Niezbędne oprogramowanie do optymalnej pracy komputera
Z pAmIÄTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoĹkA
INTERNETNa pierwszy ogień pójdzie wybór przeglądarki internetowej, jest nią Opera.
Z widocznych zmian nowej wersji programu to obsługa Widżetów (małych aplikacji działających on-line), oraz podglądu strony (po najechaniu na kartę, wyświetlany jest dymek z podglądem witryny). Wybór Opery jako przeglądarki motywuję niską zasobożernością rzędu 5-14mb pamięci ram, wyśmienitą funkcjonalnością, jak i ilością wtyczek.
Dlaczego właśnie opera (porównanie do IE6) :
- Szybkość
- Niska pamięciożerność
- Obsługa kart
- Obsługa widżetów
- Wygodny podgląd
- Brak problemów z wyświetlaniem stron i serwisów www (w IE niekiedy się zdarzały)
Opera ma bardzo wygodny menedżer pobierania plików, który jest zintegrowany z Operą.
Multimedia
Wygodne odtwarzanie muzyki umożliwi nam program Winamp.
Instalacja: aby mieć dostęp do popularnych stacji internetowych należy podczas instalacji w rubryce: "Select your internet connection type" zaznaczyć "Always Connect (LAN, DSL, Cable)" - dla połączeń stałych lub "Connect via dial-up (Modem)" - dla połączeń modemowych.
Najciekawsze funkcje: playlista.
Winamp działa na zasadzie "przeciągnij i upuść" co oznacza, że klikamy raz (lewym przyciskiem myszy) na ikonę z naszą piosenką i z wciśniętym lewym przyciskiem myszy przenosimy go do okna Playlist Editior (w skórce Modern) bądź Winamp Playlist (w skórce Classic) tak robimy z wszystkim utworami które chcemy mieć w playliście, następnie klikamy klawisze Ctrl + S (wciśnięte razem) wybieramy ścieżkę (np. Pulpit). Następnym razem nie musimy robić playlisty, ponieważ wystarczy otworzyć naszą utworzoną playlistę.
Jak korzystać z radia internetowego (na przykładzie radia Megastacja.net) :
- Wchodzimy na stronę http://megastacja.net/
- Klikamy na napis Play Radio
- Gdy wyskoczy nam okienko "Pobierz plik" klikamy na otwórz
- Wybieramy interesujący nas kanał (polecam korzystanie z kanałów z dopiskiem AAC Plus w którym jest odczuwalnie lepsza jakość nagrań)
- Możemy cieszyć się słuchaną muzyką :)
Dlaczego właśnie Winamp :
- Dużo opcji konfiguracyjnych Equalizer'a
- Obsługa większości rozszerzeń plików i wtyczek
- Łatwość obsługi
- Global Hotkeys (szczególnie przydatne gdy mamy klawiaturę multimedialną)
A co jeśli mamy słaby sprzęt? Winamp w skórce Modern zużywał ponad ~9-15Mb pamięci Ram i dość dużo czasu procesora (zakładając, że mamy do czynienia np. z Celeronem 400Mhz), aby móc słuchać muzyki i korzystać równolegle z innych programów zalecamy korzystać ze skórki Classic, która generuje ~2-10Mb obciążenia pamięci.
Odtwarzacz multimedialny
Następnym opisywanym programem jest VLC media player.
Instalacja: aby program poprawnie odtwarzał wszystkie pliki multimedialne potrzebne nam są Kodeki umożliwiające ich odtwarzanie. Najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem- zamiast instalowania wielu kodeków, jest zainstalowanie tak zwanych paczek kodeków - Polecam używanie ffdshow, AC3Filter oraz Real Alternative – by korzystać z filmów w formacie *.RM (wraz z RealAlterniative instaluje się Media Player Classic który odtwarza się te pliki).
Dodatkowym atutem programu jest integracja z menu kontekstowym. Aby móc korzystać z tej funkcji należy podczas instalacji zaznaczyć opcję: "Context Menus".
VLC media player wyglądem przypomina starsze wersje Windows Media Player, ma bardzo dużo opcji konfiguracyjnych, lecz już po instalacji jest gotowy do odtwarzania filmów.
Aby odtworzyć plik multimedialny należy :
- Klikamy na Ctrl+F
- Klikamy na górny przycisk Browse i wybieramy plik z plikiem multimedialnym
- Zaznaczamy: Use a subtitles file
- Klikamy na dolny przycisk Browse i wybieramy plik z napisami
- Potwierdzamy Klikając OK
Zalety VLC Media Player :
- Zaraz po instalacji programu oraz kodeków jest gotowy do pracy
- Nadaje się idealnie dla przeciętnych użytkowników jak i zaawansowanych użytkowników ,gdyż program może się poszczycić dużą liczbą opcji konfiguracyjnych
- Program cechuję się niską pamięciożernością rzędu ~9Mb pamięci w spoczynku i 22-23mb w trakcie odtwarzania.
Następnym opisywanym programem jest bardzo przejrzysta i szybka przeglądarka plików graficznych: IrfanView.
IrfanView posiada szybki mechanizm podglądu zdjęć (zdjęcia ukazują się na ekranie zdecydowanie szybciej niż w przeglądarce wbudowanej w Windows XP).
Podczas spoczynku zużywa on śladowe ilości pamięci RAM (do 1MB) w czasie pracy ok. ~6-7mb.
Nagrywanie płyt CD/DVD :
Do większości nagrywarek jest dołączony program nero w wersji OEM, jesli jednak producent nie zadbał o odpowiedni soft, nie należy traci głowy z pomocą przychodzi bezpłatny program CDBurnerXP Pro działa on na tej samej zasadzie co freeCommander : metoda Drag & Drop, czyli Przeciągnij i Upuść z tą zmianą, że tutaj trzeba jeszcze wybrać urządzenie nagrywające i kliknąć przycisk z płonącą płytą.
