Turystyka w wielkopolskich lasach

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

W wielu nadle¶nictwach podsumowuje siê minione turystyczne lato. Wszyscy chêtnie je¼dzimy tam, gdzie las i woda. Odpowiedzi na pytanie, jak up³ynê³o tegoroczne lato w lasach poszukali¶my w wielkopolskim Nadle¶nictwie W³oszakowice, które le¿y w po³udniowo-zachodniej czê¶ci Regionalnej Dyrekcji Lasów Pañstwowych w Poznaniu, niedaleko Leszna. Jest jednym z najstarszych w Polsce - powsta³o 1 lipca 1925 L, tu¿ przy ówczesnej granicy polsko-niemieckiej. Mo¿na tu dos³ownie dotkn±æ historii, bowiem fragment ¶cie¿ki przyrodniczo-le¶nej, bior±cej pocz±tek przy le¶niczówce w Krzy¿owcu, biegnie wzd³u¿ dawnej zachodniej granicy II RP. Notabene na temat intensywnego ¿ycia tego obszaru przed wojn± do dzi¶ kr±¿± barwne opowie¶ci. Po³o¿ony w le¶nej g³uszy, trudny by³ do upilnowania przez patrole graniczne, tote¿ przemykali têdy i przemytnicy, i agenci wywiadów. Gdyby rosn±ce tu dzi¶ dorodne dêby i buki, ¶wiadkowie tamtych lat, mog³y przemówiæ...
Powierzchnia dzisiejszego Nadle¶nictwa W³oszakowice to 13,5 tys. ha lasów i gruntów na terenie województw wielkopolskiego i lubuskiego. Sosna, z 85-procentowym udzia³em wyra¼nie wyprzedza inne gatunki lasotwórcze: 8 proc. stanowi d±b, po 2 proc. - brzoza i olsza, a 3 proc. zape³niaj± inne gatunki. Ta statystyka nie mówi jednak wszystkiego, bo w wielu miejscach podziwiaæ tu mo¿na naprawdê piêkne, urozmaicone gatunkowo drzewostany. Prawie po³owê powierzchni stanowi± lasy ochronne.

Jeden z dziesiêciu
Przemêcki Park Krajobrazowy nale¿y do 10 obszarów o szczególnych walorach ¶rodowiska przyrodniczego wyró¿nionych w "Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego". Obszar ten chroniony jest nie tylko ze wzglêdu na warto¶ci przyrodnicze, ale równie¿ historyczne i kulturowe. W zasiêgu PPK le¿y pó³nocna czê¶æ Nadle¶nictwa W³oszakowice. Znajdziemy tu mozaikê ³±k, jezior, pól uprawnych i du¿ych powierzchni le¶nych. Wyró¿niaj± siê zw³aszcza trzy typy ekosystemów: Przemêcko-Wschowski, rozleg³y kompleks le¶ny ¦wiêciechowa-¦migiel (¦migiel, ju¿ w s±siednim Nadle¶nictwie Ko¶cian, s³yn±³ kiedy¶ z bogactwa pracowitych wiatraków i to od ich skrzyde³ - ¶mig - przyj±³ nazwê, do dzi¶ ostatnie zachowane wiatraki s± ozdob± miasteczka) oraz Dolina Baryczy. Wystêpuj± tu liczne chronione gatunki fauny. Spotkaæ mo¿na bobra, popielicê, wydrê, or³a bielika, kaniê czarn±, kruka, czaplê siw±, kormorana, traszkê, rzekotkê drzewn±, pazia królowej, zmierzchnicê trupi± g³ówkê i to bynajmniej nie koniec listy. Z ro¶lin chronionych rosn±: przebi¶niegi, konwalie, sasanki, zawilce, wawrzynek wilcze³yko, osoka aloesowata czy rosiczka. Z grzybów wymieñmy szmaciaka ga³êzistego, sromotnika bezwstydnego, sromotnika fio³kowego i purchawicê olbrzymi±.
Nie ka¿dego pasjonuje ¶ledzenie rzadkich okazów ¶wiata zwierzêcego i ro¶linnego. Nie wszyscy zreszt± maj± o tym jakie¶ pojêcie. Wielu widzi tu jednak bogactwo runa le¶nego - w czerwcu i lipcu przemierzaj± w³oszakowickie lasy amatorzy borówki czarnej, a od wrze¶nia do pa¼dziernika roi siê od grzybiarzy.

