Legiony

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

W chwili, gdy wybucha³a I wojna ¶wiatowa ani Rosja ani Niemcy nie widzia³y potrzeby powo³ania u swojego boku polskich sojuszniczych formacji wojskowych. Tak± mo¿liwo¶æ natomiast widzia³a Austria, na której terytorium istnia³y polskie organizacje paramilitarne.
To za zgod± austriack± politycy polscy skupieni w Kole Polskim w Wiedniu i Sejmie Krajowym, a tak¿e z pomoc± Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodleg³o¶ciowych a tak¿e powsta³ego jeszcze w VII.1914 roku we Lwowie Centralnego Komitetu Narodowego, powo³ali 16.VIII. Naczelny Komitet Narodowy (NKN). Prezesem zosta³ prezydent Krakowa, Juliusz Leo.
NKN zapowiedzia³o tworzenie dwóch Legionów: Zachodniego z siedzib± w Krakowie, a tak¿e Wschodniego we Lwowie. Legiony mia³y byæ podporz±dkowane Naczelnej Komendzie Armii. Komendantem by³ gen. Rajmund Baczyñski, a pó¼niej gen. Karol Trzaska-Durski. Szefem sztabu zosta³ kpt. W³odzimierz Zagórski.
Powsta³ tylko Legion Zachodni, gdy¿ Wschodni w wiêkszo¶æ odmówi³ z³o¿enia przysiêgi wierno¶ci Franciszkowi Józefowi. Endecja jak i Centralny Komitet Narodowy wycofa³y siê z Naczelnego Komitetu Narodowego.
Wielk± rolê w formowaniu siê Legionów odegra³ Departament Wojskowy NKN, którym kierowa³ W³adys³aw Sikorski. On to stawia³ konsekwentnie na Austriê, wierzy³ w trialistyczne rozwi±zanie. Pi³sudski z kolei odrzuca³ tak± koncepcje. W Legionach Jego zwolennicy, mimo z³o¿enia przysiêgi, upowszechniali prze¶wiadczenie, ¿e walcz± nie za Austriê, tylko za niepodleg³± i trójzaborow± Polskê.
Legiony skupia³y ¿o³nierzy bitnych, pe³nych zapa³u. Nawi±zywa³y do tradycji demokratycznej i obywatelskiej Legionów Jana Henryka D±browskiego, st±d w³a¶nie skromna maciejówka na g³owie, a tak¿e przyjazne relacje miêdzy ¿o³nierzami i oficerami.
8.IX. Legiony przesz³y na ¿o³d armii austriackiej, dziêki czemu legioni¶ci otrzymywali m.in. nowoczesne karabiny Manlichera. Ponad po³owa legionistów wywodzi³a siê z rodzin inteligenckich, a reszta z rodzin rzemie¶lniczych, robotników, ziemian i ch³opów. W Legionach s³u¿yli tak¿e inteligenci ¿ydowscy.
Ochotników wci±¿ przybywa³o tote¿ rozwiniêto Pierwszy Pu³k Piechoty w I Brygadê Legionów Polskich. Komedê nad nim obj±³ Pi³sudski.
I Brygada walczy³a pod Nowym Korczynem, Opatowcem, Grotnikiem, Limanow± i Dobr±.
Na prze³omie maja i kwietnia 1915 roku miêdzy Czerniowcami a Ko³omyj± powsta³a II Brygada Legionów, a jej ¿o³nierze uczestniczyli w bitwie pod Kostiuchnówk± oraz w szar¿y u³anów pod Rokitn±.
Latem 1915 roku powsta³a natomiast III Brygada pod Piotrkowem. W sumie trzy Brygady skupia³y ok. 15 tys. ¿o³nierzy, a kolejne 10 tys. znajdowa³o siê w formacjach pomocniczych i zapasowych, warto my¶lê te¿ wspomnieæ o innych istotnych kwestiach jakie wi±¿± siê z Legionami.

Chcia³am porozmawiaæ z Wami o roli jak± odegra³y Legiony w odzyskaniu przez Polskê niepodleg³o¶ci. My¶lê, ¿e warto tu poruszyæ kwestie stosunku Legionistów jak i samego Pi³sudskiego do pañstw centralnych, o tzw. „aktywistach” i o ustosunkowaniu siê do aktu 5 listopada 1916 roku, i wreszcie o rozpadzie Legionów przez tzw. kryzys przysiêgowy.
Warto te¿ przyjrzeæ siê postaci Pi³sudskiego w tym okresie, jak zmienia³y siê jego polityczne upodobania, od pañstw centralnych do pañstw koalicji.
Serdecznie zapraszam.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.