ďťż

Formy handlu w nowożytności

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

W okresie nowożytnym i aż po XIX wiek handel przyjmował różne formy. Do najważniejszych można zaliczyć:
* Targ - była to forma handlu lokalnego. Musiało istnieć stałe miejsce handlu. Najczęściej główne punkty targowe znajdowały się na skrzyżowaniach głównych szlaków handlowych, a także przy klasztorach, grodach, także ośrodkach produkcji rzemieślniczej. Targi początkowo odbywały się kilka razy w roku - stawały się wówczas osobliwym świętem. Później pojawia się zwyczaj dni targowych w tygodniu. Była to najpowszechniejsza forma handlu.

* Jarmark - zwykle organizowano jarmarki w miastach, najczęściej w okolicach święta kościelnego lub patronalnego dla danego miasta. Na jarmark zjeżdżali wielcy kupcy, przybywający z odległych regionów często. Poza jarmarkami miejskimi organizowane były mniejsze jarmarki wiejskie. Na jarmarkach pojawiali się także lokalni nabywcy. Towary uzyskiwały na jarmarkach wysokie ceny, co było związane także z faktem transportu. Od XVIII wieku ta forma traci na znaczeniu

* Giełda - pierwsza giełda pojawiła się w 1531 roku w Antwerpii. Obejmowała handel hurtowy, skupiała kupców i pośredników handlowych w jakimś określonym miejscu.

* Komis - pojawiał się w miastach, którego kupcy posiadali wyłączność na prowadzenie handlu. Dlatego kupcy obcy oddawali w komis przywożone towary, a kupcy miejsca prowadzili handel na ich rachunek (Anglia)

* Skład kupiecki - w danym mieście funkcjonował stały punkt sprzedaży, w którym można się było zaopatrzyć w towary jednej branży najczęściej.

*Handel obwoźny - funkcjonował szczególnie na wsiach. Kupcy docierali z towarami tam, gdzie nie istniały stałe punkty sprzedaży, a odległość do miejsc targowych była na tyle daleka, że ludność nie docierała.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.