Przedsmak Majorki
Rok w rok ¶ci±gaj± tu tysi±ce turystów. Magnesem s± liczne jeziora, z których najbardziej znane i najwiêksze (prawie 350 ha) jest jezioro Dominickie, nad którym z sezonie letnim têtni ¿yciem letniskowa
miejscowo¶æ Boszkowo. S³owo "têtni" nie oddaje zreszt± pe³ni zjawiska. W weekendy Boszkowo ¿yje ha³a¶liwymi imprezami i dyskotekami, ale chêtnych do spêdzania czasu w ³omocie, nios±cym siê daleko po tafli jeziora, jako¶ nie brakuje, a w okolicy wci±¿ powstaj± kolejne dacze i o¶rodki wypoczynkowe (?) dla spragnionych atrakcji rodaków. Zje¿d¿aj± tu, czy to na krótkie szaleñstwo, czy na urlopowy pobyt nie tylko mieszkañcy Leszna, ale ca³ej Wielkopolski. S±dz±c po numerach rejestracyjnych parkuj±cych w okolicy pojazdów, renoma Boszkowa wykracza nawet poza granice kraju.
Turystyczny kombajn nad jeziorem Dominickim, zmierzaj±cy ku modelowi Majorki w skromnym jeszcze, rodzimym wydaniu, to zreszt± nie jedyne miejsce, gdzie l±duje ludzka, urlopowa stonka. W coraz wiêkszym stopniu ¶ci±ga ona równie¿ nad inne, spo¶ród w sumie szesnastu, jezior le¿±cych na terenie Nadle¶nictwa W³oszakowice. Jeziora Lgiñ Du¿y i Ma³y, Go³anickie i Wygnañczyce, Wieleñskie czy Brenno s± mo¿e mniej oblegane, ale i one stopniowo zyskuj± na atrakcyjno¶ci, pozostaj±c zarazem wspania³ymi miejscami do wêdkowania. Co ciekawe, jezioro Dominickie, mimo postêpuj±cego obrastania uci±¿liw± dla ¶wiata przyrody turystyczn± infrastruktur±, pla¿ami i k±pieliskami, zachowa³o czyst± wodê i ryb te¿ w nim nie brak. Przybrze¿ne trzciny dos³ownie kipi± ptasim ¿yciem. Przyroda zdaje siê i¶æ na kompromis z cz³owiekiem. Czy cz³owiek podobnie?
- Uwertur± do sezonu nad jeziorami jest co roku d³ugi weekend, 1-3 maja. Ale intensywne wczasowe ¿ycie toczy siê od po³owy czerwca do koñca sierpnia. Szacujemy, ¿e w samym sezonie w Boszkowie przebywa na co dzieñ ok. 10 tysiêcy wczasowiczów. Ale w weekendy zje¿d¿a nawet 50 tysiêcy ludzi. Dodajmy do tego jakie¶ 10 tysiêcy tych, którzy wybieraj± na sobotnio-niedzielny pobyt Brenno, Lgiñ i Go³anice - nie tylko przecie¿ nad jeziorami, ale i w okolicznych lasach - i mamy apogeum zjawiska. We wrze¶niu, kiedy jest ju¿ spokojniej, ale te¿, niestety, pogoda nie rozpieszcza, przyje¿d¿aj± tu ludzie starsi. Od pa¼dziernika wyludnione Boszkowo zapada w letarg - opowiada Ryszard £opusiewicz, nadle¶niczy Nadle¶nictwa W³oszakowice.

