. Plaża w kierunku wschodnim.

# USTKA - W obu kierunkach, lecz w sporej odległości od plaży "tekstylnej". W zasadzie nie można mówić o plaży naturystycznej - w dużej odległości od miejscowości są mało uczęszczane plaże, na których można się nago opalać (ale na upartego takie plaże można znaleźć wszędzie).

Stopka Informacja od jednego z naszych Czytelników z dn. 16 stycznia 2001 r.

# Stopka ROWY - to niewielka wioska rybacka, położona ok. 30 km od Słupska i ok. 20 km na wschód od Ustki. Jej popularność ciągle rośnie, więc baza dla letników systematycznie się rozrasta. Na szczęście daleko jej do Ustki i Łeby. Dzięki temu można jeszcze liczyć na prawdziwy wypoczynek w ciszy i spokoju.
Rowy położone są na zachodnim obrzeżu Słowińskiego Parku Narodowego u ujścia rzeki Łupawy, która przepływa przez jezioro Gardno (dawna zatoka morska, część Parku). Rzeka dzieli miejscowość na dwie nierówne części: zdecydowanie większa jest część zachodnia. We wschodniej, zapewne z uwagi na rygory ochrony przyrody, nie ma już żadnego ośrodka wypoczynkowego (kiedyś były dwa) a jedynie kilka gospodarstw. W zachodniej części Rowów znajdują się ośrodki wczasowe, kwatery prywatne, campingi, sklepy, sezonowy posterunek policji, poczta, punkt apteczny, punkt medyczny, itp. (patrz: Informacje turystyczne).
Plaża naturystów znajduje się we wschodniej części Rowów. Droga prowadzi na jedyną po tej stronie Łupawy plażę tekstylną, a stamtąd już tylko ok. 15 minut spaceru brzegiem morza w kierunku wschodnim. Część drogi można pokonać przez las, skręcając ze szlaku zielono-czerwonego czarnym w stronę morza. Po wyjściu na plażę, granica nagiej plaży jest już widoczna. Taka droga niestety kosztuje, bo płaci się za wejście na teren Parku. W porównaniu do lokalizacji z 1990 roku, plaża N przybliżyła się prawie dwukrotnie: od czarnego szlaku szło się jeszcze co najmniej 20 minut. Granica plaży była w roku 1996) zaznaczona widocznymi z daleka niebieskimi "flagami" z folii plastikowej, zawieszonymi na wysokich kijach. Czasem na piasku, tuż przy morzu pojawiała się też mała tablica z odręcznym napisem "NAGA PLAŻA".

Warunki naturalne można byłoby uznać za wręcz idealne, gdyby nie jeden problem. Morze od czasu do czasu nanosi duże ilości ostrego żwiru zmieszanego z drobnymi kamieniami. Wystarczyło 2-3 dni aby spacer wzdłuż morza przestał być przyjemnością niemal na całej długości plaży (najgorzej było w części zachodniej, stosunkowo znośnie na nagiej plaży).

# ŁEBA WSCHODNIA - Plaża ta (jak i całe miasteczko) przedzielona jest kanałem na dwie części. Prawa część (stojąc twarzą do morza) jest większa, łagodniejsza, ruchliwsza. Plaża ta jest szeroka i w dalszej części prawie bezludna, są tu więc doskonałe warunki do opalania się dla co bardziej wstydliwych. Naturyści lubiący tradycyjne, grupowe opalanie mają swoja plaże w zachodniej części tej miejscowości.

# ŁEBA ZACHODNIA - Po lewej stronie kanału biegnie ul. Turystyczna, przy której mieszczą się dwa campingi. Jeden z nich to "INTERCAMP", drugi camping nr 21. Na campingu nr 21 zatrzymują się grupy naturystów - jest tu podobno bardzo swobodnie. Oba te campingi leżą przy lesie rozpoczynającym Park Słowiński. Ulica Turystyczna prowadzi wprost na plażę. Do nagiej plaży idzie się na lewo, w kierunku zachodnim ok. 1,5-2 km. Jednak Łeba jest miejscowością bardzo modną i jest tu niesamowicie tłoczno. Plaża ta łączy się bezpośrednio z nagą plażą w Rąbce (przez co w zasadzie możemy mówić o jednej i tej samej plaży).

