ďťż

Zarządzanie plikami

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

cp źródło cel
Kopiuje pliki. Na przykład, cp /home/stan/istniejący_plik . zkopiuje plik do mojego bieżącego katalogu. Użyj opcji "-r" (rekulsywnie) by skopiować zawartość całego katalogu, na przykład cp -r my_existing/dir/ ~ skopiuje podkatalog w moim katalogu roboczym do mojego katalogu domowego.

mcopy źródło cel
Kopiuje z/na DOS'owy system plików (nie trzeba montować tego systemu plików). Na przykład mcopy a:\autoexec.bat ~/junk. Zobacz man mtools gdzie znajdziesz opis innych komend, przy pomocy których uzyskasz dostęp do DOS'owego systemu plików, bez montowania go: mdir, mcd, mren, mmove, mdel, mmd, mrd, mformat .... My nie używamy często narzędzi z mtools --operacje na plikach DOS/MS Windows mogą być wykonane przy użyciu normalnych komend Linuksa po zamontowaniu systemu plików DOS'a/Windows'a.

mv żródło cel
Przenieś lub zmień nazwę pliku. Ta sama komenda jest używana w stosunku do plików jak i katalogów.

rename string replacement_string filename
Wygodne narzędzie do zmiany części nazw plików. Na przykład:
rename .htm .html *.htm

ln źródło cel
Tworzy twardy link o nazwie cel do pliku o nazwie źródło . Link wydaje się być kopią oryginalnego pliku, ale w rzeczywistości tylko jedna kopia pliku jest przechowywana, a dwa lub więcej wpisy w katalogu na niego wskazują. Dowolna zmiana w tym pliku jest automatycznie widoczna wszędzie. Kiedy jeden wpis do katalogu jest kasowany, inny (inne) pozostają nienaruszone. Ograniczeniami twardych dowiązań (linków) są: pliki muszą znajdować się na tym samym systemie plików, dwarde linki do katalogów albo do plików specjalnych są niemożliwe.

ln -s źródło cel
Tworzy dowiązanie symboliczne (soft link) o nazwie "cel" do pliku "źródło". Dowiązanie symboliczne zwyczajnie określa ścieżkę, gdzie znajduje się "realny" plik. W przeciwieństwie do twardych linków, źródło i cel nie muszą być na jednym systmie plików. W porównaniu do trwadych dowiązań, wadami dowiązań symbolicznych są: jeśli oryginalny plik zostaje skasowany, link jest "zepsuty" -- wskazuje do nikąd; dowiązania syboliczne mogą także tworzyć zapentlone referencje (jak zapentlone referencje w arkuszu kalkulacyjnym lub bazie danych, na przykład "a" oznacza "b" a "b" oznacza "a"). W skrócie, dowiązania symboliczne są wspaniałym narzędziem i bardzo często się je stosuje, mogą one jednak stwarzać dodatkowe problemy.

rm pliki
Usuwa (kasuje) pliki. Musisz być właścicielem pliku, aby móc go skasować (albo być "root'em"). W wielu systemach zostaniesz zapytany o potwierdzenie, jeśli nie chcesz użyć opcji "-f" (=wymuś), na przykład rm -f * skasuje wszystkie pliki w moim bieżącym katalogu, bez zadawania pytań.

mkdir katalog
Tworzy nowy katalog.

rmdir katalog
Usuwa pusty katalog.

rm -r files
(rekursywne usuwanie) Usuwa pliki, katalog i ich podkatalogi. Z konta root'a używaj tej komendy ostrożnie -- możesz łatwo usunąć wszystkie pliki w systemie, gdy wykonasz tą komendę na szczycie drzewa katalogów, a niema żadnej możliwości przywrócenia pliku po skasowaniu w Linuksie (na razie). Ale jesli na prawdę chcesz to zrobić (pomyśl jeszcze raz), oto przepis (jako root):
rm -rf /*

rm -rf files
(rekursywne wymuszone usuwanie). Jak powyżej, ale pomiń pytania o potwierdzenie, jeśli takie są ustawione w twoim systemie. Ostrożnie z tą komendą, szczególnie z konta root'a -- zobacz komenda wyżej.

mc
Uruchom menadżera plików "Midnight Commander" (wygląda jak "Norton Commander" dla Linuksa).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.