Zapanowaæ nad ¿ywio³em
- Turystyka to dla nas swego rodzaju dopust bo¿y. Trzeba siê z tym pogodziæ, dostosowaæ do zjawiska. W koñcu jednym z naszych zadañ jest przecie¿ udostêpnianie lasu spo³eczeñstwu - uwa¿a nadle¶niczy.
Nadle¶nictwo urz±dzi³o 20 miejsc postoju.Le¶ne parkingi ogrodzone ¿erdziami, wyposa¿one s± w drewniane sto³y i ³awy oraz kosze na odpadki.
Dla zwolenników pieszych wêdrówek wytyczono kilka szlaków turystycznych. ¯ó³ty szlak wiedzie ze Wschowy do S³awy ¦l±skiej (39,4 km), inny ¿ó³ty - z Boszkowa do W³oszakowic (22,1 km), niebieski - z Kaszczora do Rydzyny (79,2 km). Ze Wschowy do Lginia prowadzi trasa rowerowa wybudowana przy wspó³udziale wschowskiego starostwa. Mi³o¶ników sp³ywów kajakowych powinien zainteresowaæ Konwaliowy Szlak Kajakowy przez osiem jezior.
Wspomnian± ¶cie¿kê przyrodniczo-le¶n± (12 km), bior±c± pocz±tek w le¶nictwie Krzy¿owiec i fragmentami przebiegaj±c± przez Przemêcki Park Krajobrazowy, poleciæ mo¿na nie tylko piechurom, ale i rowerzystom. Przedstawia ona ciekawe fragmenty krajobrazu polodowcowego, a na dwunastu przystankach zapoznaje z prac± le¶ników, zwracaj±c uwagê na ¶cis³y zwi±zek trwale zrównowa¿onej gospodarki le¶nej z ochron± ¶rodowiska. Przy ¶cie¿ce le¶nicy postawili obszerny, mieszcz±cy do stu osób, drewniany wigwam, w którym rozpaliæ mo¿na ognisko.
Przy wej¶ciu na ¶cie¿kê w Krzy¿owcu zlokalizowano parking dla zmotoryzowanych. Tu¿ obok urz±dzono arboretum. Nie jest ono wielkie i z pewno¶ci± ani pod wzglêdem powierzchni, ani zgromadzonych okazów nie dorówna podobnym obiektom wRogowie czy Kórniku, ale po¿a³uj± ci, którzy przejd± obok niego obojêtnie. Zobaczyæ tu bowiem mo¿na wiele naprawdê ciekawych drzew i krzewów, powszechnie spotykanych w naszych lasach, ale te¿ egzotycznych. Panoramê arboretum w Krzy¿owcu ogarn±æ mo¿na ze specjalnego drewnianego pomostu widokowego, otaczaj±cego dorodn± czeremchê, co daje okazjê przyjrzenia siê temu drzewu z niespotykanej perspektywy. ¯ycie lasu opisuj± liczne tablice pogl±dowe. Wzrok przyci±ga te¿ przekrój pnia 164-letniego dêbu z wyra¼nymi s³ojami przyrostów rocznych.

Droga przez wiedzê
- Obecnie w koñcowej fazie urz±dzania jest ¶cie¿ka przyrodniczo-historyczna wokó³ jeziora Dominickiego w le¶nictwie Papiernia. Dostêpna jest ju¿ wysoka wie¿a widokowa z panoram± na jezioro, s± wiaty i miejsce na ognisko, stoj± tablice informacyjne. Dwa pomniki przy ¶cie¿ce - w miejscu ¶mierci Feliksa Ro¿yñskiego, pierwszego nadle¶niczego Nadle¶nictwa W³oszakowice oraz upamiêtniaj±cy tragiczn± ¶mieræ Waldemara Leandra, gajowego zastrzelonego przed wojn± przez k³usownika (dopiero na ³o¿u ¶mierci zabójca, targany wyrzutami sumienia, przyzna³ siê do czynu) - przypominaj± wydarzenia z przesz³o¶ci. Chcemy u¶wiadomiæ, ¿e ten las nie jest anonimowy, ma swoj± historiê i równie¿ z tego wzglêdu zas³uguje na szacunek. Mamy równie¿ ¶cie¿kê przebiegaj±c± przy naszej szkó³ce le¶nej w Czerlejewie, gdzie prowadzimy zajêcia pod has³em "Od nasionka do nasionka". Przeznaczona jest dla najm³odszych dzieci - mówi nadle¶niczy.
Wielk± rolê przywi±zuje Ryszard £opusiewicz do edukacji przyrodniczej dzieci i m³odzie¿y. W tej dziedzinie le¶nicy maj± bogaty program. Obok wymienionych ju¿ ¶cie¿ek przyrodniczo-le¶nych, wspomnieæ trzeba o "Le¶nej szkole" przy siedzibie nadle¶nictwa, obok której wytyczono ¶cie¿kê edukacyjn±, postawiono zadaszenie, urz±dzono plac zabaw i miniamfiteatr nad stawem. W le¶nictwie Koczury powstaj± woliery, w których zobaczyæ bêdzie mo¿na okazy le¶nych ptaków.
Le¶nicy czêsto spotykaj± siê z dzieæmi i m³odzie¿±, organizuj± wycieczki, konkursy, bior± aktywny udzia³ w takich akcjach, jak: "Dzieñ Ziemi", "Sprz±tanie ¶wiata", "Dzieñ drzewa". Nadle¶nictwo wys³a³o nawet jednego ze swych pracowników na podyplomowe studia pedagogiczne.
W zesz³ym roku skorzysta³o z zajêæ zorganizowanych z pomoc± nadle¶nictwa oko³o 5,5 tysi±ca dzieci i m³odzie¿y, tak z okolicznych szkó³, jak i z Leszna, Wschowy i Szlichtyngowej, a nawet odleglejszych okolic. W tym roku nadle¶nictwo przeznaczy na edukacjê 80 tys. z³.