# RĄBKA - Ok. 2 km od Łeby - w kierunku zachodnim znajduje się mała miejscowość (zaledwie kilka domostw). Schodząc z plaży w głąb lądu trafia się właśnie do Rąbki. Plaża jest 'ruchoma' - przybliża się lub oddala od Łeby w zależności od ilości wczasowiczów na plaży tekstylnej. Z osady tej idziemy do plaży (ok. 700 m.) pięknym lasem. Po dojściu na brzeg morza mamy poprzednio wyniesioną plażę na prawo (wschód). Po ok. 1,5 km na zachód rozpoczyna się urocza plaża naturystyczna. Naturyści nie lubiący tłoku mogą odejść 6-9 km na zachód, albo i nawet kilkanaście km i niemal samotnie zażywać słońca. Wzdłuż plaży prowadzi uczęszczany szlak spacerowy w kierunku lokalnych atrakcji turystycznych - wyrzutni rakiet z czasów drugiej wojny i ruchomych wydm. Jednak obecność spacerowiczów nie przeszkadza, ponieważ plaża jest tu szeroka. Skład osobowy na plaży jest dość wyrównany - jest tu dużo par (oczywiście jak na polskie warunki) i mało podglądaczy, atmosfera jest sympatyczna. , ostatnia przez rozległym (ok. 30 km wybrzeża) rezerwatem przyrody - Parkiem Słowińskim. Niedaleko jest duży lecz niestety płatny parking.
Plaża ta jest tożsama z opisaną powyżej Łebą Zachodnią.

Stopka Informacje nt. plaż w Łebie oraz Rabce pochodzą od jednego z naszych Czytelników z dn. 16 stycznia 2001 r.

# LUBIATOWO - Plaża znajduje się na wschód od Łeby. Ok. 30 km plażą i ok. 9 km. również plażą od latarni morskiej "STILO", przy drodze Lębork-Choczewo-Puck. Do Lubiatowa można dojechać przez m. Choczewo. Dojazd ze wsi Lubiatowo wyłącznie własnym środkiem lokomocji praktycznie do samej plaży (droga leśna nieutwardzona) przy której znajduje się pole namiotowe oraz Ośrodek Wczasowy Zakładu Gazowniczego Opole. Przed wejściem na plażę jest parking leśny.
Gdy wejdziemy już na plażę zobaczymy samych tekstylnych więc kierujemy się w lewo ok 3 km plażą i sami zobaczymy.
Przed plażą jest kilka budek ze smażoną rybką (jadłodajnie).
Naga plaża istnieje tam od zawsze. W sezonie można spotkać tam niewielu naturystów (do 15-20 osób) ponieważ ta plaża jest mało znana. Miejsca jest b.dużo. Podglądacze raczej tu nie docierają, można natknąć się jedynie na przechodniów, których też jest bardzo mało.
Drobny piasek na plaży, UWAGA! KRYSTALICZNIE CZYSTA WODA! Na plaży bardzo czysto. Coraz częściej na w/w plaży można spotkać kobiety opalające się topless. Na wysokości plaży naturystów za wydmami (w głąb lądu) znajduje się las z "miniaturowymi" drzewkami wokół których jest również piasek i tam również można opalać się nago (Świetna zasłona przed podglądaczami, wiatrem).

Stopka Powyższe informacje pochodzą od naszego Czytelnika dn. 19 czerwca 2001 r.

# BIAŁOGÓRA - Idąc w kierunku wschodnim, można wybrać się na kilkugodzinny spacer plażą w kierunku do miejscowości Dębki, gdzie jest plaża dla naturystów. Można też wybrać drogę przez rezerwat przyrody, skręcając w stronę morza z leśnej drogi Białogóra-Dębki po minięciu stadniny.

Stopka Powyższe informacje pochodzą od naszego Czytelnika dn. 24 czerwca 2001 r.

