Badania przesiewowe

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

"Kobiety po 25. roku ¿ycia powinny uczestniczyæ w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

W Europie ¦rodkowej i Wschodniej zachorowalno¶æ na nowotwory z³o¶liwe szyjki macicy wynosi 15–25 na 100 tysiêcy kobiet rocznie. W przypadku tej choroby wiêkszo¶æ zmian bez wczesnego wykrycia (badanie wymazu szyjki macicy) i leczenia ulega przekszta³ceniu w raka z³o¶liwego w ci±gu zaledwie kilku lat. W Polsce obserwujemy powolny wzrost umieralno¶ci na nowotwory szyjki macicy, poniewa¿ z badañ cytologicznych korzystaj± g³ównie m³ode kobiety w wieku rozrodczym, natomiast panie po 50. roku ¿ycia (najwy¿sza umieralno¶æ) wykonuj± je niezwykle rzadko. W krajach wysoko rozwiniêtych choroba ta nie jest tak czêsta za spraw± wdro¿enia na szerok± skalê programów badañ przesiewowych. W niektórych krajach skandynawskich w¶ród kobiet z grup wiekowych poddanych najbardziej intensywnym badaniom przesiewowym zachorowalno¶æ spad³a o 80%. Najwa¿niejszym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy jest przenoszone drog± p³ciow± zaka¿enie niektórymi szczepami tzw. wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Wykryto go w oko³o 90% przypadków raka szyjki macicy. Zastosowanie w badaniach przesiewowych testów wykrywaj±cych HPV powinno staæ siê priorytetem na przysz³o¶æ.

Kobiety po 50. roku ¿ycia powinny uczestniczyæ w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

Badanie mammograficzne to bardzo skuteczna metoda, która umo¿liwia wykrywanie niewyczuwalnych guzów piersi. Ju¿ w latach 80-tych w wielu krajach rozpoczêto realizacjê narodowych programów badañ mammograficznych. Dziêki takim badaniom, którymi ³±cznie objêto wówczas ponad pó³ miliona kobiet uda³o siê zmniejszyæ umieralno¶æ z powodu raka piersi o oko³o 25%. Obecnie uzyskuje siê zmniejszenie ¶miertelno¶ci nawet o 1/3.
W Polsce badania przesiewowe raka piersi sta³y siê integraln± czê¶ci± powo³anego w 2005 r. Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, realizowanego pod kuratel± ministra zdrowia oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. System badañ dotyczy kobiet w wieku 50–69 lat listownie zapraszanych do uczestnictwa i obejmuje mammografiê wykonywan± co 2 lata (http://www.nfz.gov.pl/profilaktyka).

W przypadku kobiet przed 50. rokiem ¿ycia warto¶æ przesiewowych badañ mammograficznych nie jest udowodniona. Tak¿e kwestia w³±czenia do systemu kobiet w wieku 40–49 lat pozostaje otwarta.

Kobiety i mê¿czy¼ni po 50. roku ¿ycia powinni uczestniczyæ w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest jednym z najczêstszych nowotworów z³o¶liwych wystêpuj±cych w Unii Europejskiej. Jest to za razem nowotwór ³atwo wykrywalny na etapie zmian przedrakowych, a rokowania w przypadku rozpoznania choroby we wczesnym stadium s± dobre. St±d ogromne znaczenie badañ przesiewowych. Sprzyja temu równie¿ znacz±cy postêp technologii badañ obrazowych i innych metod diagnostycznych, jaki siê dokona³ w ci±gu ostatnich 30 lat. W latach 60. XX wieku po raz pierwszy zastosowano testy na krew utajon± w kale. Od 1970 r. stosowana jest kolonoskopia (wziernikowanie ca³ego jelita grubego). W po³owie lat 70. wprowadzono sigmoidoskopiê (wziernikowanie odbytnicy i esicy) z zastosowaniem giêtkiego wziernika, która zast±pi³a wykonane po raz pierwszy w 1870 r. badanie z zastosowaniem wziernika sztywnego. Sigmoidoskopia z wykorzystaniem wziernika giêtkiego jest alternatywn± lub uzupe³niaj±c± metod± przesiewow±. Jej skuteczno¶æ wielokrotnie potwierdzono. Kolonoskopia – bardziej czu³a w porównaniu z badaniem ka³u na obecno¶æ krwi utajonej – c**j siê wiêksz± skuteczno¶ci± (chocia¿ oczywi¶cie jest znacznie dro¿sza).
Pomimo coraz wiêkszej liczby dowodów na skuteczno¶æ badañ przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, wiêkszo¶æ mieszkañców krajów wysoko rozwiniêtych nie zosta³a objêta takim badaniem. Utrzymywanie siê tego stanu rzeczy oznacza utratê mo¿liwo¶ci zapobiegania oko³o 1/4 ze 138 tysiêcy zgonów z powodu raka jelita grubego, jakie ka¿dego roku odnotowuje siê w krajach Unii Europejskiej. Obecnie zaleca siê wykonywanie badañ przesiewowych na krew utajon± raz na 2 lata, choæ op³acalno¶æ wykazano tak¿e w przypadku wykonywania tego badania raz w roku.
W Polsce od 2000 r. prowadzony jest pilotowo program przesiewowy, w ramach którego raz na 10 lat wykonuje siê kolonoskopiê. Jest on realizowany w ponad 80 o¶rodkach na terenie ca³ego kraju i finansowany przez Ministerstwo Zdrowia."
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.