ďťż

Bierz udział w programach szczepień ochronnych

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

"Około 18% nowotworów w populacji światowej przypisuje się przewlekłym zakażeniom wirusowym, bakteryjnym i pasożytniczym. Programy szczepień stały się istotnym elementem walki z nowotworami . W UE dotyczy to 10% nowotworów, w tym przede wszystkim raka szyjki macicy, wątroby i żołądka oraz niektórych nowotworów układu krwiotwórczego. W kontekście raka wątroby każdego roku na obszarze UE odnotowuje się ok. 30 tysięcy nowych przypadków pierwotnego typu tej choroby. W ciągu ostatnich 20 lat zapadalność i umieralność z tego powodu wzrosła wśród mężczyzn we Włoszech, Francji i w Niemczech. Przyczyną większości przypadków raka wątroby jest przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) lub C (HCV).

Wirus zapalenia wątroby typu B.
W Polsce osób przewlekle zakażonych HBV jest 300 tysięcy! Na szczęście zmniejsza się liczba nowych zakażeń HBV (w 1990 r. – 15 000 przypadków, w 2000 r. – 2000 przypadków). Wynika to z poprawy warunków sanitarno-higienicznych, a przede wszystkim z programu szczepień, który stopniowo obejmuje coraz większą część populacji. Świadomość społeczna niebezpieczeństw jakie niesie z sobą zaniechanie szczepienia jest w Polsce coraz wyższa, między innymi dzięki szeroko zakrojonym akcjom edukacyjnym (np. „Zółtemu Tygodniowi”). Zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B zwykle w wyniku kontaktów seksualnych lub przez skażone igły wiążą się co prawda z o wiele mniejszym ryzykiem rozwoju przewlekłego zapalenia i raka wątroby niż zakażenie podczas porodu lub w dzieciństwie, stanowią jednak częstą przyczynę ostrego zapalenia wątroby.

Wirus zapalenia wątroby typu C.
Zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C to coraz większy problem w niektórych częściach UE, zwłaszcza we Włoszech, Grecji i Hiszpanii oraz wśród osób uzależnionych, przyjmujących narkotyki dożylnie. W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się niestety także w Polsce wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu marskości wątroby i raka wątroby związanego z zakażeniem HCV. Po 20 latach trwania zakażenia HCV co najmniej u 20% chorych dochodzi do rozwoju marskości wątroby. Marskość jest z kolei bardzo silnym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka wątroby. Oba te schorzenia są ze sobą dość ściśle powiązane. Mimo wielu prób nie stworzono jeszcze szczepionki przeciwko HCV. Trudności w jej opracowaniu wiążą się przede wszystkim z występowaniem różnych typów genetycznych tego wirusa i dużą zmiennością jego budowy w przebiegu zakażenia. Póki co profilaktyka zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C polega na kontroli krwi i produktów krwiopochodnych oraz na unikaniu stosowania igieł wielokrotnego użytku podczas zabiegów medycznych i niemedycznych (akupunktury, tatuażu itp.). Należy również pamiętać o przestrzeganiu standardów higieny osobistej oraz unikać wykonywania zbędnych badań inwazyjnych (m.in. częstego pobierania krwi lub endoskopii)."
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.