X
ďťż

Rok 2008 rokiem Jubileuszu 80-lecia Ligi Ochrony Przyrody

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Uchwałę o utworzeniu organizacji społecznej pod nazwą Liga Ochrony Przyrody podjęto 9 stycznia 1927 roku na VII zjeździe Państwowej Rady Ochrony Przyrody w Warszawie. Powołano komitet organizacyjny, na czele stanął prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Aleksander Janowski, a w skład weszli uczeni tej miary, co prof. prof. Władysław Szafer, Walery Goetel - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego; wiceprezes Państwowej Rady Ochrony Przyrody, prezes Sekcji Ochrony Przyrody Tatr Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego - Jan Gwalbert Pawlikowski; przewodniczący Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz Warszawskiego Komitetu Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego - Bolesław Hryniewiecki; prof. geografii na Uniwersytecie w Wilnie - Mieczysław Limanowski.
Za formalny początek Ligi Ochrony Przyrody przyjmuje się 9 stycznia 1928 roku, kiedy to powołano w Warszawie Zjazd Organizacyjny. Statut Ligi Ochrony Przyrody został zatwierdzony w marcu 1928 roku. Liczył zaledwie 33 paragrafy. Cele towarzystwa były w nim określone następująco:
"Liga Ochrony Przyrody ma za zadanie zabiegać o zachowanie ziemi ojczystej w jej pierwotnym lub historycznie wytworzonym stanie, a w szczególności o ochronę tworów przyrody żywej i nieożywionej, tudzież o zachowanie piękna i swoistych cech krajobrazu rodzinnego".
Działalność Ligi zawsze się koncentrowała na tych statutowych celach, a dzisiaj, kiedy o zachowanie przyrody trzeba naprawdę walczyć, wciąż zamierza upowszechniać wiedzę o środowisku przyrodniczym i jego ochronie, a także promować kulturę i etykę ekologiczną. Przed ochroną przyrody świat stawia coraz to nowe wyzwania, o których ojcowie - założyciele przed 80 laty nawet by nie pomyśleli.
Ingerencja człowieka w środowisko naturalne rzadko temu środowisku pomagała, ale XX i XXI wiek przyniósł całkiem nowe, nieznane problemy. Nie wystarczy już chronić przyrodę, poszczególne gatunki zwierząt i roślin, chociaż one wymagają ochrony bardziej niż kiedykolwiek, ale trzeba mądrze wyważać potrzeby naturalnego środowiska i konieczność budowy infrastruktury. W Polsce LOP zawsze starała się upowszechniać wiedzę o problemach związanych z ochroną przyrody wśród młodzieży i najszerszych warstw społecznych.

Gazeta Przyroda Polska, Nr 1 styczeń 2008
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.

    Drogi uzytkowniku!

    W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

    Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

     Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

     Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

    Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.