Eko-lider na finiszu
Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA
Ubieg³oroczny laureat tytu³u "Eko-Lider Funduszu Spójno¶ci", przyznawanego przez Narodowy Fundusz Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej we wspó³pracy z Ministerstwem ¦rodowiska, zakoñczy³ budowê oczyszczalni ¶cieków w Sosnowcu. Oficjalna uroczysto¶æ zakoñczenia robót budowlanych i oddania do u¿ytku 15-kilometrowego kolektora sanitarnego "Bobrek" i zmodernizowanej oczyszczalni ¶cieków "Radocha II" odby³a siê w Sosnowcu 22 lutego 2008 r.Projekt "Gospodarka ¶ciekowa w Sosnowcu" wspó³finansowany ze ¶rodków Funduszu Spójno¶ci Unii Europejskiej, którego koordynacj± zajmuje siê Narodowy Fundusz, jest najwiêkszym przedsiêwziêciem inwestycyjnym w historii Sosnowca. G³ównym celem zrealizowanej inwestycji jest poprawa warunków ¿ycia mieszkañców Sosnowca, Katowic i Mys³owic.
Projekt "Gospodarka ¶ciekowa w Sosnowcu", który obejmuje budowê kolektora sanitarnego "Bobrek" oraz modernizacjê oczyszczalni ¶cieków "Radocha II", uzyska³ dofinansowanie z Funduszu Spójno¶ci w grudniu 2003 L W czerwcu 2006 r. rozpoczêto prace budowlane. Pomimo d³ugotrwa³ych procedur przetargowych, od momentu podpisania wszystkich kontraktów realizacja projektu przebiega³a zgodnie z za³o¿onym harmonogramem i faktyczne zakoñczenie prac budowlanych nast±pi³o w styczniu 2008 roku.
Beneficjentem projektu jest Gmina Sosnowiec. Zgodnie z zapisami Studium Wykonalno¶ci oraz wniosku o wsparcie przedsiêwziêcia w ramach funduszu ISPA (obecnie Funduszu Spójno¶ci), po zakoñczeniu inwestycji maj±tek wytworzony w wyniku realizacji projektu ma zostaæ wniesiony aportem do RPWiK Sosnowiec S.A.
W ramach projektu wybudowano kolektor sanitarny o d³ugo¶ci 15 672 m, w tym kana³ grawitacyjny 12 908 m i ruroci±g t³oczny 2 764 m. W zakresie przebudowy oczyszczalni zmodernizowano istniej±ce obiekty na terenie oczyszczalni w celu usprawnienia jej pracy i przystosowania do przyjmowania wiêkszej ilo¶ci ¶cieków. Zlikwidowano 3 przestarza³e oczyszczalnie, a w ich miejsce zosta³y wybudowane 4 nowe przepompownie. Podczas uk³adania kolektora sanitarnego "Bobrek" zastosowano nowoczesne techniki wykonywania robót budowlanych (m.in. zagêszczanie gruntu w wykopie metod± jego up³ynniania, przewierty, mikrotunele ), co pozwoli³o na zminimalizowanie zagro¿eñ i uci±¿liwo¶ci wynikaj±cych z budowy kolektora w s±siedztwie infrastruktury mieszkaniowej, drogowej i kolejowej.
Ca³kowita warto¶æ projektu przekracza 30,2 mln euro (w tym koszty kwalifikowane 22,7 mln euro), z czego dofinansowanie z Funduszu Spójno¶ci stanowi ponad 15,9 mln euro (70 proc. udzia³u w kosztach kwalifikowanych).
Podczas Miêdzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2007 w Poznaniu w dniu 21 listopada 2007 r. Gmina Sosnowiec zdoby³a I miejsce i g³ówn± nagrodê w kategorii "Projekty realizowane w ramach Funduszu Spójno¶ci 2000-2006" oraz tytu³ "Eko-Lidera Funduszu Spójno¶ci. Kapitu³a wyboru Eko-Lidera Funduszu Spójno¶ci uzna³a projekt "Gospodarka ¶ciekowa w Sosnowcu" za najsprawniej i najlepiej realizowany w Polsce projekt inwestycyjny z zakresu ochrony ¶rodowiska wspó³finansowany ze ¶rodków ISPNFunduszu Spójno¶ci. Narodowy Fundusz koordynuje realizacjê 88 projektów inwestycyjnych, które w latach 2000-2006 otrzyma³y wsparcie finansowe z ISPNFunduszu Spójno¶ci Unii Europejskiej.
Kontynuacj± prac zwi±zanych z kolektorem sanitarnym "Bobrek" bêdzie kolejny projekt przygotowywany przez Gminê Sosnowiec pn. "Gospodarka wodno-¶ciekowa w Sosnowcu etap II", planowany równie¿ z finansowym wsparciem Funduszu Spójno¶ci. Zakres prac bêdzie obejmowaæ budowê kanalizacji sanitarnej w zlewni kolektora "Bobrek" oraz w tych dzielnicach miasta, w których brak jest kanalizacji lub jest ona w bardzo z³ym stanie technicznym, a tak¿e budowê sieci kanalizacji deszczowej oraz sieci wodoci±gowej.
Gazeta Przyroda Polska, Nr 3 marzec 2008