Kokpit Bf 109 K-4

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

Kupi³em sobie kokpit Airesa do modelu Bf 109 K-4.
Ucieszy³em siê niezmiernie, ¿e ten zestaw pojawi³ siê na rynku. Aires ze dwa lata temu od¶wie¿a³ swoj± ofertê kokpitów do 109 w skali 1:48, po wydaniu zestawu do 109 G-6 w skali 1:32 czeka³em na kokpit do 109 K-4. No i jest.

Sam zestaw sk³ada siê z o¶miu elementów odlanych z szarej ¿ywicy, jednego odlanego z ¿ywicy przezroczystej, kliszy z wydrukowanymi tarczami zegarów oraz ma³ej fototrawionej blaszki zawieraj±cej m.in. pasy, peda³y orczyka, ko³a napêdu mechanizmu przestawiania statecznika oraz klap.
Zestaw na pierwszy rzut oka wygl±da nie¼le. Elementy odlane s± do¶æ precyzyjnie, chocia¿ mam wra¿enie ¿e tym razem model matka zosta³ wykonany na odrobinê ni¿szym poziomie. Dodatkowo mój egzemplarz pochodzi chyba z wypracowanej formy, mam w kilku miejscach nadlewki ¿ywicy. Na szczê¶cie ³atwe do usuniêcia.





Merytorycznie zestaw prezentuje siê wzglêdnie poprawnie, chocia¿ nie jest wolny od b³êdów. Poniewa¿ lubiê rozbieraæ rzecz na czê¶ci pierwsze i lubiê Bf 109 (szczególnie K) to pozwoli³em sobie zamie¶ciæ kilka uwag.

Bardzo dobrze i poprawnie wykonano fotel pilota oraz pod³ogê kabiny. Znajduj±ce siê po prawej stronie panele sterowania FuG 25a, FuG 16 ZY oraz instalacj± tlenow± wykonano bardzo wiernie. Bardzo dobrze wykonano ca³y zespó³ peda³ów orczyka, wraz z fototrawionymi peda³ami ca³o¶æ prezentuje siê wspaniale.
W moim egzemplarzu zniekszta³cona jest pompa zastrzykowa silnika (po lewej stronie przed fotelem). Element ten jest jednak tak prosty do wykonania, ¿e nie sprawia to ¿adnego problemu.
Bardzo ciekawie wykonano pod³ogê i przedni± ¶cianê kabiny (przegrodê ogniow±) w miejscu w którym do kabiny wnika³o dzia³ko silnikowe. Mo¿na (maj±c samo dzia³ko) wyeksponowaæ je ze zdemontowan± os³on± co wygl±da do¶æ ciekawie. Jest jednak jedno "ale". W tym wypadku nale¿a³oby wykonaæ imitacjê skrzyni z amunicj± oraz jej doln± obudowê, która os³ania³a przedni± czê¶æ korpusu dzia³ka (to wbrew pozorom widaæ w zmontowanej kabinie).
Dziwiê siê troszkê, ¿e w tej skali ko³a napêdu klap i mechanizmu zmiany k±ta zaklinowania statecznika wykonane s± metod± trawienia. O ile to nadaje siê do skali 1:72, od biedy ujdzie w 1:48 to w 1:32 wygl±da zbyt p³asko. W oryginale by³y to drewniane ko³a (wcze¶niej metalowe) a nie p³askie obrêcze. Warto to przerobiæ.

Prawa ¶ciana kabiny posiada odlane przewody, skrzynkê prze³±czników instalacji elektrycznej, w±¿ do pod³±czenia maski tlenowej. Nie do koñca zgadza siê z rzeczywisto¶ci± kszta³t obudowy prze³±czników. Wydaje siê, ¿e jest za w±ska i ma niepoprawny kszta³t z przodu. Kwestia malowania odlanych przewodzików to osobna sprawa, jedni lubi± inni mniej (ja mniej).

Lewa ¶ciana kabiny z obudow± zespo³u d¼wigni sterowania silnikiem wygl±da wzglêdnie poprawnie. Warto nieco zdetalowaæ sam± d¼wigniê. Na tym elemencie za to widaæ do¶æ wyra¼nie mniej staranny monta¿ i samo przygotowanie modelu matki.

Dr±¿ek sterowy wygl±da nieco dziwnie, wydaje siê, ¿e sama rêkoje¶æ jest umieszczona zbyt pionowo, powinna byæ nieznacznie bardziej odchylona w przód. Ale to jest niuans widoczny jak siê porówna element z modelu i orygina³.

Najwiêkszy babol natomiast to os³ona dzia³ka silnikowego. Nie rozumiem dlaczego zarówno w skali 1:48 i 1:32 Aires robi jak±¶ przedziwn± hybrydê os³on dla MG 151/20 i MK 108. Poprawna powinna byæ bardziej ob³a, wiêsza, bez wyra¼nego uskoku. To co zrobili jest rzecz± dla mnie mocno niezrozumia³±.

Na koniec kilka s³ów o tablicy. Po raz pierwszy mam co¶ takiego, odlan± z przezroczystej ¿ywicy tablicê + klasyczn± kliszê.
Nie wiem, czy mi siê to podoba.
Po pierwsze nie wiem, czy ta tablica jest ³adnie odlana bo...nic nie widzê. Bêdê widzia³, jak pomalujê.
Jak malowaæ, je¶li maskowaæ nale¿y szkie³ka zegarów? Tablica oryginalna sk³ada³a siê jakby z dwóch warstw, g³ównej tablicy i montowanego na ni± amortyzowanego panelu tzw. Blindflugtafel. Tak± tablicê powinno siê wykonaæ tak samo w modelu, tym bardziej w tej skali.
G³êboko siê zastanawiam, czy przerabiaæ element z modelu, co¶ samemu rze¼biæ czy mo¿e to co jest w zestawie bêdzie wygl±da³o ok. Nie mam pojêcia.
W zestawie do Bf 109 G-6 w 1:32 tablica by³a zrobiona o wiele lepiej, tutaj posuniêto siê do jakiego¶ uproszczenia. Pewnie to siê ³atwiej montuje...ale ja bym wola³ po staremu.

Generalnie zestaw fajny, nawet bardzo, tym bardziej ¿e mo¿na w nim pod³ubaæ i poprzerabiaæ nieco wedle uznania.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.