ďťż

Wisła Kraków

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Wisła Kraków (pełna nazwa: Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków) – polski klub sportowy z siedzibą w Krakowie, założony we wrześniu 1906 roku. W 2006 roku obchodził stulecie swego istnienia. Obchody te zostały uczczone meczem krakowian z Sevilla F.C.

Protoplastą Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków stała się drużyna piłkarska, utworzona jesienią 1906 roku przez uczniów krakowskiej II Szkoły Realnej pod przewodnictwem Józefa Szkolnikowskiego (kapitana zespołu). W ten to właśnie sposób zostały stworzone podwaliny wielosekcyjnej organizacji sportowej, której symbolem ustanowiona została Biała Gwiazda i z takim znakiem - już od ponad 100 lat - rywalizuje na arenach krajowych jak i zagranicznych.

W październiku 1906 roku "drużyna Szkolnikowskiego" wzięła udział w turnieju jesiennym zorganizowanym na Błoniach przez dr. Tadeusza Konczyńskiego, a od barw koszulek przylgnęła do niej wówczas nazwa "Niebiescy". W 1907 roku zespól ten połączył się z ekipą "Czerwonych" (założonych przez Jenknera), a po fuzji koszulki klubowe przybrały właśnie kolor czerwony, który stał się podstawową barwą strojów sportowych zawodników. Dodatkowo dodano dwie niebieskie gwiazdy na znak, iż drużyna powstała z połączenia dwóch innych. W późniejszym czasie organizacja przybrała nazwę "Wisła" i tak już pozostało aż po dzień dzisiejszy.

W następnym roku dwie niebieskie gwiazdy wyparła jedna, pięcioramienna biała, która na stałe zagościła na lewej stronie - na sercu, po to, by uwypuklić przywiązanie do barw klubowych i ojczyzny. W 1936 roku ustanowiono, iż herbem klubu będzie właśnie Biała Gwiazda na czerwonym tle przepasana niebieską wstęgą. Czerwono-biało-niebieskie barwy są od tego czasu symbolem klubu aż po dziś.

6 lutego 1949 w wyniku reorganizacji struktur polskiego futbolu klub został przypisany do pionu milicyjnego ("gwardyjskiego") i podlegał wówczas Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego, a nazwa klubu została zmieniona na Zrzeszenie Sportowe Gwardia Kraków. Po likwidacji UB - pod koniec 1954 - klub, podobnie jak wszystkie jednostki organizacyjne MO, znalazł się w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a w 1956 roku jego nazwa została zmieniona na obowiązującą do roku 1990 – GTS Wisła Kraków.

Obecnie klub nosi nazwę Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków. W grudniu 1997 roku ze struktur Towarzystwa wyodrębniona została sportowa spółka Wisła Kraków - Piłka Nożna SSA, obecnie Wisła Kraków Sportowa Spółka Akcyjna. Stało się to po przejęciu klubu przez firmę Tele-Fonika Kable, której prezesem jest Bogusław Cupiał. W tym okresie Wisła zdobyła 5 mistrzostw Polski (1999, 2001, 2003, 2004, 2005) i 2 Puchary Polski (2002, 2003). Sukcesami krakowian są również częste udziały w Pucharze UEFA oraz wyeliminowanie z tego pucharu m.in drużyny: Realu Saragossa, AC Parmy i Schalke 04.

Źródło : wikipedia.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.