Grzegorz Turnau
Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA
Jako mi³o¶nik poezji ¶piewanej nie mog³em nie za³o¿yæ tematu dotycz±cego twórczo¶ci Grzegorza Turnaua. Jest to w³a¶ciwie jedyny artysta m³odego pokolenia, który wspania³± tradycjê krakowskiej piosenki literackiej, krocz±c ¶ladem artystów tej rangi, co Jan Kanty Pawlu¶kiewicz czy Marek Grechuta. Ale ten poeta, kompozytor, pianista i aran¿er posiada w³asny indywidualny styl, charakteryzuj±cy siê precyzj± kompozycyjn± i nienagannym, eleganckim wykonawstwem.Debiut Grzegorza Turnaua spowija legenda, wiêc warto kilka spraw uporz±dkowaæ. Owszem, to prawda, ¿e wygra³ Festiwal Piosenki Studenckiej nie bêd±c studentem, ale te¿ nie by³o to bynajmniej zas³uga jego tupetu. Wcze¶niej, bo w kwietniu 1984 roku, zg³osi³ siê na przegl±d "¦piewaæ ka¿dy mo¿e" w Klubie Za¶cianek i decyzj± jurorów zwyciê¿y³ w kategorii piosenki literackiej. I to w³a¶nie ów Klub Za¶cianek "wystawi³" go na XX Festiwal Piosenki Studenckiej w maju tego samego roku, jako... "osobê zwi±zan± z ruchem studenckim". Jego udzia³ w konkursie, który wygra³ w imponuj±cym stylu, by³ wiêc w pe³ni usankcjonowany.
Natychmiast po festiwalu Grzegorz Turnau, jako jego laureat, otrzyma³ zaproszenie od Piotra Skrzyneckiego na wystêpy do Piwnicy Pod Baranami. Nieprzyzwoicie m³ody artysta rozpocz±³ wieloletni cykl "piwnicznych" wystêpów, co dla piosenkarza i kompozytora, który nazwa³ Marka Grechutê swoim "idolem absolutnym" by³o nie lada nobilitacj±.
Pierwsz± p³ytê, „Naprawdê nie dzieje siê nic” (1991), nagran± za po¿yczone pieni±dze i wydan± na kasetach, samodzielnie roznosi³ do ksiêgarni. Jednak tytu³owa piosenka, urzekaj±ca melodia do wiersza Zab³ockiego, zaczyna³a przynosiæ mu coraz szerszy rozg³os (z czasem nagra³a j± nawet Maryla Rodowicz).
Od drugiego albumu, „Pod ¦wiat³o” (1993), datuje siê ukszta³towanie formu³y brzmieniowej do dzisiaj uto¿samianej z twórczo¶ci± Grzegorza Turnaua.
Potem by³ wydany naprêdce album koncertowy „Turnau w Trójce”" (1994), nagrany z go¶cinnym udzia³em Andrzeja Sikorowskiego z zespo³u Pod Bud± (m.in. Nie przeno¶cie nam stolicy do Krakowa i Pejza¿ horyzontalny), który umocni³ tylko wyj±tkow± pozycjê Grzegorza Turnaua na polskiej scenie muzycznej i ob³êdny sukces nowego albumu, „To tu, to tam” (1995), którego sprzeda¿ przekroczy³a do dzi¶ ponad 200 tysiêcy egzemplarzy. Na tej najpopularniejszej p³ycie z poezj± ¶piewan± znalaz³y siê m.in. To tu, to tam, Natê¿enie ¶wiadomo¶ci, Miedzy cisz± a cisz± i przebój Bracka (z kolejnym pamiêtnym teledyskiem Micha³a Zab³ockiego) oraz wspania³a piosenka Jana Kantego Pawlu¶kiewicza z 1971 roku, Jak linoskoczek, wykonana przez Grzegorza Turnaua z go¶cinnym udzia³em kompozytora.
Kolejnymi solowymi p³ytami autora by³y: Tutaj jestem (1997), Ksiê¿yc w misce (1998)
Ultima (1999), Kawa³ek cienia (2000), Nawet (2002), Cafe Su³tan (2004), Zakochany Anio³ (2005), 11:11 (2005), Historia pewnej podró¿y (2006 -p³yta dedykowana Markowi Grechucie).
¦ledz±c imponuj±cy dorobek artystyczny Grzegorza Turnaua nie nale¿y zapominaæ o jego m³odym wieku. Ten wszechstronnie utalentowany twórca - piosenkarz, pianista, kompozytor, autor tekstów - dopiero zacz±³ nas zaskakiwaæ i mo¿emy byæ pewni, ¿e jego obecno¶æ w polskim ¿yciu artystycznym bêdzie trwa³a, d³uga i konsekwentna.
¬ród³o informacji: http://www.turnau.com.pl/1.htm