ďťż

Odłamy buddyzmu

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Z pierwotnej wersji buddyzmu dość szybko wyodrębniły się dwie główne szkoły - hinhajana (Mały Wóz) i mahajana (Wielki Wóz), a rozpoczęta w II wieku n.e ekspansja buddyzmu do Chin i dalej, do Japonii zaowocowała powstaniem nowych szkół - chińskiej chan i japońskiej zen, będących swoistą mieszanką buddyzmu z taoizmem i szintoizmem. Wspomnieć jeszcze należy o odmiany mahajany - wadżarjanie (Diamentowy Wóz), która powstała w Indiach, a następnie przeniknęła do Tybetu i stała się religią dominującą. Wadżarjana to chyba najbardziej znana szkoła buddyjska, głównie ze względu na osobę i aktywność Dalajlamy oraz napiętą sytuację w Tybecie.

Jeden buddyzm, trzy główne szkoły, o dziesiątkach mniejszych nie wspominając - czym się one od siebie różnią?

Mahajana zakłada, wbrew pierwotnym założeniom, że nie istnieje tylko jeden Budda, że na przestrzeni wieków pojawiały się i będą pojawiać kolejne jego wcielenia tak by pośrednio przyczynić się do wyzwolenia z kręgu samsary absolutnie wszystkich ludzi. To, co chyba najbardziej charakteryzuje mahajanę i odróżnia ją od hinhajany to obecność bodhisattów - tych, którzy dostąpili oświecenia, ale zrezygnowali z niego by pomagać innym w dojściu do nirwany. W hinhajanie są oni nieobecni, wynika to z tego, że szkoła Małego Wozu opiera się na założeniu, że jeśli tylko postępuje się zgodnie z nauką Buddy, to samemu można się stać takim "bodhisattwą" (w hinhajnie właściwie chodzi o "arhanta") i nie trzeba korzystać z niczyjej pomocy. Jeśli chodzi o wadżarjanę, to ona, jako odłam mahajany oczywiście uznaje obecność bodhisattwów - najlepszym przykładem jest tutaj osoba Dalajlamy, wcielenie bodhisattwy Awalokiteśwary, wcielenia litości.

To tylko kilka różnic, jest ich oczywiście więcej, zatem zapraszam do dyskusji.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.