ďťż

Święto polskiego leśnictwa

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

5-7 września w Krakowie, w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego, w 125 rocznicę powstania Towarzystwa oraz 100 rocznicę Ogólnego Zjazdu Polskich Leśników w Krakowie.
Jest to najważniejsza impreza leśnictwa polskiego.
- Postanowiliśmy uczcić dwie znaczące rocznice w historii naszego leśnictwa: 125-lecie powołania Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego w 1882 r. we Lwowie, jednego z najstarszych leśnych towarzystw naukowych w świecie oraz zjazdu, który miał miejsce w 1907 r. w Krakowie, gdzie po raz pierwszy zebrali się leśnicy z trzech zaborów, bo Polski jako kraju nie było wówczas na mapie - powiedział prof. dr hab. Andrzej Grzywacz, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego.
Zjazd jest okazją do przypomnienia chlubnych kart w historii naszego leśnictwa jakie zapisała działalność Polskiego Towarzystwa Leśnego.
W roku 1907 (w 25-lecie istnienia Towarzystwa) na Zjazd w Krakowie przybyło ok. 600 leśników z wszystkich ziem w Polsce. W niezwykle patriotycznej atmosferze, w przekonaniu o zbliżaniu się końca niewoli radzono o konieczności przygotowania się na zjednoczenie i niepodległość ojczyzny, dyskutowano nad zadaniami i funkcjonowaniem leśnictwa w wolnym już kraju. Dlatego dziś PTL chce spotkać się ponownie w Krakowie i uczcić te ważne wydarzenia, a obchody jubileuszu potraktować bardzo uroczyście, jako święto całego leśnictwa polskiego.
Podczas Zjazdu odbędzie się uroczysta sesja naukowa "Wyzwania przyszłości polskiego leśnictwa".
- Na Zjeździe chcemy też nawiązać do tego co było przed stu laty, przypomnieć, że Towarzystwo było obecne we wszystkich momentach istotnych dla rozwoju i kształtu gospodarki leśnej, wspierało ją wiedzą i doświadczeniem swoich członków oraz niejednokrotnie zabierało głos w sprawach dla niej najważniejszych. Tak jest również i teraz podkreślił prof. Andrzej Grzywacz. Do Krakowa zaprosiliśmy ponad 1000 osób, w tym najwyższe władze leśnictwa i nauk leśnych, licznych gości i delegacje zagraniczne.
W szeregach Polskiego Towarzystwa Leśnego działają leśnicy-naukowcy i leśnicy praktycy. Członkami PTL mogą być również, i są, ludzie zainteresowani lasem, lecz nie związani z nim zawodowo; przyrodnicy, historycy sztuki, lekarze, prawnicy i ludzie reprezentujący wiele innych zawodów.
Jednym z ważniejszych zadań Towarzystwa jest popularyzacja wiedzy leśnej, zarówno wśród samych leśników, jak i w całym społeczeństwie. Tradycyjną formą tej działalności są wykłady, odczyty, zebrania dyskusyjne, konferencje i wydawnictwa poświęcone różnorodnym problemom o tematyce leśnej. Perełką wydawniczą Towarzystwa jest czasopismo "Sylwan", którego pierwszy numer ukazał się w 1820 r. To jedno z najstarszych czasopism leśnych na świecie. PTL od wielu lat jest członkiem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Gazeta Przyroda Polska, Nr 9 wrzesień 2007, Krystyna Forowicz
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.