Polska 3 : 2 Japonia

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Polska Japonia 5 Sierpnia Dobry mecz:D 3:2

opis meczu: W siódmym meczu tegorocznej Ligi ¦wiatowej siatkarzy Polska po dramatycznym meczu wygra³a w Funabashi z Japoni± 3:2 (25:19, 30:28, 21:25, 18:25, 22:20). By³a to czwarta wygrana Polaków w tych rozgrywkach.
Mecz nie rozpocz±³ siê dla podopiecznych Raula Lozano najlepiej. Po krótkim okresie wyrównanej walki, przysz³a seria b³êdów naszych zawodników i w efekcie Japoñczycy objêli prowadzenie 8:5. Po przerwie technicznej ich przewaga wzros³a jeszcze do stanu 10:5. Wtedy jednak Lozano poprosi³ o czas i przynios³o to oczekiwany efekt. Polscy siatkarze odrabiali straty, doprowadzaj±c do stanu 10:9. Na drug± przerwê techniczn± schodzili ju¿, prowadz±c 16:15 i by³o to pierwsze prowadzenie naszej reprezentacji w tym spotkaniu. Od tego momentu bia³o-czerwoni kontrolowali ju¿ jednak sytuacjê. Przy stanie 17:19 dla naszych zawodników, Lozano wprowadzi³ na boisko Grzegorza Szymañskiego, który sia³ pop³och swoimi serwisami w szeregach Azjatów. Ostatecznie ten set zakoñczy³ siê naszym zwyciêstwem 25:19.

W drugiej partii niewiele ciekawego dzia³o siê a¿ do stanu 23:20 dla Japoñczyków. Wówczas na zagrywkê wyszed³ Mariusz Wlaz³y i kilkoma silnymi zagraniami pozwoli³ naszym zawodnikom na odrobienie strat. Od tego momentu toczy³a siê za¿arta walka - punkt za punkt. Po kilku zmianach wyniku Polacy dziêki atakowi Wlaz³ego wyszli na prowadzenie 26:25 - pierwsze w tej partii! Kiedy na tablicy ¶wietlnej widnia³ wynik 28:28 na zagrywkê poszed³ Micha³ Winiarski i asem serwisowym da³ nam prowadzenie. Podopieczni Lozano nie zmarnowali drugiej szansy na wygranie tego seta. Skuteczny atak Sebastiana ¦widerskiego zakoñczy³ tê emocjonuj±c±, ale tylko w jej koñcówce, partiê. Bia³o-czerwoni wygrali 30:28.
Czytaj dalej
Trzeci set to fatalny wystêp polskich siatkarzy. Od pocz±tku do koñca zdecydowanie nale¿a³ on do gospodarzy, którzy schodzili na pierwsz± przerwê techniczn± przy prowadzeniu 8:3. Pó¼niej ich przewaga jeszcze ros³a i osi±gnê³a nawet 7 punktów (10:3). Podopieczni Lozano zaczêli odrabiaæ straty dopiero pod koniec partii, ale Japoñczycy ¶wietnie bronili i uda³o nam siê jedynie zmniejszyæ straty do czterech punktów. Trzecia partia zdecydowanie dla Azjatów, którzy wygrali 25:21.

Japoñczycy najwyra¼niej po zwyciêstwie w trzecim secie z³apali wiatr w ¿agle. Znakomicie rozpoczêli czwarta partiê zdobywaj±c kolejno piêæ punktów. Naszym siatkarzom uda³o siê wywalczyæ pierwszy punkt w tej czê¶ci gry dopiero przy prowadzeniu gospodarzy 5:1. W dalszej czê¶ci tego seta obraz gry nie uleg³ zmianie. Japoñczycy grali wy¶mienicie, a Polacy pope³niali coraz wiêcej b³êdów, co znalaz³o odzwierciedlenie w koñcowym wyniku tego seta, który wygrali podopieczni Tasuyi Uety a¿ 25:18.

Decyduj±cy o koñcowym wyniku tie-break rozpocz±³ siê tak, jak trzeci i czwarty set - od wysokiego prowadzenia Japoñczyków. Azjaci prowadzili ju¿ nawet 5:1. Wtedy jednak Polacy, po tym jak o czas poprosi³ Lozano, zmobilizowali siê i uda³o im siê doprowadziæ do wyrównania 7:7. Dramatyczna wymiana punktów trwa³a a¿ do koñca tej partii. Japoñczycy mieli trzy pi³ki meczowe, których jednak nie potrafili wykorzystaæ. Za to bia³o-czerwoni przy czwartej pi³ce meczowej mogli wznie¶æ rêce do góry w ge¶cie triumfu, bowiem wygrali tego seta 22:20 i ca³y mecz 3:2. To by³ prawdziwy siatkarski horror w wykonaniu obu ekip.

"Zwyciêstwo, to zosta³o w ostatniej chwili wyrwane rywalom z gard³a - powiedzia³ mistrz olimpijski i ¶wiata Ryszard Bosek. - Polskim siatkarzom wyra¼nie nie sz³o w sobotni ranek. Wygrali, bo walczyli do koñca i mocno chcieli odnie¶æ zwyciêstwo, w które wierzyli. To chyba jedyny, ale bardzo du¿y, pozytyw tego spotkania".

Ryszard Bosek podkre¶li³, bardzo dobr± grê Sebastiana ¦widerskiego, który "mia³ wysok± skuteczno¶æ w ataku i trzyma³ ten element gry".

"Mieli¶my horror wysokiej klasy, ale te¿ sporo szczê¶cia - powiedzia³ Ryszard Bosek. - Japonia jest takim zespo³em, z którym nie powinni¶my przegrywaæ".

W spotkaniu w Funabashi nie gra³ Daniel Pliñski, z powodu urazu kostki lewej nogi.

Japonia - Polska 2:3 (19:25, 28:30, 25:21, 25:18, 20:22)

Japonia: Abe, Saito (15 pkt.), Yamamura (8), Ishijima (27), Koshikawa (21), Chiba (7), Tsumagari (libero) oraz Onoue, Yamamoto, Suzuki, Tomonaga.
Polska: Zagumny (2), Grzyb (12), Kadziewicz (14), Winiarski (12), ¦widerski (21), Wlaz³y (18), Ignaczak (libero) oraz Szymañski (11), Murek, ¯ygad³o (1).