ďťż

Wystrzegaj się otyłości!

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

"Nadwaga i otyłość.
Otyłość stanowi drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych w krajach zachodnich. Odsetek osób otyłych w Europie (wskaźnik BMI – ang. body mass index – powyżej 30) stale wzrasta, np. we Francji osiągnął poziom bliski 10%, w Wielkiej Brytanii i Niemczech ok. 20%, a w niektórych krajach Europy Środkowej jest to nawet ponad 30%. Polska znajduje się w środku stawki ze wskaźnikiem zbliżonym do Wielkiej Brytanii i Niemiec.

BMI (body mass index) – Wskaźnik Masy Ciała

BMI = masa ciała w kilogramach
wzrost w metrach 2

Nadwaga – 25-29 kg/m2
Otyłość – powyżej 30 kg/m2

Otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju różnie umiejscowionych nowotworów złośliwych. Badania wskazują na jej związek z rakiem okrężnicy, piersi (po menopauzie), trzonu macicy, nerki i gruczolakoraka przełyku. Nawet będąc aktywnymi fizycznie, osoby otyłe charakteryzuje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór. Otyłość zatem to nie tylko kwestia estetyczna, ale groźna choroba przewlekła zagrażająca życiu. „Siostra” otyłości, nadwaga (BMI 25–29) także wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania raka, np. w przypadku raka okrężnicy ryzyko zachorowania rośnie proporcjonalnie wraz ze wzrostem BMI w przedziale 23–30. U osób otyłych wzrasta drastycznie o 50–100%.

Mężczyźni bardziej zagrożeni.
Zależność pomiędzy otyłością i zachorowaniami na nowotwory złośliwe wydaje się być silniejsza u mężczyzn niż u kobiet. W badaniach przeprowadzonych przez American Cancer Society, obejmujących około 1,2 mln osób, stwierdzono, że ryzyko raka okrężnicy w grupie o BMI powyżej 30 było większe o 75% u mężczyzn i o 25% u kobiet w stosunku do osób o BMI poniżej 25.

Tak zwane nowotwory kobiece
Jeśli chodzi o raka piersi − u kobiet po menopauzie mających jedynie nadwagę wykazano umiarkowany wzrost ryzyka nowotworu, jednakże już w przypadku otyłości wynosi on 30%. Związek między otyłością a rakiem piersi jest jeszcze bardziej ścisły w przypadku kobiet, które miały w rodzinie przypadki zachorowań na raka piersi lub gdy stosowały hormonalną terapię zastępczą. Nie stwierdzono natomiast związku między występowaniem raka piersi a otyłością u kobiet przed menopauzą. Wiele dowodów wskazuje na zależność między nadwagą a rakiem trzonu macicy. Ryzyko zachorowania jest wówczas 2–3-krotnie większe i wzrasta bardziej u kobiet z otyłością brzuszną. Wydaje się to nie być powiązane z menopauzą.

Wykazano także związek między masą ciała a rakiem nerki − osoby o BMI powyżej 30 są obciążone 2–3-krotnie większym ryzykiem niż w przypadku BMI poniżej 25. Istnieje również powiązanie między nadwagą a gruczolakorakiem dolnej części przełyku i części wpustowej żołądka – u osób z nadwagą ryzyko jest dwukrotnie większe. Z kolei dane dotyczące związku otyłości z rakiem pęcherzyka żółciowego, choć na razie dość skąpe, sugerują prawie dwukrotny wzrost ryzyka, szczególnie u kobiet. W przypadku raka tarczycy masa ciała ma niewielki wpływ na jego występowanie.

„Grube procenty”.
Szacuje się, że w Europie Zachodniej nadwaga i otyłość stały się przyczyną rozwoju około 11% nowotworów okrężnicy, 9% nowotworów piersi, 37% gruczolakoraków przełyku, 25% nowotworów nerki, 24% nowotworów pęcherzyka żółciowego i aż 39% nowotworów trzonu macicy (to prawie połowa!). Wyniki badań sugerują też, że zwiększone ryzyko nowotworu nie ma związku z faktem, czy nadwaga powstała we wczesnym czy późnym okresie dorosłego życia. Należy zatem wystrzegać się jej zawsze. Jak zatem uniknąć otyłości? Odpowiedź już na następnej stronie."
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.