Tworzenie bezprzewodowej sieci internetowej
Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA
Witam....:)Zanim opiszê jak tworzyæ sieæ w domu lub w malej firmie, najpierw powinni¶my wiedzieæ jakie podstawowe informacje s± nam potrzebne.
Sieæ w domu mo¿e s³u¿yæ do wielu ro¿nych zadañ . Dlatego jeszcze przed jej stworzeniem powinni¶my sie zastanowiæ jakie ona powinna spe³niaæ oczekiwania . Jaki sprzêt trzeba bêdzie zakupiæ . Jednym z najpotrzebniejszych sprzêtów do stworzenia takiej sieci potrzebny jest router.
Zasiêg i przepustowo¶æ :
Technologia bezprzewodowa (ale tak¿e przewodowa) nak³ada dwa podstawowe ograniczenia: Zasiêg oraz przepustowo¶æ. Sprzêt najbardziej popularnego standardu 802.11g nie ma pod tym wzglêdem najlepszych parametrów, ale z powodzeniem mo¿na z niego korzystaæ w domu do podzia³u ³±cza internetowego. Praktycznie Zasiêg to ok.30m , a przepustowo¶æ praktycznie i tak jest wiêksza ni¿ w przypadku ³±cza internetowego.
Standard 802.11n jest pod tym wzglêdem jeszcze lepszy , wiec mog± korzystaæ z niego jeszcze bardziej wymagaj±ce osoby. Przede wszystkim umo¿liwia o wiele szybsze przesy³anie danych ni¿ w sieciach 802.11g,a nawet w sieciach przewodowych.
Wa¿ne cechy routerów :
Równie wa¿ny jak rodzaj portów przewodowych i bezprzewodowych jest interfejs WAN ³±cz±cy router z internetem. Je¶li masz dostêp do internetu przez linie telefoniczne( np. korzystasz z us³ugi Neostrada lub Net24 ) , lepiej kupiæ router z wbudowanym modemem [URL=http://pl.wikipedia.org/wiki/DSL ]DSL[/URL] (oczywiscie mo¿na kupic modem osobno i konfigurowaæ go , ale nie ma to sensu).
Routery z wbudowanymi modemami maj± przynajmniej jedno gniazdo RJ-11,przez które pod³±cza sie je do linii telefonicznej. S± w dwóch odmianach:dla analogowych linii telefonicznych (jak np. W us³udze neostrada) oraz cyfrowych (jak w sieciach innych operatorów).Internet pod³±czony w inny sposób, np.przez kablówkê lub sieæ osiedlow± ,dociera do routera przez 8-stykowe gniazdo RJ-45. Odpowiedni wiec bêdzie router bez modemu, lecz z portem WAN w postaci z³±cza Ethernet (czêsto okre¶la sie to mianem routera szerokopasmowego).
Routery do¶æ znacznie sie ró¿ni± funkcjami zwi±zanymi z bezpieczeñstwem, wiêc równie¿ na to nale¿y zwróciæ uwagê. Przede wszystkim powinny byæ wyposa¿one w stanow± zaporê ogniow±,okre¶lan± skrótem SPI – ang.Stateful Packet Inspection, rodzaj zapory ogniowej ¶ledz±cy stan ka¿dego po³±czenia od momentu jego rozpoczêcia do zakoñczenia, mo¿e blokowaæ nieprawid³owe po³±czenia sieciowe np. Hackerskie itp.
Inne elementy sieci :
Naturalnie sam router jako wielofunkcyjny kombajn , jeszcze nie stanowi sieci. Potrzebuje uzupe³nienia o kartê sieciow± .S± równie¿ inne produkty które umo¿liwiaj± z korzystania innych sprzêtów multimedialnych.
Pod³±czanie komputerów do internetu :
Komputery mo¿na po³±czyæ w sieæ - zale¿nie od do¶wiadczenia w kilka godzin lub klika minut. Poka¿ê, jakie czynno¶ci trzeba wykonaæ, by zrobiæ to szybko i z powodzeniem :)
Pierwsze uruchomienie routera :
Sposób uruchomienia sprzêtu zale¿y od tego, jaki masz typ routera i rodzaj z³±cza DSL. Musisz wiedzieæ, jakie domy¶lne parametry ma twój sprzêt - niezbêdny jest jego fabryczny adres IP i has³o (znajdziesz je w instrukcji). Musisz te¿ wiedzieæ, jakie dane s± potrzebne w celu pod³±czenia routera do internetu. Na przyk³ad w przypadku Neostrady jest to login, has³o oraz parametry VPI/VCI. W przypadku sieci osiedlowych mo¿e byæ potrzebny adres IP.
Krok 1 :
Pod³±cz internet do routera za pomoc± kabla telefonicznego (do gniazda RJ-11) lub kabla Ethernet (do gniazdka RJ-45).
