ďťż

Wkład Harcerstwa o obronę żywiecczyzny.

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Harcerze zgrupowani w miesiącach lipiec - sierpień na obozie letnim w Kiełbasowie przeszli przeszkolenie wojskowe z zakresu służby wartowniczej, łączności i łącznikowej, zaś harcerki także w zakresie udzielania pierwszej pomocy rannym i chorym. Inicjatorem i organizatorem tych kursów był harcmistrz Rudolf Łodziana, Zdzisław Kabała i Kazimiera Szczerbińska.. Ich działania spotkały się z uznaniem stacjonującego w Żywcu wojska, a szczególnie płk Kazimierza Czarnkowskiego. Końcem sierpnia harcerze objęli warty przy transformatorach, mostach, urzędach pocztowych. Byli też na pierwszych liniach z bronią w ręku na przedpolach Węgierskiej Górki.
4 września 1939 roku Niemcy wkroczyli do Żywca. Nastała tragiczna w skutkach okupacja.
Dla upamiętnienia walk w Węgierskiej Górce w roku 1993 w forcie Wędrowiec powstało Muzeum, w którym zgromadzono pamiątki z tamtych lat. Przed fortem powstał amfiteatr, w którym odbywają się patriotyczne uroczystości.
Za walkę obronną z hitlerowskim najeźdźcą Węgierska Górka w 1971 roku odznaczona została Krzyżem Grunwaldu III klasy.

jest to niejakoby dodatek do posu o obrońcach Węgierskiej Górki.
Chciałbym jeszcze wyjaśnić iż Kiałbasów to mała osada położona w Beskidzie Żywieckim wchodąca w skład wsi o nazwie Pewel Mała.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.