poradnik modelarski
Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA
Payo ostatnimi czasy dryfuje chyba z publikacji ksi±¿kowych w kierunku prasy. efektem tego "poradniki" jego autorstwa pojawiaj± siê coraz czê¶ciej, kosztem zmniejszonej liczby artyku³ów. na usprawiedliwienie dodaæ nale¿y, ¿e s± to artyku³y znacznie obszerniejsze i wydaje mi siê, ¿e równie¿ lepiej przemy¶lane je¶li chodzi o uk³ad i kompozycjê tekstu, oraz oprawê graficzn±. ¿eby jednak nie by³o, ¿e jest tak ró¿owo - niestety w tym numerze zrezygnowano z opiewanego przeze mnie z zachwytem pomys³u chocia¿by z numeru szóstego, czyli z dwustronicowych zdjêæ modeli z powiêkszeniami i opisami wybranych fragmentów. szkoda, bo ten sposób opisu graficznego móg³ staæ siê znakomit± wizytówk± wydawnictwa. pozosta³y na szczê¶cie podsumowuj±ce ka¿dy model "tabelki" z podstawowymi danymi (producent, nr katalogowy, slaka, dodatki, farby, "za", "przeciw", ogólna ocena). w ósmym numerze mamy trzy modele i jeden artyku³ "problemowy":T-34/76 1940, Pawe³ Leszczyñski, Dragon, 1/35. znany z forum trójkolorowy "teciak" w bardzo obszernym artykule podzielonym na osobne rozdzia³y dotycz±ce sklejania, malowania, wykonywania obiæ i w koñcu brudzenia modelu. do tego sporo fajnych zdjêæ warsztatowych.
"Miecz Babilonu", Maciej Gruca, 1/35. bardzo fajna dioramka ze zniszczonym irackim T-55 (Tamyia). artyku³ w³a¶ciwie wy³±cznie o modelu (trochê szkoda, bo prosi³by siê równie¿ opis podstawki, ale mo¿e to nie ten poradnik). mamy za to bardzo wnikliw± analizê przypadku, sporo fajnych uwag zarówno dotycz±cych zachowania siê czo³gu, jak i czysto modelarskich, oraz du¿o niez³ych zdjêæ warsztatowych, jak i pokazuj±cych gotowy model.
LVT-2 Amtrac, £ukasz Szwarc, Italeri, 1/35. krótki, ale bardzo sympatyczny artyku³ z kilkoma bardzo ciekawymi pomys³ami dotycz±cymi g³ównie efektów eksploatacyjnych. model jest przy tym (w przeciwieñstwie do dwóch poprzednich) wykonany "z pud³a".
pakowanie modeli, Kamil Sztarba³a. mam niejasne wra¿enie, ¿e mamy do czynienia z tekstem pisanym lekko "o niczym", a dok³adniej o tym, jak to pracownicy ogólnie znanej firmy pocztowej graj± paczkami w football, w zwi±zku z czym musimy modele dok³adniej pakowaæ - po czym nastêpuje zajmuj±ca jedn± czwart± strony instrukcja, jak skutecznie omotaæ foli± b±belkow±, g±bk± i torebkami foliowymi model Big Foota w 1/35 tak, aby ustrzec go przed destrukcyjnymi zakusami pracowników wzmiankowanej firmy. do tego strona zdjêæ z opisami. na szczê¶cie ca³o¶æ zajmuje jedynie dwie strony z dwudziestu o¶miu - a pozosta³e 26 z czystym sumieniem mogê poleciæ.