Kwietnik

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Przy odrobinie szczê¶cia, mo¿na zauwa¿yæ w ogrodzie, w¶ród bia³ych albo ¿ó³tych kwiatów, ma³ego paj±ka poluj±cego na owady. Jest to kwietnik (Misumena vatia) zwany te¿ namiastkiem, nale¿±cy do rodziny uko¶nicowatych (Thomisidae). Paj±ki z tej rodziny sprawiaj± wra¿enie nieco przysadzistych. Odw³ok maj± niemal okr±g³y, a g³owotu³ów krótki i zaokr±glony. Poruszaj± siê nie tylko do przodu i ty³u, ale równie¿ bokiem. Wystêpuje u nich wyra¼ny dymorfizm p³ciowy. Samice, jak to zwykle bywa u paj±ków, s± wiêksze i osi±gaj± 10 mm d³ugo¶ci. Samce maj± zaledwie 3-4 mm d³ugo¶ci.
Poza ogrodami wystêpuje on równie¿ licznie w miejscach nas³onecznionych, na suchych ³±kach oraz skrajach dróg. Paj±k ten nie jest ³atwy do zaobserwowania, poniewa¿ doskonale upodabnia siê do otoczenia. Przewa¿nie kwietniki s± ¿ó³te lub bia³e, choæ zdarzaj± siê te¿ osobniki w kolorze bladozielonym. Doros³e samice zdolne s± do zmiany ubarwienia w zale¿no¶ci od barwy kwiatów, na których poluj± na zdobycz, czyli na owady.
Kwietniki nie buduj± sieci ³ownych.
Do chwytania zdobyczy u¿ywaj± dwóch pierwszych par odnó¿y, które s± wiêksze od pozosta³ych. Ofiarê parali¿uj± silnym jadem, którym z ³atwo¶ci± mog± zabiæ wiêkszego od siebie owada. Ich ofiar± padaj± pszczo³y, motyle oraz, jak to widaæ na zamieszczonych zdjêciach, mszycówka pr±¿kowana. Paj±ki nie po¿eraj± swoich ofiar. Wstrzykuj± do ich cia³a enzymy trawienne, które rozpuszczaj± tkanki ofiary, a powsta³y w ten sposób roztwór zostaje przez nie wessany.

Dr hab. Roman Kujawa Uniwersytet Warmiñsko-Mazurski
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.