Czerwone Brygady

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

W latach 70 W³ochy by³y pañstwem bardzo dobrze siê rozwijaj±cym. Przemys³ sta³ na wysokim poziomie jednak¿e sz³y w raz z nim pewne problemy. Pañstwem rz±dzili wówczas chadecy, którzy sprawowali w³adze na zasadzie „panowania bogatych nad biednymi”. Na W³ochy spad³a klêska bezrobocia i 20% inflacji. Wiele prominentnych korporacji wyzyskiwa³a biednych i korzystaj±c z obecnej sytuacji nie liczy³a siê ze swoimi pracownikami. Ros³o niezadowolenie spo³eczne którego efektem by³o w pó¼niejszym czasie ukszta³towanie siê ruchu terrorystycznego.
Renato Curcio (student z konserwatywnej rodziny katolickiej) na II roku studiów zmieni³ swój ¶wiatopogl±d. W obliczu krzywd jakie dostrzega³, zafascynowa³ siê ide± komunizmu maoistowskiego. Ze swoja ¿ona Margherit± Cagol i przyjacielem Silwano Giotto za³o¿y³ organizacjê, która to mia³a anga¿owaæ siê w ¿ycie spo³eczne. Jego inicjatywa nie by³a zbyt wyrazista. W Chiavari dosz³o wkrótce do spotkania Renato Cursio i Giuseppe Orsi. Orsi by³ jednym z twórców programu opartego na walce z „niesprawiedliwo¶ci± spo³eczn±” poprzez partyzantkê miejsk±. 20 pa¼dziernika 1970 obaj panowie za³o¿yli, najs³ynniejsz± w³osk± organizacje terrorystyczn±, Czerwone Brygady. Pierwsze akcje terrorystyczne polega³y na niszczeniu samochodów prominentnych firm o du¿ym kapitale. Ich program polega³ na likwidacji bur¿uazji. Uwa¿ali ¿e podzia³ zysku wytwórczego by³ niesprawiedliwy (bo nie równo podzielony) dla narodu. Pierwszy zamach bombowy dokonano w styczniu 1971 roku. Pod³o¿ono ³adunki wybuchowe pod samochody transportowe z ogumieniem Pirelli. W marcu dokonali porwania na jednym z szefów wielkiej korporacyjnej firmy Siemens -Machiariniego.
Pod koniec marca 1972 roku Czerwone Brygady wys³a³y do agencji prasowej swój apel za zdjêciem kolejnej porwanej ofiary. Przedstawili równie¿ swój plan dzia³ania. Zapowiedzieli wyroki ¶mierci na skompromitowanych politykach. Kolejnymi celami organizacji mia³y staæ siê koncerny Alfa Romeo, Fiata etc.
Pierwszym porwanym przedstawicielem w³adzy by³ Mario Sossi. By³ to prokurator za którego uwolnienie ¿±dano wypuszczenie z wiêzieñ swoich pobratymców. Czeronym Brygadom nie uda³o siê tego wymusiæ na w³adzy a Cursio postanowi³ wypu¶ciæ Sossiego na wolno¶æ. W 1974 dokonano kolejnego znacz±cego porwania. Tym razem ofiar± organizacji sta³ siê producent win, Victor Gancia. W³adza w³oska postanowi³a go odbiæ z r±k terrorystów. Akcja siê uda³a jednak w jej trakcie zginê³a ma³¿onka Renato Cursio.
Organizacja by³a wspierana pieniê¿nie przez STASI i KGB. Bu³garski wywiad wspó³pracowa³ tak¿e z terrorystami.
Ciekawym epizodem w historii Czerwonych Brygad jest postaæ Giangiacomo Feltrinellego, miliardera który wspiera³ t± organizacjê. Ten medialny potentat, przyja¼ni³ siê on z Fidelem Castro i Che Guevar±. Mia³ on ciemne powi±zania ze ¶wiadkiem mafijnym. By³ podejrzewany o z finansowanie i zlecenie zabójstwa mordercy Che Guevary, p³k Roberto Quintanilli w Hamburgu. Zabójstwa dokona³a rzekomo Monika Ertl, która zastrzeli³a Quintanillego z broni nale¿±cej do Feltrinellego…
Czerwone brygady siê radykalizowa³y. Prowadzili dzia³ania okulawiania funkcjonariuszy pañstwowych (policji, prokuratorów etc.). Okulawianie polega³o na strzelaniu ofiar± w kolano. 16 marca 1978 r. dochodzi do najbardziej spektakularnego porwania terrorystycznego ostatniego æwieræwiecza - porwany zostaje wybitny polityk chadecki Aldo Moro. Dramat trwa do 9 maja, kiedy znalezione zostaj± zw³oki A. Moro w baga¿niku samochodu. Zaraz po tym wydarzeniu jednak powywieszano i porozklejano plakaty dotycz±ce wychwalenia i pamiêci umêczonego premiera. Akcjê t± przeprowadzili chadecy. Co siê okaza³o z biegiem czasu, plakaty te zosta³y wyprodukowane grubo przed ¶mierci± Aldo Moro. Istniej± wiec podejrzenia ze Czerwone Brygady nie dokona³y zabójstwa ze swojej inicjatywy…
Od czerwca do wrze¶nia dokonano wielu zamachów bombowych i podpaleñ samochodów. 28 wrze¶nia zabity zosta³ dyrektor fabryki "Lancia" P. Coggiol, w pa¼dzierniku gin± funkcjonariusze s±downictwa Padella i Tartaglione. 15 grudnia Czerwone Brygady zabijaj± 2 turyñskich policjantów i mediolañskiego finansistê G. Ginocchiego. W sumie od uprowadzenia Aldo Moro do marca 1979 roku dokonano 2365 akcji terrorystycznych.