# Stopka DĘBKI - Znajduje się tu najpiękniejsza plaża na polskim wybrzeżu. Jest to wieś koło miejscowości Krokowa. Plaża od centrum (ok. 2 km) w kierunku Białogóry. Łatwy dojazd z Gdyni i Wejherowa. Plaża zaczyna się ok. 500 m. od ujścia rzeki Piaśnicy do morza. Naturyści mają do dyspozycji odcinek plaży ok. 7-9 km ciągnący się w kierunku zachodnim aż do miejscowości Białogóra (zajrzyj też do Informacji turystycznej).

# Stopka KARWIA - Wbrew wcześniejszym informacjom uzyskaliśmy potwierdzenie, że plaża nadal istnieje. Niestety, nie dysponujemy na razie nowym opisem, więc powtarzamy stary (przypuszczamy, że plaża jest zlokalizowana w kierunku Dębek):

Tzw. ruchoma plaża. Gdy jest mało plażowiczów, naturyści lokują się blisko głównego wejścia. Gdy zjeżdżają się tłumy tekstylnych, plaża dla naturystów oddala się w obu kierunkach.

# LISI JAR - Bardzo mała, kamienista plaża w okolicy Jastrzębiej Góry. Właśnie ze względu na te kamienie przebywanie na niej nie należy do przyjemności.

# CETNIEWO - Bardzo mała plaża, ze względu na kamienie występujące w kierunku Jastrzębiej Góry, w której nie ma nad morzem plaży dla naturystów.

# Stopka CHŁAPOWO - Szeroka, piaszczysta plaża w najdalej na północ wysuniętym skrawku Polski. Ciągnie się ona na przestrzeni ok. 1-2 km pomiędzy Chłapowem a Rozewiem. Są tutaj warunki, gdyż wysoki klif - na którym znajdują się tereny wojskowe - zabezpieczają przed podglądaczami. Ale tylko on. Według niektórych naszych czytelników wypoczywanie na tej plaży jest wręcz koszmarne ze względu na częste wędrówki turystów i gapowiczów.
Dojść do plaży można z Chłapowa przez przepiękny wąwóz Rudnik. Dochodząc do plaży należy skręcić w lewo, na zachód. Plaża rozpoczyna się ok. 500 - 800 m od wyjścia z wąwozu. Kierunek przejścia wskazują drogowskazy, z lokalizacją plaży zapoznać się można również na planach miejscowości.
Specjalnie wydzieloną plażę dla naturystów postanowili stworzyć sami mieszkańcy Chłapowa. Decyzja zapadła w lutym 2001 r. na zebraniu wiejskim, gdzie za tym pomysłem opowiedziała się zdecydowana większość chłapowian.
Z noclegami nie ma większych problemów, gdyż Chłapowo to ponad 1 tys. miejscowość i jest tutaj mnóstwo pensjonatów i kwater prywatnych. Funkcjonują także pola namiotowe, bary i restauracje. Dla przyjezdnych przygotowano również miejsca parkingowe. Ok. 2 - 3 km dalej na wschód, położone jest Władysławowo... a to już raj dla turystów.

Stopka Powyższe informacje zostały potwierdzone przez naszego Czytelnika dn. 28 lutego 2001 r. oraz 19 czerwca 2002 r.

