Jan Masaryk
Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA
Jan Masaryk rozpocz±³ dzia³alno¶æ polityczn± na emigracji w USA ok. roku 1907, gdzie próbowa³ stworzyæ czeskie ¶rodowisko niepodleg³o¶ciowe. W 1918 r. wróci³ do Czech, gdzie zosta³ wkrótce osobistym sekretarzem Edwarda Benesa. Nastêpnie obj±³ stanowisko ambasadora w Londynie sk±d w 1938 r. sk³ada³ gor±cy protest wobec zamierzeñ uk³adu monachijskiego. W czasie wojny zosta³ mianowany ministrem spraw zagranicznych czechos³owackiego rz±du emigracyjnego. Losy Jana Masaryka, syna Tomasza Masaryka, prezydenta Czechos³owacji ( w latach 1918 – 1935), s± zbie¿ne z losem Stanis³awa Miko³ajczyka. Masaryk bowiem, po „wyzwoleniu” CSR wróci³ do Pragi i postanowi³ wej¶æ w sk³ad rz±du, zdominowanego przez komunistów.Wraz z nadej¶ciem kryzysu politycznego, podczas którego do dymisji podali siê prawie wszyscy niekomunistyczni ministrowie, liczono na przeprowadzenie nowych wyborów. Te jednak siê nie odby³y, a na zwolnione miejsca powo³ano nowych ministrów.
Pomimo ogromnej niechêci, Masaryk pozosta³ w komunistycznym rz±dzie, na pro¶bê samego Benesa. W ostatnich jego miesi±cach ¿ycia, bardzo niepochlebnie wyra¿a³ siê o swojej roli w ów marionetkowym rz±dzie. Nie przebiera³ w s³owach przy okre¶laniu swojej pozycji. Czêsto podkre¶la³, ¿e na narady rz±dowe udawa³ siê jako minister po czym opuszcza³ je jak zwyk³a…(delikatnie mówi±c) panna lekkich obyczajów.
10 marca 1948 Jan Masaryk zgin±³ wypadaj±c z okna budynku MSZ. Oficjalne ¶ledztwo zakoñczy³o siê stwierdzeniem i¿ by³o to samobójstwo. Opinia ta zosta³a potwierdzona po wznowieniu ¶ledztwa w 1968 r. W 2004 r. czeski odpowiednik polskiego IPNu stwierdzi³ i¿ by³o to morderstwo, jednak¿e nie wyja¶niono przy tym wszystkich okoliczno¶ci.
W±tpliwo¶ci co do tego czy by³o to samobójstwo pojawi³y siê ju¿ po samej ¶mierci Masaryka. ¦wiadkowie mówili i¿ okno z którego wyskoczy³, bu³o za nim zamkniête.
Tajemnica ¶mierci Masaryka do dzi¶ nie jest wyja¶niona. Czesi s± jednak w wiêkszo¶ci przekonani, ¿e zosta³ on zlikwidowany przez ówczesny system. Obecnie mamy z tego powodu w Czechach swoisty kult tej postaci jako ofiary systemu.