ďťż

Odnawialne źródła energii

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Odnawialne źródła energii
„Człowiek cały rok przygotowuje się do tych targów, a później zupełnie jak ze świętami: targi, targi i po targach...” powiedziała dziennikarka pisma poświęcającego swoje łamy ekologii. Jednak to „całoroczne” przygotowywanie się, nie tylko wystawców, ale również mediów, które sobie po imprezie wiele obiecują, świadczy o randze i wadze wydarzenia.

Tegoroczne Targi POLEKO odbyły się w Poznaniu, w dniach od 20 do 23 listopada. Była to już 19. ich edycja. To największe targi ochrony środowiska w Europie Środkowowschodniej. Patronem tegorocznych Targów POLEKO 2007. jest minister środowiska, a wiodącym tematem - Odnawialne źródła energii.
Wiąże się to z faktem, że w marcu 2007 r. kraje członkowskie Unii Europejskiej przyjęły plan działań integrujący politykę klimatyczną i energetyczną Wspólnoty.
Plan ten obejmuje następujące cele do zrealizowania do 2020 r.:
- racjonalizację wykorzystania energii i w konsekwencji ograniczenie jej zużycia o 20 proc.
- zwiększenie udziału energii produkowanej ze źródeł odnawialnych do 20 proc. całkowitego zużycia energii pierwotnej, średnio we wszystkich krajach UE
- osiągnięcie co najmniej 10-procentowego udziału biopaliw w sprzedaży paliw raportowych w każdym kraju członkowskim.
Profesor Maciej Nowicki, minister środowiska piastujący swoje stanowisko od 16 listopada br. uroczyście otworzył Targi. W przemówieniu wygłoszonym podczas oficjalnego otwarcia powiedział: „Targi POLEKO są świętem wszystkich, którzy zajmują się ochroną środowiska” Minister zwrócił uwagę na międzynarodowy charakter imprezy i wyjątkowo duży udział wystawców zagranicznych. Nawiązując do tematu przewodniego POLEKO 200”7 zwrócił się o przesyłanie do ministerstwa pomysłów i wniosków, których realizacja pomogłaby w produkcji energii zwiększyć udział energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.
Zdaniem ministra wykorzystanie czystej energii to najlepszy sposób dbałości o atmosferę, ale jest to także sposób na uniezależnienie się od zagranicznych dostawców energii, ponieważ źródła energii odnawialnej znajdują się również u nas. Po uroczystości otwarcia Targów Minister zwiedził ekspozycję targową i prowadził rozmowy na stoiskach wystawców.
Bogata ekspozycja targów POŁEKO została podzielona na odrębne sektory tematyczne:
• Woda i ścieki,
• Odpady, recykling i utrzymanie czystości i porządku,
• Energia i odnawialne źródła energii,
• Powietrze, hałas i wibracje,
• Aparatura kontrolno-pomiarowa,
• Edukacja ekologiczna.

Wydzielono też ekspozycje specjalne takie jak: Salon Czystej Energii, Salon Aparatury Kontrolno-Pomiarowej, Salon Recyklingu, Park Techniki Komunalnej i „Nauka dla środowiska”. Ponadto w czasie Targów odbyły się liczne spotkania ekologów, ludzi zajmujących się ochroną środowiska, biznesmenów i samorządowców.
NFOŚiGW podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POŁEKO w Poznaniu 20-22 listopada 2007 zorganizował dwie konferencje szkoleniowe dla beneficjentów i wnioskodawców do Funduszu Spójności. „Podsumowanie realizacji przedsięwzięć Funduszu Spójności, trudności i sukcesy” i „Przygotowanie projektów finansowanych z Funduszu Spójności w latach 2007-2013” Ponadto po raz pierwszy w tym roku przez NFOŚiGW zostały przyznane nagrody i wyróżnienia Eko-Lidera Funduszu Spójności.
Wybór „Eko-Lidera Funduszu Spójności”, edycja 2007, organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy współpracy z Ministerstwem Środowiska. Wybór dotyczy wszystkich wnioskodawców i beneficjentów Funduszu Spójności i ma na celu popularyzację efektywnych systemowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dotyczących gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami oraz ochrony atmosfery, edukację poprzez wskazanie najlepiej przygotowanych i realizowanych projektów, wyłonienie podmiotów, które najsprawniej przygotowują i realizują projekty inwestycyjne z zakresu ochrony środowiska współfinansowane ze źródeł Funduszu Spójności.
NFOSiGW zorganizował też szereg innych konferencji. W środę 21 XI całodniowy blok konferencyjny poświęcony był źródłom energii odnawialnej. Wykład poświęcony biomasie obalał mity na temat ewentualnej konkurencyjności upraw roślin energetycznych w stosunku do roślin przeznaczonych do produkcji żywności; poświęcony energii wiatrowej w poważnej części przekonywał o tym, że zagrożenia z budowy wiatraków dla awifauny są znacznie mniejsze niż twierdzą ekolodzy. W krajach, gdzie tego typu rozwiązania są znacznie popularniejsze niżu nas, ptaki po prostu omijają farmy wiatrowe. Również energia wodna
stanowi mniejsze zagrożenie dla przyrody niż ewentualna budowa elektrowni jądrowych - wciąż nie umiemy neutralizować powstających w produkcji tego rodzaju energii odpadów.
Wiele można się było dowiedzieć o nowoczesnych formach produkcji energii z węgla:
nowoczesne technologie produkcji tego rodzaju energii pozwalają na nieemitowanie dwutlenku węgla do atmosfery.
Jak rokrocznie swoje stoisko na targach miał też Bank BOS, niekwestionowany lider wśród bankowców w trosce o ochronę środowiska. Podczas konferencji zorganizowanej przez BOS, prezes Banku dr Jerzy Witold Pietrewicz wygłosił wykład dotyczący współczesnych aspektów ochrony przyrody. Dr Pietrewicz jest nie tylko szefem Banku, menedżerem, ale również naukowcem i nauczycielem akademickim.

Wybór Eko-Liderów Funduszu Spójności
• Wyboru Eko-Liderów Funduszu Spójności dokonuje Kapituła, której przewodniczy Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW, w jej skład wchodzi dwóch przedstawicieli NFOŚiGW i dwóch przedstawicieli Ministerstwa Środowiska.
• Wybiera się „Eko-Lidera Funduszu Spójności”, czyli realizowane przedsięwzięcia Funduszu Spójności koordynowane przez NFOS1GW.
• W edycji 2007 wyboru Eko-Lidera Funduszu Spójności przyznano Dwie Nagrody Główne:
- Eko-Lider Funduszu Spójności w kategorii Projekty realizowane w ramach Funduszu Spójności 2000-2006: Gospodarka ściekowa w Sosnowcu.
- Eko-Lider Funduszu Spójności w kategorii Projekty przygotowywane do realizacji w ramach l i II Osi POliŚ: Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych w Tarnowskich Górach - I faza.
• Ponadto przyznano 5 wyróżnień i uhonorowano 10 projektów zakwalifikowanych do finału.

Gazeta Przyroda Polska, Nr 12 grudzień 2007
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.