Krok 2 :
Pod³±cz router do komputera, by umo¿liwiæ konfiguracjê sieci. Mo¿na to robiæ przez sieæ przewodow± lub bezprzewodow±, ale ten drugi interfejs czêsto jest wy³±czony w fabrycznej konfiguracji routera. Bardziej pewne jest wiêc po³±czenie kablem Ethernet.
Krok 3 :
W³±cz zasilanie routera. Po kilkunastu sekundach mo¿na siê zalogowaæ do jego interfejsu konfiguracyjnego.
Krok 4 :
Otwórz przegl±darkê internetow± i w pasku adresowym wpisz domy¶lny adres IP routera, który znajdziesz w instrukcji obs³ugi, np. 40.80.210.250
Krok 5 :
Gdy pojawi siê pole na nazwê u¿ytkownika i has³o, wpisz dane, które równie¿ znajdziesz w instrukcji obs³ugi (zwykle nazwa u¿ytkownika to admin, a has³o jest puste lub te¿ brzmi admin).
Krok 6 :
Po zalogowaniu siê do interfejsu konfiguracyjnego mo¿e siê pojawiæ kreator konfiguracji lub okno z podstawowymi parametrami do ustawienia.
Krok 7 :
Z list dotycz±cych karaju i operatora wybierz "no list", chyba ¿e twój router stwarza mo¿liwo¶æ wybrania twojego dostawcy internetu. Natomiast w polach dotycz±cych VPI i VCI wpisz odpowiednie parametry, np. dla Neostrady.
Krok 8 :
Wybierz protokó³ i enkapsulacjê i przejd¼ do nastêpnego kroku konfiguracji.
Krok 9 :
Na koñcu trzeba wprowadziæ nazwê u¿ytkownika, któr± otrzymujesz od dostawcy us³ug internetowych, np. TP oraz has³o uzyskane równie¿ od operatora. Po wpisaniu tych danych parametry ³±cza internetowego s± ju¿ skonfigurowane.
Oczywi¶cie w przypadku innych routerów, a tak¿e innych operatorów konfiguracja mo¿e wygl±daæ inaczej.
Krok 10 :
Wspomniany router od razu przechodzi do konfiguracji sieci bezprzewodowej. Wymy¶l i wpisz identyfikator sieci (tzw. SSID)
Pod³±czanie komputerów
Gdy router ju¿ dzia³a, mo¿esz od³±czyæ od niego komputer, który s³u¿y³ do konfiguracji - przenie¶æ w inne miejsce lub pod³±czyæ przez Wi-Fi. W taki sam sposób mo¿na pod³±czyæ kilka dodatkowych komputerów. Najpierw trzeba je jednak tak ustawiæ, by korzysta³y z serwera DHCP wbudowanego w router.
Krok 1 :
Otwórz "Panel sterowania" a w nim "po³±czenia sieciowe"
Krok 2 :
Je¶li bêdziesz korzystaæ z tradycyjnego po³±czenia przez kabel sieciowy, kliknij prawym klawiszem myszy "po³±czenia lokalne" lub je¶li bêdziesz korzystaæ z po³±czenia Wi-Fi kliknij "po³±czenia sieci bezprzewodowej". Z menu kontekstowego wybierz "w³a¶ciwo¶ci".
Krok 3 :
W oknie "w³a¶ciwo¶ci" klinknij "protokó³ internetowy(TCP/IP) a nastêpnie nacisnij przycisk "w³a¶ciwo¶ci".
Krok 4 :
W kolejnym oknie sprawd¼, czy s± zaznaczone pola :
Krok 5 :
Zatwierd¼ zmiany, klikaj±c przycisk "OK" w obu otwartych oknach.
Krok 6 :
Je¶li chcesz skorzystaæ z po³±czenia kablowego, pod³±cz kabel Ethernet do routera, a drugi koniec do karty sieciowej komputera. Po³±czenie powinno nast±piæ niemal natychmiast.
Krok 7 :
Je¿eli komputer jest wyposa¿ony w bezprzewodow± kartê sieciow±, sieæ Wi-Fi udostêpniana przez router zostanie automatycznie wykryta.
Krok 8 :
Nawet je¿eli nie ma informacji o wykryciu sieci bezprzewodowej, kliknij ikonê Wi-Fi w zasobniku systemowym.
Krok 9 :
W oknie, które siê wy¶wietli, kliknij "Od¶we¿ list3 sieci". Gdy po chwili twoja sieæ pojawi sie na li¶cie, dwukrotnie kliknij j± myszk±.
Krok 10 :
Gdy zobaczysz pro¶bê o podanie klucza szyfruj±cego, wprowad¼ go dwukrotnie i zatwierd¼, klikaj±c przycisk. Musi to byæ ten sam klucz, który wymy¶li³e¶ podczas konfiguracji routera. Po³±czenie zostanie zestawione po kilkukilkunastu sekundach. Komputer zyska po³±czenie z internetem.