Dolina Rospudy - kompromis pilnie potrzebny
Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA
• Nie bêdzie autostrady przez dolinê Rospudy• Polska czê¶æ Puszczy Bia³owieskiej powinna byæ w ca³o¶ci parkiem narodowym
• Skoñczyæ z marnotrawieniem energii w Polsce
• Piln± spraw± jest te¿ wytyczenie obszarów Natura 2000.
6XI b.r. odby³a siê w Warszawie konferencja prasowa nowego ministra ¶rodowiska prof. dr. hab. Macieja Nowickiego.
W zagajeniu spotkania z dziennikarzami minister ¶rodowiska, prof. dr hab. Maciej Nowicki poinformowa³ o bie¿±cych, pilnych zadaniach do podjêcia przez resort. Do tych zadañ nale¿y ci±gn±ca siê od lat sprawa wytyczenia obszarów Natura 2000, które powinny byæ chronione zgodnie z prawem unijnym. Trzeba tu dodaæ, ¿e w granicach tych obszarów mo¿liwe s± rozmaite inwestycje je¶li ich realizacja i funkcjonowanie nie bêd± powodowa³y trwa³ych, nieodwracalnych zmian w ekosystemach tych terenów.
Minister ¶rodowiska prof. Maciej Nowicki zapowiedzia³, ¿e jeszcze w grudniu b.r. zajmie siê spraw± ochrony doliny Rospudy.
"Kiedy zapozna³em siê ze stanowiskiem Pañstwowej Rady Ochrony Przyrody, zrozumia³em z jak unikatowym zak±tkiem mamy do czynienia. Nie mo¿emy go zniszczyæ. Nie mo¿emy równie¿ - podkre¶li³ minister - dopu¶ciæ do dalszej udrêki ludzi w Augustowie."
Minister zapowiedzia³ zorganizowanie "konferencji okr±g³ego sto³u" z udzia³em przedstawicieli samorz±dów, organizacji pozarz±dowych, przedstawicieli resortów transportu i ¶rodowiska dla uzgodnienia i przyjêcia takich kompromisowych rozwi±zañ, które bêd± spe³nia³y oczekiwania ka¿dej ze stron. Minister ma konkretne koncepcje alternatywnych rozwi±zañ, które przedstawi na tym spotkaniu.
Minister zapowiedzia³ tak¿e nadanie ca³ej, polskiej czê¶ci Puszczy Bia³owieskiej statusu parku narodowego. Puszcza Bia³owieska to obszar oko³o 1460 km, z czego w naszych granicach znajduje siê blisko 580 km, z czego 17 proc. polskiej czê¶ci Puszczy znajduje siê w granicach Bia³owieskiego Parku Narodowego, a pozosta³a czê¶æ stanowi Obszar Chronionego Krajobrazu. Na tym terenie jest 20 rezerwatów przyrody.
W czê¶ci przewidzianej na odpowiedzi na pytania dziennikarzy padaj±ce z sali, prof. Maciej Nowicki m.in. powiedzia³, ¿e jest za tym, aby Polska by³a wolna od organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO).
"To jest bardzo ryzykowny eksperyment w skali globu. Jest to eksperyment mog±cy skutkowaæ licznymi niebezpieczeñstwami, trudnymi dzi¶ do przewidzenia i dlatego wobec GMO musi obowi±zywaæ zasada przezorno¶ci" - stwierdzi³.
Wiele pytañ padaj±cych z sali dotyczy³o energetyki i okrojonych przez UE dla Polski limitów emisji dwutlenku wêgla.
Prof. Maciej Nowicki o¶wiadczy³, ¿e prywatnie jest przeciwnikiem budowy elektrowni j±drowej w Polsce, bowiem nie mamy w³asnych zasobów paliwa j±drowego, natomiast sposobów rozwi±zywania problemów zwi±zanych z przewidywanym w perspektywie kryzysem energetycznym nale¿y szukaæ w oszczêdzaniu energii i rozwoju energetyki wykorzystuj±cej ¼ród³a odnawialne. Zarówno w jednej, jak i drugiej dziedzinie mamy bardzo wiele do zrobienia.
Co do okrojonych limitów produkcji dwutlenku wêgla w Polsce nale¿y zabiegaæ o skorygowanie tych wielko¶ci zasadnie argumentuj±c, ¿e ograniczenia te w konsekwencji prowadz± do zwiêkszenia produkcji CO" Przyk³adem mo¿e byæ produkcja cementu.
W Polsce, przy finansowym wsparciu ¶rodkami UE realizuje siê wiele inwestycji zwiêkszaj±cych zapotrzebowanie na cement. Cementownie pracuj±ce u nas s± wyposa¿one w najnowocze¶niejsze urz±dzenia ograniczaj±ce emisjê dwutlenku wêgla. UE wprowadzaj±c limity emisji CO, przez krajowe cementownie, ograniczy siê ich produkcjê i brakuj±ce ilo¶ci cementu bêd± do Polski importowane z zak³adów, które nie maj± tak nowoczesnych urz±dzeñ ograniczaj±cych emisje dwutlenku wêgla, a by nad±¿yæ z zamówieniami, bêd± zwiêksza³y produkcje cementu i emisje CO, do atmosfery. Ograniczenia limitów emisji dwutlenku wêgla dla Polski to wzrost cen cementu na naszym rynku, a tym samym kosztów budowy m.in. autostrad i zwiêkszenie emisji CO, do atmosfery w skali globalnej, a przecie¿ nie temu maj± s³u¿yæ limity wprowadzania do atmosfery tego gazu.
Gazeta Przyroda Polska, Nr 1 styczeñ 2008