Corneliu Zele-Codreanu

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Legion Micha³a Archanio³a to pierwsza organizacja, jaka przychodzi nam na my¶l gdy my¶limy o postaci Corneliu Zele-Codreanu. Studiowa³ on prawo na Uniwersytecie w Jassach i tam zetkn±³ siê z profesorem Alexandru Cuz±, który by³ z kolei za³o¿ycielem Ligi Obrony Narodowo-Chrze¶cijañskiej, której celem by³o usuniêcie ¯ydów z gospodarczego i kulturalnego ¿ycia Rumunii, a tak¿e reforma edukacji w duchu chrze¶cijañskim i narodowym.
Wspomniany Codreanu ju¿ wówczas d±¿y³ do ograniczenia liczby studentów ¿ydowskich, a tak¿e zwalczania komunizmu i obrony warto¶ci narodowych i religijnych. Cuza zwróci³ na tego m³odego cz³owieka uwagê, i w wieku 24 lat Codreanu z upowa¿nienia Cuzy kierowa³ Lig± Obrony Narodowo-Chrze¶cijañskiej. Koncepcje jednak Codreanu wykracza³y znacznie poza program Ligi. Owy cz³owiek d±¿y³ do stworzenia elitarnego ruchu, i w 1927 roku stworzy³ niezale¿ny od Ligi, Legion Micha³a Archanio³a. Jego struktura by³a oparta na systemie gniazd, licz±cych od 3 do 13 osób. Za³o¿yciel gniazda stawa³ siê automatycznie jego przywódc±. Dopiero po 3 latach pobytu w gnie¼dzie mo¿na by³o zostaæ legionist±. W 1929 roku na zje¼dzie przywódców gniazd Codreanu powo³a³ do ¿ycia Senat Legionu, a w 1930 roku organizacje bojow± pod nazw± ¯elazna Gwardia, do której mog³y przyst±piæ organizacje m³odzie¿owe, funkcjonuj±ce nawet jako przybudówki innych partii.
Codreanu stworzy³ ruch o oryginalnych rumuñskich korzeniach ideologicznych. Tylko zewnêtrzna oprawa ruchu, czyli jednolite umundurowanie – zielone koszule, a tak¿e kult wodza – Kapitana, czy te¿ uroczyste pozdrowienie – opiera³o siê na wzorach w³oskich i niemieckich.
Program ruchu legionowego by³ z jednej strony antysemicki, z drugiej za¶ mocno sadzony w tradycji prawos³awnej, i odwo³ywa³ siê do g³êbokiej religijno¶ci Rumunów.
Codreanu potêpia³ kosmopolityzm i racjonalizm na korzy¶æ nacjonalizmu i mistycyzmu. Swój program adresowa³ do wszystkich klas spo³ecznych. Popierali go zarówno studenci, jak i ch³opi czy robotnicy. Postulowa³ stworzenie „nowego cz³owieka” na tyle silnego duchowo, by móg³ oprzeæ siê skorumpowanemu i zepsutemu spo³eczeñstwu. Stara³ siê stworzyæ ruchu samowystarczalny finansowo. Odrzuca³ proponowane mu subsydia.
Legioni¶ci prowadzili w³asn± dzia³alno¶æ gospodarcz±, by nie tylko utrzymaæ ruch, ale tak¿e udowodniæ ¿e mo¿na produkowaæ i sprzedawaæ taniej ni¿ to robili ¯ydzi.
W 1934 roku powsta³o Stowarzyszenie Przyjació³ Legionu, które zapewni³o mu samowystarczalno¶æ finansow±.
Legioni¶ci podejmowali darmowe prace na rzecz lokalnych spo³eczno¶ci, wêdrowali po ca³ym kraju, demonstrowali swoj± religijno¶æ, ale bywa³y i przypadki odwo³ywania siê do argumentu si³y.
Codreanu odrzuca³ zasady ustroju demokratycznego, które w jego przekonaniu rozbija³y jedno¶æ narodu rumuñskiego. Zwalcza³ system partyjny. Uwa¿a³, ¿e naród powinien wy³oniæ swoj± reprezentacje, ale nie w wyborach demokratycznych, Do¶æ swobodnie traktowa³ przestrzeganie prawa, mimo ¿e by³ adwokatem. G³osi³ wy¿szo¶æ prawa narodu nad prawem ustanowionym przez pañstwo. W 1924 roku, czyli jeszcze przed za³o¿eniem Legionu, Codreanu w Jassach wystêpuj±c jako obroñca jednego z dzia³aczy narodowych zastrzeli³ na sali s±dowej prefekta Constantina Manciu, znanego ze zwalczania ruchu narodowego w tym mie¶cie. Pomimo pope³nienia zbrodni publicznie Codreanu zosta³ przez s±d uniewinniony. Terroryzm by³ jedn± z metod walki ¯elaznej Gwardii.
W latach 1929 – 1930 ruch legionowy szybko siê rozwin±³. W 1929 roku w gniazdach by³o oko³o tysi±ca cz³onków, a pod koniec 1930 roku by³o ich ju¿ ponad 6000.
W 1931 roku Codreanu utworzy³ swoj± partie polityczn± pod nazw± „ugrupowanie Corneliu Z.. Codreanu” i ruszy³ do wyborów. Zdoby³ tylko 34 tysiêcy g³osów i nie uzyska³ ¿adnego mandatu. Dopiero w wyborach uzupe³niaj±cych jeszcze z 1931 roku zdoby³ mandat i zosta³ pos³em. W 1932 roku przed rozwi±zaniem izb przez króla doprowadzi³ do wybrania w wyborach uzupe³niaj±cych swojego ojca. W wyborach z 1932 roku zdoby³ ju¿ 5 mandatów w parlamencie. Rok pó¼niej powsta³y pierwsze tzw. ekipy ¶mierci z³o¿one z legionistów, gotowych na ka¿de po¶wiêcenie, ³±czenie ze ¶mierci±.
Ruch legionowy wci±¿ siê rozwin±³, gdy¿ ekipa caranistów bêd±ca u w³adzy nie wiedzia³a jak go traktowaæ, dopiero gdy do w³adzy powrócili libera³owie, premier Ion Duca postanowi³ rozprawiæ siê ostatecznie z ¯elazn± Gwardi±, oskar¿aj±c j± o dokonywanie aktów przemocy w kraju oraz o sympatie hitlerowskie.
9.XII.1933 roku rz±d rumuñski podj±³ decyzje o rozwi±zaniu ¯elaznej Gwardii, a tak¿e „ugrupowania Corneliu Z. Codreanu”. W akcie zemsty 25 grudnia legioni¶ci dokonali udanego zamachu na Ducê.

