Wznieść się ponad ziemię
Z pAmIÄTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoĹkA
Wzniesienie się w powietrze było zapewne jednym z pierwszych marzeń człowieka. Każdy zna historię o Dedalu i Ikarze, ale w folklorze wschodu podania wyrażające pragnienie oderwania się od ziemi pojawiają się dużo wcześniej - z ok. 2200 roku p.n.e. pochodzi chińska legenda o latającym cesarzu Szun. W X w. p.n.e. pojawiły się podania o latających ludziach Ki - Kuang, a w Indiach latającym koniu króla Vikramaditya. W bajkach europejskich i arabskich także nie brak wzmianek o cudownych latających przedmiotach, lub wznoszeniu się z pomocą ptaków.Podobno już około 500 roku p.n.e. Chińczyk Kung - Szutse miał wzlecieć w powietrze na latawcu własnej konstrukcji. Pierwsze znane plany machin latających pochodzą jednak z pracowni Leonarda daVinci.
Mimo, że ten geniusz techniczny zaprojektował maszyny, które prawdopodobnie mogłyby latać, dopiero pod koniec XVIIIw. wprowadzono ideę lotów w czyn.
5 czerwca 1783r., balon braci J. J. Montgolfierów wzniósł się, zabierając w koszu barana, kaczkę i gęś.
Już niedługo później po raz pierwszy wzniósł się obiekt cięższy od powietrza - szybowiec George Cayleya w 1809 udowodnił, że loty bez użycia balonów są możliwe. Od tego czasu szybowce systematycznie ulepszano, ale prawie 100 lat potrwało, nim w 1903 bracia Orville i Wilbur Wright wpadli na to, by wyposażyć szybowiec w silnik, i stworzyć tym samym samolot. Od tego czasu rozwój lotnictwa był błyskawiczny - niewątpliwie przyczyniła się do tego I WŚ, podczas której użyto myśliwców w działaniach wojennych.
Rozwijano także napęd - w 1929 miał miejsce pierwszy lot samolotu rakietowego.
W 1947 po raz pierwszy amerykański samolot Bell X-1 przekroczył barierę dźwięku w locie nurkowym. W 1948 radziecki Mig-15 powtórzył wyczyn, a w 1950r. Mig-17 przekroczył barierę dźwięku w locie poziomym.
Od tego czasu rozwój samolotów pasażerskich i wojskowych wydaje się pędzić coraz szybciej. Obecnie loty przez Atlantyk trwają tak krótko, że lecąc z Europy do Ameryki można "cofnąć się w czasie" o 4h. Samoloty są coraz większe, coraz bezpieczniejsze i coraz szybsze. Wojskowe myśliwce wyposażane są w najnowocześniejsze rodzaje broni, realizując założenia twórców filmów SF z lat 80'tych.
A w tym wyścigu praktycznych ulepszeń mających na celu szybkie przenoszenie z miejsca na miejsce wielu ludzi próbuje wznieść się na lotni lub paralotni, czy też skacze ze spadochronem - by zaspokoić to odwieczne pragnienie, by spróbować chociaż wyobrazić sobie, że naprawdę lecą...