# Stopka CHAŁUPY - Jest to jedna z najstarszych plaż dla naturystów w Polsce. Jej początki datuje się na rok 1960. Nago opalano się po obu stronach osady. Później już tylko na plaży wschodniej. Nie ma jakichkolwiek tabliczek czy informacji o początku (końcu) plaży.
Do Chałup można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem z Gdyni. Należy wyjść z Chałup na plażę północną (dowolnym wejściem, a jest ich sporo) i udajemy się na wschód brzegiem morza. Na dojście do początku plaży należy poświęcić 30-40 minut, natomiast na znalezienie się w centralnej części plaży naturystycznej musimy dysponować 40-50 minutami. Jednocześnie należy dodać, że opisywana plaża znajduje się w jednakowej odległości od Kuźnicy Helskiej.
Położenie plaży pomiędzy dwoma miejscowościami sprawia, że dla osób nie zorientowanych jest ona raczej niedostępna (trzeba wiedzieć czego się chce aby tam dotrzeć). Plaża naturystyczna rozciąga się przez jakieś dobre 3-4 kilometry. W tym miejscu półwysep jest dość wąski, nie ma więc żadnych zabudowań i - co ważne dla zmotoryzowanych - żadnych parkingów. Od Chałup do Kuźnicy znajduje się zaledwie jedna mała płatna zatoczka, na której można zaparkować.
Przejeżdżamy przez wieś jadąc od strony lądu i szukamy miejsca do parkowania. Najwygodniej jest dotrzeć samochodem.
Tu UWAGA! Nie zostawiajcie samochodu poza miejscami wyznaczonymi, najprawdopodobniej zostanie odholowany przez służby „dbające” o środowisko Półwyspu.
Samochód można zostawić na parkingach w Chałupach lub 5 km za Chałupami, jadąc w stronę Helu, po prawej stronie na niewielkim parkingu. Dlatego sugeruje wyjazd rano, aby dojechać na miejsce około 9.00 najwyżej 10.00 - później może być problem z miejscem do parkowania.
Jeżeli zostawicie samochód w Chałupach, to po przejściu torów kolejowych należy iść, najlepiej plażą, w kierunku Helu. Bardzo łatwo zorientujecie się, jak dotrzecie na miejsce.
Zostawiając auto na parkingu oddalonym od Chałup w stronę Kuźnicy, po przejściu przez tory i lasem, który mile oddziela plażę od drogi i czasem jest schronieniem dla podglądaczy, udajemy się na lewo od wejścia na plaże. Zresztą od razu widać, gdzie mamy szukać „swoich”.
Także PKS (nie mówiąc już o pociągach) nie ma swoich przystanków. Tak więc jadąc na nagi wypoczynek trzeba być przygotowanym do pieszych wędrówek za słońcem. Niewątpliwą zaletą plaży jest jej bardzo piękne położenie. Nie dość, że wspomniana odległość od ośrodków życia już sama w sobie sortuje typ przechodniów, to na dodatek na wydmie rośnie na całej długości (nie tylko w Chałupach, ale na całym półwyspie) piękny lasek sosnowy. Lasek służy wszelakim potrzebom - jest płotem grubości 20 metrów, który sprawia, że jadąc drogą wydaje się, że przejeżdżamy przez niezamieszkałą głuszę; jest też parawanem dla prywatnych spotkań niektórych naturystów; jednocześnie maskuje podglądaczy; w końcu lasek służy jako przybytek, gdzie "Król piechotą chodzi".
Chałupy to plaża naprawdę urocza. Piasek jest drobny, woda czysta, dno bardzo łagodnie wchodzi w dół, co 200 metrów od brzegu w głąb morza są powbijane falochrony z drewnianych pali. W środku sierpnia plaża nie była zatłoczona - wręcz przeciwnie - pomiędzy grajdołami zwykle było co najmniej 15-20 metrów, nikt nikomu nie chodzi po głowie, za to niektórzy naturyści w jak najbardziej nieskrępowany sposób cieszyli się tym spokojem i swobodą.
Niestety bardzo kiepsko jest tutaj z bazą turystyczną (zajrzyj też do Informacji turystycznej). Ci którzy chcą szybko dotrzeć na plażę, powinni wybrać camping "Chałupy VI" zaraz na przeciw stacji kolejowej przed początkiem Chałup. Jest to położony najdalej na wschód camping, na którym zawsze znajdzie się miejsce. Można też szukać na mikroskopijnych poletkach biwakowych przy domach, ale jest to ryzykowne, no i niezbyt ekonomiczne. Z "Chałup VI" jest zdecydowanie najbliżej zarówno do miasta jak i na plażę naturystyczną. Wraz ze spadkiem numeru campingu rośnie odległość do miasta o jakieś 1,5 km (ok. 10 minut spaceru). Camping "Chałupy VI" jest tani, ale dość słabo wyposażony: jest tylko zimna woda, do toalet stoi cały czas kolejka, a prysznice są płatne. Nie ma też kuchni turystycznej, ale za to jest czynna wypożyczalnia desek surfingowych. Można też zameldować się w prywatnych kwaterach.