Wci±¿ rosn±c± si³ê Legionu chcia³ wykorzystaæ król Karol II. Pod koniec 1937 roku spotka³ siê on z Codreanu potajemnie, poinformowa³ go o zamiarze wprowadzenia rz±dów osobistych i uzyskania poparcia Legionu. Zaproponowa³ Codreanu, by obwo³a³ Go on „Kapitanem”, a sam przyj±³ misjê tworzenia rz±du. Codreanu odrzuci³ królewsk± propozycjê wspó³pracy, gdy¿ stwierdzi³ ze ruch nie jest gotowy do przyjêcia w³adzy. Odmowa Codreanu oznacza³a zerwanie miêdzy ruchem legionowym a rz±dem.
Codreanu w dziedzinie polityki zagranicznej nie kry³ swej sympatii do W³och i Niemiec. W memoriale do króla Codreanu przekonywa³, ¿e Rumunia musi opowiedzieæ siê po stronie przeciwników bolszewizmu.

Samemu Codreanu nie by³o dane ju¿ d³ugo po¿yæ, gdy¿ 10 lutego 1938 roku król Karol II dokona³ zamach stanu. Ca³y maj±tek Legionu zosta³ skonfiskowany, za¶ sam Codreanu zosta³ oskar¿ony o szpiegostwo na rzecz obcego mocarstwa, a tak¿e zdradê ojczyzny. 27 maja 1938 zosta³ skazany podczas pokazowego procesu na 10 lat ciê¿kich robót. W nocy z 29/30 listopada 1938 Codreanu oraz trzynastu innych legionistów zosta³o wys³anych w transporcie do wiêzienia w Jilavie. Nad ranem wszyscy zostali uduszeni przez eskortuj±cych ich ¿andarmów, podlegaj±cych ministrowi spraw wewnêtrznych, Armandowi Cãlinescu.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.