Transaminacja i dezaminacja
Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA
Szlak metaboliczny to co¶ wiêcej ni¿ pojedyncza reakcja. Przez to pojêcie rozumie siê ci±g (szereg) reakcji zachodz±cych kolejno po sobie i prowadz±cych do powstania charakterystycznego produktu. Specyficzn± odmian± s± cykle biochemiczne, tworz±ce zamkniête pêtle, gdzie cze¶æ produktów jest jednocze¶nie substratami dla pierwszych reakcji. Tego rodzaju szlaki zataczaj± swoiste ko³o.Transaminacja i dezaminacja s± prostymi przemianami aminokwasów , zachodz±cymi najczê¶ciej w cytoplazmie. Problem polega na tym ¿e u¿ycie aminokwasów na inne cele ni¿ biosynteza bia³ka wymaga pozbycia siê reszty aminowej. Niektóre aminokwasy ulegaj± wówczas najpierw reakcji transaminacji, polegaj±cej na przeniesieniu reszty aminowej na inny zwi±zek. Inne s± po prostu dezaminowane bezpo¶rednio. W obu przypadkach powstaj± ketokwasy, które mo¿na zu¿yæ na cele energetyczne w glikolizie albo w Cyklu Krebsa. Poza tym produktem jest te¿ amoniak- zwi±zek szkodliwy, który trzeba zneutralizowaæ.
Transaminacja - przeniesienie grupy aminowej jest klasyczn± reakcja transaminacji w wyniku której powstaje nowy ketokwas i nowy aminokwas. W uk³adach biologicznych reakcja jest katalizowana przez aminotransferazy. Umo¿liwia ona w uk³adach biologicznych biosyntezê ró¿nych aminokwasów z np. kwasu glutaminowego.
Zasada jest prosta - jeden aminokwas jest ¼ród³em grupy aminowej dla syntezy drugiego. Pozostaje wiêc problem uzyskania odpowiedniego szkieletu wêglowego ketokwasu.