Po tych wypadkach organizacja rozpad³a siê w wyniku ostrych dzia³añ policji i prokuratury.
Czerwone Brygady szybko siê odrodzi³y bo ju¿ na pocz±tku 1979 roku. Ju¿ 29 stycznia zamordowany zostaje sêdzia Alessandri prowadz±cy ¶ledztwo w sprawie autonomistów. Tylko w Padwie w pierwszym kwartale tego roku autonomi¶ci dokonali 50 zamachów bombowych, w Palermo zabity zostaje regionalny przewodnicz±cy DC, w Mediolanie - trzech policjantów, podczas napadu na instytut ekonomiki produkcji terrory¶ci przestrzeliwuj± nogi 10 osobom. Ogó³em rok 1979 przynosi 2150 akcji terrorystycznych, które spowodowa³o ¶mieræ 40 osób i ciê¿kie rany 54.
Czerwone Brygady bardzo siê zradykalizowa³y. By³o to spowodowane nap³ywem „¶wie¿ej krwi” która to czêsto dzia³a³a wbrew jakim¶ ogólnym za³o¿eniom i wcze¶niej wyznaczonym celom przez organizacje. Dzia³ali czêsto na pokaz z ró¿nych pobudek, tak¿e po to, by dodaæ sobie splendoru. W lipcu 1979 roku do redakcji lewackiego pisma "Lotta Continua" dotar³ dokument, którego autorzy - opozycyjna frakcja Czerwonych Brygad - krytykowali kierownictwo Brygad za awangardyzm, militaryzm i nieumiejêtno¶æ nawi±zania kontaktu z masami. Kierownictwo odpowiada³o represjami na wewnêtrzn± opozycjê, np. w maju tego roku na skutek denucjacji policja aresztuje opozycyjnych czerwono brygadzistów Valerio Morucciego i Adrianê Faranda.
W latach 1979-1980 przewaga w Czerwonych Brygadach nale¿a³a do "ortodoksów" - ¶wiadcz± o tym zabójstwa licznych karabinierów i sêdziów (ale równie¿ komunistycznego dzia³acza zwi±zkowego w Genui!). Np. w lutym w Rzymie ginie V. Bacheleta, cz³onek Najwy¿szej Rady S±downictwa. 16 marca w Salerno zamordowano sêdziego N. Giacumbi, w dwa dni pó¼niej sêdziego G. Minervi w Rzymie, a nastêpnego dnia ofiar± (w Mediolanie) pada sêdzia ¶ledczy G. Galli. Tylko w pierwszym kwartale 1980 roku dokonano 140 zamachów, ogó³em w ci±gu tego roku z r±k terrorystów ginie 115 ludzi. . Z kolei rezolucja strategiczna z pa¼dziernika 1980 roku g³osz±ca konieczno¶æ "powrotu na grunt spo³eczny" ¶wiadczy o przechyleniu siê szali na stronê zwolenników "ruchu masowego". Potwierdzaæ to zdawa³oby siê porwanie sêdziego d'Urso 12 grudnia tego¿ roku (typowy przyk³ad wymuszania przy pomocy terroru reform spo³ecznych), ale ju¿ 31 grudnia znowu daj± o sobie znaæ "ortodoksi", którzy morduj± gen E. Galvaligiego, odpowiedzialnego za walkê z terroryzmem.
Aresztowany 19 lutego 1980 roku dowódca kolumny turyñskiej Patrizio Peci po 50 dniach wiezienia za³amuje siê. Jego zeznania pozwalaj± policji rozbiæ zarówno kolumnê turyñsk±, jak i dowodzon± przez Ricardo Dura kolumnê genueñsk± (w 1980 roku w³adze aresztuj± 364 terrorystów); pomagaj± te¿ w rozpracowaniu dyrekcji strategicznej Czerwonych Brygad. Opinia publiczna poznaje nazwiska porywaczy i zabójców Moro: Enrico Triaca, Giovanni Lugnini, Gabriela Martini, Mario Moretti, Antonio Martini, Teodor Spadacini. 4 kwietnia 1981 roku przywódca Czerwonych Brygad – Moretti, zostaje aresztowany. 17 grudnia 1981 roku "ortodoksi" z kolumny weneckiej pod komend± Antonio Savasty porywaj± amerykañskiego genera³a J.L. Doziera, natomiast cz³onkowie kolumny "2 Sierpnia" szturmuj± wiezienie w Rovigo i odbijaj± zeñ 4 terrorystów. W 1982 roku udaje siê odbiæ genera³a z r±k terrorystów przy pomocy oddzia³ów specjalnych Delta Force. To by³a ostatnia znacz±ca akcja Czerwonych Brygad. Organizacja zosta³a spenetrowana przez specjalne stworzone jednostki policyjne i w znacznej mierze rozbita.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.