ďťż

SS-Sturmbannführer Christian Wirth

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Witam.

Tak jak zaznaczyłem w opisie tematu, jest to pytanie przeniesione z quizu o II Wojnie Światowej.

Jedna z najbardziej upiornych postaci w aparacie Schutzstaffel. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie jego "działalności" czy kariery w SS pytajcie śmiało. Może ktoś z Was dysponuje jeszcze jakimis informacjami na temat tego osobnika i postanowi się z nami nimi podzielić i uzupełnić tę notkę?

WIRTH, Christian
(1885-1944)
SS-Sturmbannführer und Major der Polizei:, Kriminalrat.
Urodzony: 24 listopada 1885 r., w Obersalzheim / Kreis Launheim / Württemberg.
Zginął: 26 maja 1944 r., (w zasadzce partyzanckiej niedaleko Fiume).

NSDAP-Nr.: 420 383 (wstąpił 1 stycznia 1931 r.)
SS-Nr.: 354 464 (wstąpił 10 sierpnia 1939 r.)

Promocje:
SS-Sturmbannf. u.Maj.d.Pol.: 12.02.1943 r.;
SS-Hauptsturmf. u.Hptm.d.Pol.: ;
SS-Obersturmf.: ;
Kriminalrat:

Funkcje:
Komendant obozu w Trieście.: październik 1943 - maj 1944 r.
Komendant obozu zagłady w Treblince.:
Inspektor obozów zagłady, działających w ramach „Aktion Reinhard”.:1 sierpnia 1942 -??
Oficer do spraw technicznych w sztabie “Aktion Reinhard”.:
Komendant Zakładów Odzieżowych w Lublinie.:
Komendant obozu zagłady w Sobiborze.:
Komendant obozu zagłady w Bełżcu.: grudzień 1941 – 1943 r.
Komendant obozu zagłady w Chełmnie.:
Komendant ośrodka Hadamar.: 1941 - ??.
Inspektor ośrodków zagłady działających w ramach programu T-4.: czerwiec 1940 - ??.
Komendant obozu w zamku Hartheim.: maj 1940 – 1941r.
Szef administracji w centrum eutanazji w Brandemburg an der Havel.: (1939 r.)
Kriminalrat w placówce Gestapo (Staatspolizeistelle) Stuttgart:
Funkcjonariusz SD.: (1937 r.)
Wstępuje do SA: 30 czerwca 1933 r.

Notatki:
W czasie I wojny światowej służył jako podoficer na froncie zachodnim, gdzie za swoje mestwo został uhonorowany wysokimi odznaczeniami. Po 1933 r., czyli po dojściu nazistów do władzy w Niemczech służył w policji.
W październiku 1939 r., został przeniesiony do kliniki psychiatrycznej w Grafeneck, wkrótce jednak, bo już pod koniec tego roku, został przeniesiony – jako szef administracji -do byłego więzienia w Brandemburg an der Havel, które zostało zamienione w centrum eutanazji (Program T-4).
W grudniu 1939 lub w styczniu 1940 w tym ośrodku pod kierunkiem Wirtha przeprowadzono pierwsze znane eksperymenty gazowania z użyciem tlenku węgla. Tam również powstał pomysł maskowania komór gazowych jako łaźni.

Od maja 1940 r. był komendantem obozu w zamku Hartheim, który podobnie jak więzienie w Brandemburg został przejęty jako ośrodek zagłady, działający na potrzeby programu eutanazji – T4.
Ze względu na swoje „wyjątkowe kwalifikacje” został przeniesiony na stanowisko komendanta ośrodka Hadamar, również działającego na potrzeby tego programu.
W czerwcu 1940 r. Wirtha mianowano inspektorem wszystkich obozów, działających w ramach programu eutanazji. W takich ośrodkach jak: Grafeneck czy Brandenburg zarządzał prototypowymi komorami gazowymi. Po wstrzymaniu T4 Wirth został przeniesiony na Wschód.
W połowie 1941 r., Wirth uczestniczył w akcjach eutanazji na zachodnich terytoriach Polski przyłączonych do Trzeciej Rzeszy.

Posiadając ogromną wiedzę na temat zabijania tlenkiem węgla i będąc wielkim zwolennikiem tej metody znalazł się w stałym konflikcie z Rudolfem Hoessem, w kwestii wyboru właściwego gazu do masowej likwidacji Żydów europejskich.
W jakiś czas potem, Wirtha mianowano komendantem obozu zagłady w Chełmnie, gdzie zorganizował stanowisko ciężarówek – komór gazowych. Był on także założycielem pierwszego obozu zagłady ze stałą komorą gazową. Obóz ten zlokalizowano w Bełżcu, gdzie Wirtha mianowano komendantem w grudniu 1941 r. Po trzech miesiącach obóz był gotowy do rozpoczęcia swojej „działalności”. W Bełżcu stworzył on cały system zagłady stosowany potem w obozach w Treblince i Sobiborze, a częściowo także w Auschwitz-Birkenau. 1 sierpnia 1942 r., Wirth został mianowany inspektorem wszystkich obozów zagłady Akcji Reinhard. Jego następcą w Bełżcu został Gottlieb Hering.

Na początku 1943 r. przeniósł się do Lublina, gdzie objął stanowisko kierownika Zakładów Odzieżowych SS (DAW), które spełniały rolę ogromnej sortowni ogromnych ilości łupów zagrabionych ludności żydowskiej eksterminowanej w ramach „Aktion Reinhard”. Wirth był także oficerem do spraw technicznych w sztabie Globocnika. W momencie likwidacji getta warszawskiego władze hitlerowskie postanowiły dla jego przyspieszenia wybudować obóz zagłady w Treblince. Podobnie jak w Bełżcu i Sobiborze, Wirtha uczyniono odpowiedzialnym za budowę i organizację tego obozu i mianowano jego komendantem.
Po buncie w obozie w Treblince (2 sierpnia 1943 r.) Wirth, razem z Globocnikiem, Stanglem i innymi esesmanami z Akcji Reinhard udał się do Triestu. Na przedmieściach miasta w dawnym młynie ryżowym San Sabba rozpoczęli budowę obozu. Od 20 października 1943 do początków 1945 około 25 000 partyzantów i Żydów było tam przesłuchiwanych i torturowanych, z czego 3-5 tysięcy zostało zamordowanych. Wirth był komendantem tego obozu w okresie od października 1943 do maja 1944 r. 26 maja 1944 został on zabity przez jugosłowiańskich partyzantów w walkach ulicznych. Pochowano go na niemieckim cmentarzu wojskowym w Costermano.

Odznaczenia:
1914 EK I;
1939 Spange zum 1914 EK II
KVK I m. Schw.
KVK II m. Schw.
SA-Sportabzeichen in Bronze

Pozdrawiam.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.