Przeglądanie i edycja plików
Z pAmIÄTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoĹkA
cat nazwa_pliku | morePokazuje zawartość pliku tekstowego o nazwie "nazwa_pliku", jeden ekran na raz. Pionowa kreska "|" to symbol "rury" [w języku polskim używa się raczej terminu "potok"] (na wielu amerykańskich klawiaturach znajduje się on na tym samym klawiszu co "\"). more powoduje, że ekran zatrzymuje się po każdym zapełnieniu. W przypadku długich plików, czasem wygodniej jest użyć komend head i tail które wyświetlają tylko początek lub tylko koniec pliku. Jeśli zdarzyło ci się użyć cat do wyświetlenia binarnego pliku i twój terminal wyświetla zabawne znaki zamiast normalnych liter, możesz przywrócić go do normalnego stanu, używając komendy reset.
cat nazwa_pliku | less
less nazwa_pliku
(dwie komendy, używane zamiennie) Umożliwia poruszanie się po pliku tekstowym. Naciśnij "q" aby zakończyć. "less" jest ekwiwalentem "more", komendy, którą znasz z DOS'a, ale często "less" jest bardziej wygodny niż "more".
head nazwa_pliku
Drukuje pierwsze 10 linii (długiego) pliku tekstowego.
tail nazwa_pliku
Drukuje ostatnie 10 linii (długiego) pliku tekstowego. Użyj tail -f filename by śledzić nowe linie, pojawiające się na końcu pliku -- na prawdę wygodne, by monitorować pliki z logami.
pico nazwa_pliku
Modyfikuj plik tekstowy, przy użyciu prostego i standartowego edytora tekstowego o nazwie pico. Użyj <Ctrl>x aby zakończyć. Istnieje wiele edytorów tekstowych pod Linuksa, w tym również pracujących w środowisku graficznym.
pico -w nazwa_pliku
Modyfikuj plik tekstowy, nie pozwalając na łamanie długich linii. Wygodne przy modyfikowaniu plików konfiguracyjnych, na przykład /etc/fstab.
kwrite
(w X terminalu) Bardzo przyjemny, "zaawansowany edytor". Potrafi zaznaczać pionowe bloki tekstu!
kedit
gedit
(w X terminalu). Małe ale przyjemne edytory tekstowe (pracujące w środowisku graficznym).
gxedit
(w X terminalu) Następny bogato wyposażony edytor tekstowy ogólnego stosowania. Ten nawet posiada automatyczne nagrywanie kopii bezpieczeństwa co jakiś czas.
ispell nazwa_pliku
Sprawdza poprawność pisowni pliku tekstowego ASCII. AbiWord, WordPerfect, StarOffice i inne procesory tekstu posiadają mechanizmy sprawdzania pisowni w czasie wstukiwania tekstu, więc nie musisz się zajmować używaniem prostego ispell'a, zanim na prawdę nie będziesz go potrzebował. Nowsze dystrybucje Linuksa zawierają ulepszony program do sprawdzania pisowni o nazwie aspell, jednak ta powyższa komenda ciągle działa.
touch nazwa_pliku
Zmienia datę/czas pliku nazwa_pliku na akutalną w systemie. Tworzy pusty plik, jeśli plik o podanej nazwie nie istnieje.