Konwersja Audio CD -> Mp3
Tutaj z pomocą przychodzi Audio GoGo
Aby zgrać płytę do Mp3 wystarczy :
Włożyć Audio CD ; nacisnąć Odśwież a zaraz po odświeżeniu na Mp3 ; po udanym zgraniu na dysku C:\ (domyślnie) pojawią się nasze utwory
Aplikacje Biurowe
Przyszedł czas na darmowy pakiet biurowy. Najpoważniejszym argumentem decydującym o przydatności darmowego odpowiednika pakietu biurowego jest kompatybilność z formatami MS Office’a, oraz niskie wymagania sprzętowe. Na tym polu dobrze radzi sobie bardzo mały pakiet Arkadiusz i Edyta (zawiera jedynie Edytor teksu i Arkusz kalkulacyjny). Z naszych testów wynika że Arkadiusz (Arkusz kalkulacyjny) radzi sobie dobrze ze średnio-zaawansowanymi arkuszami, nie zintegrowanymi z makrami VBS, a Edyta (Edytor tekstów) ma dość przeciętną zgodność z dokumentami Worda.
Oficjalne wymagania programów to :
- procesor klasy Intel® 486DX (zalecany Intel® Pentium® 75 Mhz)
- 12 MB pamięci operacyjnej RAM (zalecane 16 MB)
- 15 MB wolnego miejsca na dysku
- system operacyjny Microsoft® Windows® 95/98/Me/NT/2000/XP/2003/Vista
Nasze testy dowiodły, że wymagania aplikacji są ciut większe od "programowych" ale i tak godne pozazdroszczenia wymaganiom konkurencyjnych, darmowych pakietów. Podczas, gdy Edyta zajmowała ponad 37Mb pamięci, Microsoft Word zaledwie 19mb.
ARCHIWIZCJA DANYCH
Wybór archiwizera. Mieliśmy wątpliwości, który niekomercyjny program wybrać do pakowania naszych plików. Ostatecznie wybór padł na 7zip’a, który kompresuje pliki domyślnie w formacie *.7z (rozpoznawany również przez WinRAR’a). Do testów użyliśmy pliki aplikacyjne w postaci sterowników, które to po rozpakowaniu mieszczą setki plików mieszanych(*.exe ; *.rar ; *html). Pliki miały objętość 47MB, po skompresowaniu 43MB co przy domyślnych ustawieniach (format *.7z ; kompresja normalna), oraz szybkim czasie pakowania (~40s) stanowi niezły wynik.
Jak utworzyć archiwum spakowane?
Należy :
- Zaznaczyć pliki / foldery
- Kliknąć na przycisk „dodaj”
- Wybrać ścieżkę (przycisk „…”)
- Opcjonalnie wybrać format itp.
- Kliknąć OK
- I już archiwum zostało utworzone
Następnym opisywanym programem jest menedżer plików: freeCommander, którego obsługa jest intuicyjna: metoda Drag & Drop czyli Przeciągnij i Upuść, która działa identycznie jak w eksploratorze Windows, skróty klawiaturowe są dobrze znane z Eksploratora Windows, oraz Nortona/Total Commander’a.
[http://www.instalki.pl/programy/download/odczyt_edycja_pdf/Foxit_PDF_Reader.php]Foxit PDF Reader[/URL]
Program podobnie jak IrfanView jest bardzo przejrzysty i szybki, oraz integruje się z powłoką systemową. Program automatycznie dostosowuje wielkość powiększenia do danej rozdzielczości i obszaru roboczego. Nasz test kompatybilności przeszedł śpiewająca ,a zasobożerność plasowała się na poziomie 9-10mb w trakcie pracy (odczyt pliku PDF)
BEZPIECZENSTWO
Antywirus :
Bardzo często jest on dołączany w pakiecie ze sterownikami do płyty głównej (dla różnych producentów są to różne antywirusy) więc nie będziemy się rozdrabniać ale opiszemy najczęstsze ich funkcje :
- Scan (skanowanie na żądanie) – skanuje komputer bądź dane lokalizacje/ dyski w poszukiwaniu wirusów
- Update (uaktualnienie bazy) – uaktualnia bazę wirusów antywirusa (by mógł rozpoznawać nowe wirusy) !! UWAGA !! aby uaktualnić bazę antywirusa należy być połączonym z internetem
Firewall:
Ja stosuję Firewall’a zintegrowanego Windowsem XP SP2
Aby go uruchomić wystarczy :
Start -> Ustawienia -> Panel Sterowania -> Centrum Zabezpieczeń
W części „Zarządzaj ustawieniami zabezpieczeń dla :” wybieramy Zapora systemu Windows (tu możemy ją włączyć/wyłączyć ; zezwolić na wyjątki itp.)
Diagnostyka
Kolejnym opisywanym programem będzie program diagnostyczny Everest w wersji 2.20.405 Home Edition (najnowsza wersja która została udostępniana za darmo). Everest jest następcą Aidy32, jego funkcjonalność jest bardzo duża a przyda się nam np. gdy :
- nie wiemy jaki mamy sprzęt, możemy sporządzić raport
- chcemy mieć pełny monitoring temperatur, zasobów komputera itp.
Jedną z najciekawszych funkcji Everesta jest wyżej nadmieniona już funkcja Raportowania.
Na pasku klikamy zakładkę Raporty rozwijamy Szybki Raport - Wszystkie Strony i klikamy na Zwykły Tekst, gdy już program skończy raportować możemy zapisać plik,; wysłać e-mail'em, bądź wydrukować.