ďťż

Dla czystego powietrza, wód i ochrony przyrody

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

15 lat funkcjonowania Eko Funduszu, jako jednego ze źródeł finansowego wspierania inwestycji proekologicznych w Polsce, jest okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Fundacji. Wszystkich inwestycji wspieranych pieniędzmi Eko Funduszu nie da się wymienić, bowiem ich lista jest długa, można jedynie podać niektóre, charakterystyczne przykłady zamierzeń zrealizowanych dzięki tej finansowej pomocy.
W pierwszych dniach września br. kierownictwo Fundacji Eko Fundusz wraz z prezesem prof. Maciejem Nowickim i grupą dziennikarzy - członków Klubu Publicystów Ochrony Środowiska "EKOS" odwiedziło niektóre inwestycje współfinansowane przez Fundację w Polsce południowo-wschodniej.

Susły pod ochroną
W Świdniku Eko Fundusz wspiera finansowo ochronę licznej już kolonii susłów perełkowanych. Te sympatyczne zwierzątka zasiedlające rozległy teren lotniska dawno temu wykombinowały, że startujące tu i lądujące helikoptery nie stanowią zagrożenia, mimo że okropnie hałasują, ale skutecznie odstraszają od ich norek okoliczne lisy i drapieżne ptaki. Od dawna zachowują się więc swobodnie w pobliżu startujących maszyn.

Nowoczesna galwanizernia
w PZL Świdnik Eko Fundusz wyasygnował także blisko 3.5 mln zł. na modernizację galwanizerni Zakładów Przemysłu Lotniczego "PZL - Świdnik". Nowoczesne rozwiązania techniczne, jakie tu zastosowano pozwoliły wyeliminować zagrożenia dla naturalnego środowiska, czego nie gwarantowała zamknięta już stara galwanizernia, oszczędzić wodę wykorzystywaną dziś w obiegu zamkniętym, ograniczyć zużycie energii.

Sortownia odpadów w Lublinie
W pobliskim Lublinie Eko Fundusz zaangażował znaczne środki finansowe przeznaczając je na zakup i instalację nowoczesnej linii sortowniczej odpadów, budowę kompostowni i produkcje paliwa alternatywnego w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym KON -EKO. Firma ta zagospodarowuje połowę odpadów miejskich Lublina.

...i Skarżysku Kamiennej
Blisko trzecią część kosztów inwestycji pokrył EkoFundusz angażując się w budowę sortowni odpadów w Skarżysku Kamiennej, która zagospodarowuje dziś śmieci i odpady komunalne z obszaru powiatów skarżyskiego, starachowickiego i koneckiego wywożone do niedawna na wysypiska w Skarżysku Kamiennej, Starachowicach, Iłży i Szydłowcu. Uruchomienie sortowni odpadów w Skarżysku pozwoli zamknąć te składowiska, bowiem nie spełniają one współczesnych wymagań. Przewiduje się, że sortownia pozwoli odzyskiwać rocznie około 14 000 ton surowców wtórnych i będzie dostarczała blisko 6 000 ton paliwa alternatywnego.

Czysto będzie w Bieszczadach
Najnowszą, uruchomioną na początku września inwestycją, pozwalającą na racjonalną gospodarkę odpadami jest stacja przeładunkowa i sortownia odpadów w Ustianowej k. Ustrzyk Dolnych w Bieszczadach (pisaliśmyo tej budowie w lipcowym numerze PP.). Budowę tego zakładu w 40 proc. sfinansował Eko Fundusz. Zakład będzie obsługiwał obszar 6 bieszczadzkich gmin - Ustrzyk Dolnych, Soliny, Olszanicy, Cisnej, Czarnej i Lutowisk zamieszkany przez blisko 40 000 osób i odwiedzany co roku przez drugie tyle turystów. Przewiduje się, że w rezultacie selekcji odpadów będzie można odzyskiwać setki ton makulatury, stłuczki szklanej i tworzyw sztucznych.

Biomasa ogrzewa nie tylko Nową Dębę
Dzięki dotacji Eko Funduszu (44 proc. kosztów) w Nowej Dębie powstała nowoczesna elektrociepłownia o mocy 8 MW opalana zrębami drewna przygotowywanymi z miejscowego drewna odpadowego i założonych plantacji wierzby szybkorosnącej. W mieście zmodernizowano także system grzewczy, dzięki czemu znacznie ograniczono straty ciepła.
Lokalizację podobnych, 83 miejskich elektrociepłowni i elektrowni opalanych zrębami drewna i słomą, których budowę współfinansował Eko Fundusz. Łączna moc tych siłowni wynosi około 225 MW, a uzyskane zmniejszenie zużycia węgla, którymi opalano stare, zlikwidowane kotłownie, wynosi blisko 100 pociągów rocznie, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery. Największe, miejskie elektrownie opalane biomasą funkcjonują w Piszu, Fromborku, Płońsku...

Słońce grzeje w kaloryferach nie tylko w Gorlicach
Eko Fundusz współfinansował także budowę ponad 40 elektrowni słonecznych, a największe z nich zainstalowano w szpitalu w Częstochowie, w Lublinie, w Poddębicach...
Połączenie elektrociepłowni opalanej biomasą z elektrownią słoneczną zastosowano w szpitalu specjalistycznym w Gorlicach. miejsce starej, mało efektywnej kotłowni opalanej węglem zbudowano elektrociepłownię o mocy 5.6 MW opalaną zrębkami drewna, i zainstalowano kolektory słoneczne o powierzchni 48 m. Dzięki ociepleniu ścian budynków, wymianie okien i modernizacji sieci cieplnej zmniejszono zapotrzebowanie na energię aż o 43 proc. Likwidacja starej kotłowni przyniosła w efekcie zredukowanie emisji dwutlenku węgla o 11 000 ton, dwutlenku siarki o 62 tony i pyłów o blisko 210 ton rocznie.

Gazeta Przyroda Polska, Nr 10 październik 2007, Maciej Zdzienicki
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.