Stopka Powyższe informacje zostały potwierdzone przez naszego Czytelnika dn. 16 stycznia 2001 r. oraz zaczerpnięte ze strony Natura & Naturyzm

# JASTARNIA - Pierwszy camping od Kuźnicy, jeszcze przed lotniskiem, ulica Mickiewicza nazwa „Nowa Maszoperia”.
Dojście do plaży nadmorskiej przez las naprzeciw bramy do campingu ok. 70 m. Przy wejściu na plażę punkt charakterystyczny - bunkier wojskowy z okresu II wojny.
Naturystyczne plażowanie 50-100 m. od wejścia w stronę Kuźnicy. Bardzo szeroka o pięknym piasku plaża i niczym nie zakłócony spokój. Pełna tolerancja.
Na campingu dość dobre warunki, można zjeść obiad, rybkę, pizzę, zapiekankę oraz sklep ogólnospożywczy. Jest też plaża nad zatoką i znakomite warunki do szaleństw na desce windsurfingowej.

Stopka Powyższe informacje zostały zaczerpnięte ze strony Natura & Naturyzm

# JURATA - Naturyści opalają się 3 km na wschód (w stronę Helu) od ostatniego zejścia na plażę. Wcześniej, aż gęsto od tekstylnych.

# REWA - mała wioska ok. 10 km na północ od Gdyni. Dojechać tam można z Gdyni autobusem miejskim nr 146, lub oczywiście własnym środkiem transportu. Niestety miejsce to jest bardzo popularne na plażowanie, ale tekstylne... (dużo plażowiczów to mieszkańcy Gdyni). Plaża dla naturystów znajduje się po prawej stronie (w kierunku miejscowości Mechelinek), ok. 5 min drogi (200 m). Niestety jest to plaża bardzo opustoszała, praktycznie zanikła tu forma nagiego wypoczynku. Być może w tym roku miejsce to stanie się bardziej popularne wśród naturystów (może turyści z kraju...), bo jest to wioska bardzo "spokojna" i bardzo pięknie położona (Cypel Rewski).

StopkaWg informacji Wojtka, z 12 maja 1998.

# MRZEZINO - piękna, całkiem dzika plaża o długości ok 2 km, niezbyt szeroka, ale za to jest trochę łąk i pięknych widoków. Cudowna szczególnie dla naturystów z Trójmiasta, dokładnie znajduje się ok 3,5 km na zachód od Rewy.
Jedyny dojazd to samochód, z Gdyni poprzez Rumię na tak zwany pas startowy i w lewo w kierunku Pucka, ewentualnie z Gdyni do Pirwoszyna i potem też w lewo na Puck następnie jak zobaczycie duże skarpy piasku to wzdłuż nich trzeba jechać w prawo i dalej według własnej inwencji.

StopkaWg informacji od jednego z naszych czytelników, z 31 maja 2001. Relację innego z naszych czytelników z 29 czerwca 2002 r. można znaleźć tutaj.

# JELITKOWO - Około 2 km od Sopotu. Plaża znajduje się za campingiem w stronę wschodnią.

# GDAŃSK - GÓRKI ZACHODNIE - Piękna, szeroka, piaszczysta plaża (80 - 100 m szerokości , 300 m długości) osłonięta od strony lasu wałem (wydmy). Jest to popularne miejsce wypoczynku trójmiejskich naturystów (jedyne tego typu miejsce w Trójmieście).

Dojście:

Dojazd miejskimi środkami transportu:

* tramwajami (nr 8 i 13) do kąpieliska na Stogach (30 min jazdy). Dalej po wejściu na "tekstylną" plaże należy odbić w prawo (w kier. Górek Zach.) i iść ok 1 km (15 min drogi),

albo

* autobusem (nr 111) w kierunku Górek Zach. (ok 20 min jazdy) - należy wysiąść na przystanku usytuowanym przed zbiornikami Rafinerii Gdańskiej, następnie iść traktem (droga usypana żwirem) przez las (ok 15 min drogi). Naga plaża znajduje się po prawej stronie od wejścia na plażę (50 m).

