ďťż

Liga Narodów

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Liga Narodów to organizacja jaka powstała 28.VI.1919 roku, tuż po I wojnie światowej wraz z podpisaniem traktatu wersalskiego kończącego Wielką Wojnę.
Postulat jej powstania zawierało 14-punktowe orędzie prezydenta USA – Wilsona.
Głównym celem tej organizacji, do której kolejno miały wchodzić państwa walczące w czasie I wojny z Niemcami, 10 państw neutralnych i państwa które dopiero co powstały; była obrona pokoju i zapobieganie konfliktom zbrojnym.
Sama organizacja, której inicjatorem wyżej wspomniany Wilson tak naprawdę nigdy nie powstała z formalnego punktu widzenia, bowiem Kongres amerykański nie udzielił swej zgody na przystąpienie do tej organizacji.

Do Ligi Narodów wstępowały kolejno państwa, Niemcy natomiast miały wejść, gdy już wszystkie państwa zwycięskie przystąpią do tej organizacji. I tu pierwsza nieścisłość, bowiem np. Polska nigdy nie została stałym członkiem Ligi Narodów, a Niemcy, które jakby nie patrzeć – były sprawcą I wojny – przystąpiły do niej bez trudu w 1926 roku.

Pakt zobowiązywał do przyjścia z pomocą zaatakowanemu państwu, a decyzję taką miała udzielić specjalna komisja. Tak naprawę nim się zebrała, wydała wyrok że jakieś państwo zostało napadnięto mogło upłynąć bardzo wiele czasu, a w tym czasie agresor mógł już stłumić bunt ofiary.
Możliwe było także rozstrzyganie sporów przez sądy międzynarodowe. Powołano stały trybunał sprawiedliwości międzynarodowej ze stolicą w Hadze.

Liga Narodów miała przeprowadzić proces zmniejszania zbrojeń – do minimum potrzebnemu każdemu krajowi w razie ataku wroga.

Chciałbym porozmawiać z Wami na temat tej organizacji, która jak dla mnie istniała tylko na papierze. Oczywiście podejmowała dużo działań, ale czym się one zawsze kończyły ?? w zasadzie klęską. Jeżeliby wciąż pod uwagę główny cel Ligi Narodów, czyli wzmocnienie bezpieczeństwa międzynarodowego to owa organizacja poniosła na tym polu sromotną klęskę. W zasadzie państwa takie jak Wielka Brytania czy Francja myślały tylko o swoim interesie i nie były w stanie przyjąć żadnego sensownego dokumentu, który rzeczywiście wzmocniłby system bezpieczeństwa.
W wyniku tego powrócono do starej zasady zawierania sojuszu międzypaństwowych, regionalnych. O ile konferencja w Locarno 1925 roku zakończyła się powodzeniem i podpisano szereg traktatów międzypaństwowych; to tej konsekwencji w budowaniu bezpieczeństwa zabrakło już gdy Polska wystąpiła o „wschodnie Locarno”. Sojusz w środkowej Europie z pewnością były z korzyścią dla każdego państwa tego regionu, ale niestety wielkie mocarstwa, które kierowały światem były tej inicjatywnie niechętne.

Chciałbym jednak porozmawiać nie tylko o aspektach politycznych, czy tych udanych czy nie, ale także pozapolitycznych. Przeto to właśnie Liga Narodów zapoczątkowała akcję nad uchodźcami, międzynarodową pomoc ofiarom epidemii czy opiekę nad matką z dzieckiem.
Chciałabym też dojść do ogólnych wniosków – co ta organizacja przyniosła, i czy nadzieje pokładane w niej nie były aby za duże, czy aby nie przeliczono się, że jedna organizacja może trzymać w ryzach może nie cały świat, ale choćby Europę.
Zapraszam.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.