Zadeptywane Tatry
Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA
W nak³adzie 6200 egzemplarzy Tatrzañski Park Narodowy wydaje l30-stronicowe pismo pl.: "Tatry" adresowane do "mi³o¶ników Tatr i ich przyrody". Doby papier, staranne opracowanie graficzne i tre¶æ publikacji zachêcaj± do lektury, tym bardziej ¿e ludzie "z nizin" mog± znale¼æ tam wiele ciekawych informacji.Z lektury 3 numeru "Tatr" (lato 2007) dowiedzieli¶my siê, ¿e ¿o³nierze polskich jednostek wojskowych przed wyjazdem do Afganistanu odbywali æwiczenia w³a¶nie w Tatrach, odbywa³y siê one z u¿yciem helikopterów i ciekawe, czy z u¿yciem broni palnej. Taktownie nie bêdziemy dochodziæ, kto zezwoli³ na zamianê czê¶ci Tatrzañskiego Parku Narodowego na poligon wojskowy, choæ wiemy, ¿e nie by³a to dyrekcja Parku.
Warkot helikopterów w Tatrach jest dzi¶ rzecz± normaln±, bowiem trwa przebudowa kolejki linowej na Kasprowy Wierch, co odbywa siê z zaanga¿owaniem wszelkiego sprzêtu mo¿liwego do u¿ycia w tatrzañskich warunkach. Nikogo nie dziwi tablica ustawiona u wej¶cia na szlak z Ku¼nic na My¶lenickie Turnie: "Uwaga Turysto! Widz±c nadje¿d¿aj±cy samochód, zachowaj ostro¿no¶æ. Zejd¼ z drogi i stañ w bezpiecznej odleg³o¶ci. Przepraszamy za utrudnienia".
Nasz ogromny niepokój wci±¿ budz± t³umy ludzi w ró¿nym wieku, które zwozi siê autobusami, i nie bacz±c na kondycjê i wyposa¿enie osobiste uczestników tych pielgrzymek, wygania na tatrzañskie szlaki. Z 3 numeru "Tatr" zapo¿yczyli¶my tekst "Natarcie na Tatry" informuj±cy co dzia³o siê wiosn± na tatrzañskich szlakach.
"Wiosenne miesi±ce roku 2007 sprowadzi³y w Tatry znacznie wiêcej go¶ci ni¿ rok temu. Sta³o siê tak zapewne dziêki lepszej pogodzie, ale to wy³±cznie gdybanie, nie oparte na ¿adnych badaniach. Swoj± drog± coraz dotkliwiej odczuwamy brak systematycznych, wielostronnych i wieloaspektowych badañ ruchu turystycznego w Tatrach - dobrze, ¿e kolejkowa inwestycja na Kasprowym zwróci³a uwagê na potrzebê takich badañ i TPN zaczyna powoli o nich my¶leæ.
Powróæmy do statystyk: w tym roku od kwietnia do czerwca TPN sprzeda³ blisko 590 tys. "wej¶ciówek" - w roku ubieg³ym trochê ponad 458 tys. I to pomimo niekursuj±cej od pocz±tku maja kolejki na Kasprowy. Du¿y wzrost zanotowano zarówno w kwietniu (o oko³o 30 proc.), jak i w maju (o oko³o 40 proc.), natomiast tegoroczny czerwiec by³ od zesz³orocznego "lepszy" o oko³o 12 proc. Efektem tego wzrostu s± liczby odwiedzaj±cych TPN w ca³ym pierwszym pó³roczu. W tym roku by³o ich 736 tys., w porównaniu z wielko¶ciami poni¿ej 600 tys. notowanymi od pierwszych lat XXI wieku. Czy powracamy do frekwencji z koñca ubieg³ego stulecia, gdy pierwsze pó³rocze regularnie koñczy³o siê wielko¶ci± znacznie powy¿ej 700 tys.? Zmiany wieloletnie sugeruj± istnienie jakich¶ innych czynników wp³ywaj±cych na frekwencjê w Tatrach - nie tylko pogody. Ale jak ju¿ wspomnia³em - g³êbszych analiz brak".
Obecna, tatrzañska rzeczywisto¶æ ogromnie ró¿ni siê od tej, któr± 61 lat temu prezentowa³ przewodnicz±cy Komisji Organizacyjnej Tatrzañskiego Parku Narodowego prof. dr W³adys³aw Szafer. W broszurce wydanej nak³adem Pañstwowej Rady Ochrony Przyrody w roku 1936 "O Tatrzañskim Parku Narodowym" nasz wybitny naukowiec i dzia³acz na rzecz ochrony przyrody pisa³:
"Chocia¿ "Parkiem" Tatry chcemy nazwaæ - wzorem wielu innych narodów ¶wiata - to przecie¿ nie chcemy ich zmieniaæ w ¿aden park, czy ogród, lecz chcemy jedynie, aby Tatry pozosta³y na zawsze takimi, jakie natura je stworzy³a".
"Wszystkie zwierzêta ¿yj±ce w Tatrach otoczone bêd± w Parku Narodowym opiek±. W szczególno¶ci chronione bêd± troskliwie, tak jak to jest i dzisiaj, kozice i ¶wistaki".
"Dla zapewnienia zwierzynie spokoju przed turystami, utworzone zostan± na wiêkszych obszarach tzw. mateczniki: z dwu takich najwiêkszych mateczników jeden obj±æ ma Wo³oszyn i Kosist±, a drugi najgórniejsze czê¶ci Doliny Ko¶cieliskiej".
"W Parku Narodowym nie bêdzie wolno niszczyæ ro¶lin, ³amaæ ga³êzi, drzew, wyrywaæ lub wykopywaæ dziko rosn±cych krzewów i zió³, i zrywaæ rzadkich i piêknych kwiatów. Szczególnie chronione bêd± drzewa: limba, cis i modrzew".
"Dla ochrony szczególnie piêknych i rzadkich ro¶lin i tam, gdzie one wystêpuj± w du¿ej ilo¶ci, tworzone bêd± ma³e rezerwaty (czyli obszary ¶ci¶le chronione), po³o¿one zwykle w trudno dostêpnych lub ca³kiem dla owiec niedostêpnych miejscach. Miejscami takimi maj± byæ: górna czê¶æ Doliny Smytniej, kocio³ Hali Pysznej z otoczeniem, górna czê¶æ W±wozu Kraków, pewne partie pod Ciemniakiem, na Ma³ym Giewoncie i nad Morskim Okiem".
"W Parku Narodowym ograniczenia swobody ruchu stosowane bêd± w pewnej mierze wy³±cznie w stosunku do turystów, a zw³aszcza w ruchu gromadnych wycieczek ..."
"Wierzymy - pisa³ W³adys³aw Szafer - ¿e utworzenie Parku Narodowego zachowa na zawsze piêkno i urok Tatr - tej najwspanialszej cz±stki polskiej ziemi". A co jest dzi¶? Mo¿na ju¿ teraz podj±æ badania, by odpowiedzieæ na pytanie: kiedy ca³kowicie zostanie zasikane Morskie Oko, zgin± ¶wistaki i kozice?
Gazeta Przyroda Polska, Nr 9 wrzesieñ 2007, Maciej Zdzienicki