Smutny krajowy standard
Wje¿d¿anie do lasu samochodem przesta³o tu byæ nagminne - z³o¿y³a siê na to zarówno dostêpno¶æ parkingów le¶nych, jak te¿ skuteczno¶æ Stra¿y Le¶nej w ¶ciganiu ³ami±cych przepisy, problemem wci±¿ pozostaje za¶miecanie lasu. Nadle¶niczy z W³oszakowic uwa¿a, ¿e jednak i ¶mieci jest coraz mniej. Zwalczaj±c za¶miecanie lasu le¶nicy odwo³uj± siê do metod socjotechnicznych. Le¶ne parkingi sprz±taj± zawsze w pi±tek - przed lawin± przyjezdnych - a potem w poniedzia³ek - ju¿ po jej przej¶ciu. Uwa¿aj±, ¿e nic tak nie sprzyja ¶mieceniu, jak widok za¶mieconego otoczenia. Kiedy jest ju¿ dzikie wysypisko, to jeszcze trochê ¶mieci jakby niczego nie zmienia. Jak jest porz±dek, przykro ¶mieciæ.
Ogólnokrajowym zjawiskiem jest te¿ bezmy¶lne dewastowanie obiektów le¶nej infrastruktury. Wci±¿ s± naprawiane, do znudzenia. Aktywno¶æ wandali s³ono kosztuje. W bie¿±cym roku na naprawy parkingów i utrzymanie porz±dku na le¶nych ¶cie¿kach edukacyjnych nadle¶nictwo wy³o¿y 30 tys. z³. Ryszard £opusiewicz uwa¿a jednak, ¿e ci, którzy dewastuj±, stanowi± margines, a wiêc dlaczego krzywdziæ wszystkich, którzy maj± rozum i chcieliby korzystaæ z tych urz±dzeñ? Parkingi, ³awki, sto³y, znaki i tablice informacyjne naprawiane powinny byæ a¿ do skutku. Mo¿e wreszcie wandalom siê znudzi.
Nadle¶niczy chwali sobie wspó³pracê z okolicznymi gminami i powiatami: leszczyñskim i wschowskim. Wspólnie z gmin± W³oszakowice nadle¶nictwo wybudowa³o o¶wietlon± promenadê nad jeziorem Dominickim. Postawiono sanitariaty. Potrzeby s± jednak znacznie wiêksze.
Wprawdzie, maj±c do wyboru budowê kolejnego odcinka kanalizacji, oczyszczalni ¶cieków czy drogi lub finansowy udzia³ w budowie obiektów le¶nej (tu: turystycznej) infrastruktury, z oczywistych powodów lokalne w³adze wci±¿ wybieraj± te pierwsze, ale z biegiem czasu inwestycyjne priorytety stopniowo bêd± siê zmienia³y - s±dzi nadle¶niczy. Na przyk³ad, wójt W³oszakowic finalizuje ju¿ program budowy sieci kanalizacyjnej i bêdzie móg³ przychylniej spojrzeæ równie¿ na potrzeby Boszkowa, by równie¿ tam powsta³a kanalizacja, wodoci±gi, chodniki, parkingi z prawdziwego zdarzenia itd. Ba, to oznacza, ¿e nad jezioro Dominickie i w okoliczne lasy trafi± kolejne zastêpy wczasowiczów. Chyba, ¿e Fortuna od Boszkowa siê odwróci.

Gazeta Przyroda Polska, Nr 10 pa¼dziernik 2007, Krzysztof Fronczak
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.