ďťż

Kupuj odpowiedzialnie. Twoje pieniądze kształtują świat

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Zmiany klimatu, bioróżnorodność w rolnictwie, opakowania i torby jednorazowe, odpowiedzialna konsumpcja jako inwestycja w rozwój społeczny, to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas konferencji „Kupuj odpowiedzialnie! Twoje pieniądze kształtują świat”, zorganizowanej w listopadzie br. w Warszawie przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Związek PZS, zrzeszający organizacje ekologiczne działające w największych polskich miastach, od czterech lat realizuje program dotyczący odpowiedzialnej i zrównoważonej konsumpcji. To element działań kształtujących zrównoważone wzorce konsumpcji w Polsce, a tym samym zrównoważone podejście do przyrody i środowiska.
- W naszym kraju ten ruch na rzecz zrównoważonej konsumpcji dopiero się rodzi, natomiast w wielu innych krajach Unii Europejskiej odgrywa już bardzo ważną rolę w kształtowaniu postaw prośrodowiskowych wśród społeczeństwa — podkreśla Małgorzata Krzystkiewicz z Polskiej Zielonej Sieci.
- Dlatego tak ważne są programy promujące takie postawy.
Działania edukacyjne z zakresu zrównoważonej konsumpcji obejmują dwie sfery: ekologiczną i konsumencką. Z tego względu prowadzą je ekologiczne organizacje pozarządowe (edukacja ekologiczna) oraz pozarządowe organizacje konsumenckie (ochrona praw i interesów konsumentów).
Na razie współpraca w Polsce tych środowisk nie jest specjalnie ożywiona, przez co wiedza społeczeństwa na temat zasad zrównoważonej konsumpcji jest minimalna. Listopadowa konferencja z udziałem przedstawicieli organizacji ekologicznych i konsumenckich jest krokiem w przełamaniu tych barier, a jednocześnie stanowi kolejny punkt programu realizowanego przez Polską Zieloną Sieć. Poza konferencją odbyły się warsztaty, podczas których dyskutowano na temat, czy biznes może być odpowiedzialny; zastanawiano się nad alternatywami dla konsumpcjonizmu; mówiono o rozwoju ruchu konsumenckiego w Polsce.
W ramach konferencji w bloku „Ekologiczna konsumpcja” Elżbieta Sieliwanowicz z Federacji Konsumentów podkreślała związki między bezpieczeństwem żywności a zdrowiem konsumentów; Wojciech Stępniewski z WWF Polska mówił o zmianach klimatu i skutkach, jakie niosą one dla przyrody i człowieka oraz pokazywał, jak poprzez proste działania każdy z nas może powstrzymać lub przynajmniej ograniczyć zmiany klimatyczne; Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia uzmysławiał zebranym, ile kosztuje społeczeństwo, ale przede wszystkim środowisko, używanie jednorazowych toreb, a Izabela Byszewska i Jolanta Zientek-Varga ze Społecznego Instytutu Ekologicznego opowiedziały o różnorodności biologicznej w rolnictwie, ekologicznym surowcu, lokalnym produkcie i świadomym konsumencie, który może wybierać wyroby powstające w zgodzie z naturą.
Podczas warsztatów i konferencji czynne były stoiska informacyjne organizacji pozarządowych, które realizują projekty z zakresu zrównoważonej konsumpcji.
Więcej informacji na temat prowadzonych przez Polską Zieloną Sieć działań i realizowanych programów, a także o organizacjach tworzących Związek PZS na stronie: www.zielonasiec.pl

Gazeta Przyroda Polska, Nr 12 grudzień 2007
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.