Uwagi:

Co roku w wakacje wypoczywa tu codziennie ok 300 osób, zaś w weekendy ok 1000-1500 osób. Zawsze mile widziani są tu naturyści z kraju (czasem z zagranicy), najlepiej całymi rodzinami.
Ceny na campingach i kwaterach są bardzo niskie 20- 30 zł za miejsce bez wyżywienia. Najbliżej na nagą plażę będą miały osoby zakwaterowane w miejscowości Gdańsk - Sobieszewo. Wchodząc na plażę w Sobieszewie należy skręcić w lewo i iść przez ok. 2 km do końca linii brzegowej. 200 metrów dalej zaczyna się naga plaża.

Stopka Wg informacji Wojtka, z 12 maja 1998 oraz uzupełniona informacjami zawartymi na stronie Natura & Naturyzm

Niektórzy tekstylni jednak niechętnie patrzą na golasów, złożono nawet skargi do prokuratury.

# JANTAR - Jest to mała miejscowość wypoczynkowa nad morzem, znajdująca się w województwie elbląskim. Plaża zlokalizowana jest około 1,5 kilometra na zachód (w kierunku Mikoszewa) od wejścia na plażę w Jantarze. Dojazd z Gdańska autobusem PKS w kierunku Krynicy Morskiej, a z Mikoszowa lub Stegny kolejką wąskotorową, zwaną "Jantar Ekspres" kursującą co 30 minut.

# STEGNA - Centralna plaża zajęta jest przez tekstylnych. Naturyści muszą wędrować w kierunku Sztutowa lub Jantaru. Lepsza jest plaża zachodnia.

# SKOWRONKI - Miejscowość położona tuż przed Przebrnem (obecnie część Krynicy Morskiej). Wg. mapy Mierzeja Wiślana plaża naturystyczna położona jest niedaleko na wschód od głównego wejścia na plażę tekstylną.

# PIASKI (na niektórych mapach oznaczane też jako Nowa Karczma) to mała wioska rybacka położona 12 km na wschód od Krynicy Morskiej (administracyjnie do niej należy razem z Przebrnem). Jest to ostatnia miejscowość na Mierzei Wiślanej, tuż przed rosyjską granicą.
Stopka Idealne miejsce do odpoczynku dla pragnących spokoju, ale baza turystyczna jest bardzo skromna (patrz: Informacje turystyczne). Plaża jest podobna do plaży w Rowach: szeroka, piaszczysta ale miejscami występują ławice kamieni i ostrego żwiru. Strzeżona plaża tekstylna znajduje się w pobliżu małego portu rybackiego, który raczej należy omijać dużym łukiem (mnóstwo gnijących rybich odpadków i stada żerujących mew). W stronę granicy rosyjskiej rozciąga się bardzo ładna plaża, ale naturyści są tu stosunkowo rzadko spotykani (sporadycznie pojedyncze grupki blisko granicy), być może z powodu częstych spacerów tekstylnych w tą stronę. Co dziwniejsze, topless jest tu jeszcze rzadszym zjawiskiem.
Plaża naturystyczna znajduje się ok. 2 km na zachód od plaży strzeżonej. Mieszkającym we wschodniej części Piasków polecamy drogę przez las, równoległą do wydm. Dojście na miejsce ułatwiają drogowskazy. W miejscu gdzie las się przerzedza i na drodze rosną krzaki dzikich róż, należy skręcić w stronę morza. Po wyjściu na wydmę widać po lewej stronie wysoki, suchy konar - to początek nagiej plaży.
Zmotoryzowani mogą skorzystać ze strzeżonego parkingu leśnego (oczywiście płatnego: w 1997 r. za 5 godzin płaciło się 7 zł). Znajduje się on ok. 2 km od Piasków (pierwszy parking). Jadący od strony Krynicy Morskiej tuż przy wyjeździe z miasta zobaczą tablicę z informacją plaża nudystów 10 km - wystarczy pilnować wskazań licznika. Z parkingu prowadzą dwie drogi: jedna na plażę tekstylną, druga na nagą. Drogę wskaże obsługa parkingu, w jego głębi jest zresztą tablica z napisem: F.K.K Plaża nudystów

Po około 10 minutach spaceru przez las jesteśmy na miejscu.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.