Aplikacje sieciowe

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

netscape
(w X-terminalu) Uruchom netscape (wymaga oddzielnej instalacji Netscape'a). Aktualna wersja Netscape'a (4.x) znana jest ze swoich du¿ych rozmiarów i sporej ilo¶ci b³êdów. Okazjonalnie pada bez powodu (nie powoduj±c dalszych strat). Ponadto, gdy nie jeste¶ pod³±czony do sieci, Netscape lubi odmawiaæ jakichkolwiek dzia³añ (wygl±da jakby wisia³) - dzia³a znów, gdy siê po³±czysz. [Dok³adniej, gdy dostanie odpowied¼ z DNS - dopisek t³umacza].
netscape -display host:0.0
(w X-terminalu0 Uruchom netscape na bie¿±cej maszynie i przekieruj wy¶wietlanie na maszynie o nazwie "host" i jej ekran 0. Twoja bie¿±ca maszyna musi mieæ prawa do wy¶wietlania na maszynie "host" (typowo nadaje sie je przez uruchomienie komendy xhost current_machine_name w xterminalu na maszynie hosta). Inne programy X-window mog± byæ uruchamiane w ten sam sposób.

lynx plik.html
Ogl±daj plik html lub przegl±daj internet w trybie tekstowym. Aczkolwiek wygl±d i sposób u¿ywania nie jest tak dobry, jak przgl±darek graficznych, jest on niewielki, dzia³a prawie zawsze i nie potrzebuje ¿adnego konfigurowania, je¶li tylko sieæ dzia³a prawid³owo.

pine
Dobry klient poczty w trybie tekstowym. Nastêpnym dobrym i popularnym jest elm. Twój Netscape bêdzie czyta³ pocztê z twojego konta internetowego, pine mo¿esz czytaæ "lokaln±" pocztê, na przyk³ad pocztê swojego syna albo pocztê wysy³an± do ciebie przez proces cron, z komputera w lokalnej, domowej sieci. Komenda mail mo¿e byæ tak¿e u¿ywana do czytania/pisania listów, ale by³o by to niewygodne -- komenda ta jest przeznaczona do u¿ycia w skryptach.

elm
Dobry czytnik poczty w trybie tekstowym. Zobacz poprzedni± komendê.

mutt
Na prawdê prosty, ale ekstremalnie u¿yteczny i szybki czytnik poczty.

mail
Podstawowe narzêdzie systemu operacyjnego do poczty elektronicznej. Zobacz na poprzednie komendy, je¶li szukasz lepszych narzêdzi dla siebie. mail jest dobry, je¶li zamierzasz wysy³aæ pocztê elektroniczn± z skryptów pow³oki.

kmail
(w X-terminalu) Przyjemny program pocztowy, dzia³aj±cy w ¶rodowisku graficznym.

licq
(w X terminal'u) Klient icq. Innym dobrym jest kxicq. Starsze dystrubucje nie maj± zainstalowanego klienta icq, musisz ¶ci±gn±æ i zainstalowaæ jakiego¶.

talk nazwa_u¿ytkownika1
Rozmawiaj z innym u¿ytkownikiem, aktualnie zalogowanym na twojej maszynie (albo u¿yj ""talk username1@machinename" by rozmawiaæ z u¿ytkownikiem na innym komputerze). By zaakceprowaæ zaproszenie do rozmowy, wpisz komendê "talk username2". Jesli kto¶ usilnie próbuje z tob± rozmawiaæ i przeszkadza ci w pracy, mo¿esz u¿yæ komendy "mesg n" by zablokowaæ te komunikaty. Mo¿esz równie¿ u¿yæ "who" albo "rwho", by dowiedzieæ siê, jacy u¿ytkownicy s± aktualnie zalogowani.

telnet server
Po³±cz siê z inn± maszyn±, u¿ywaj±c protoko³u TELNET. U¿yj nazwy zdalnej maszyny albo jej adresu IP. Bêdziesz zapytany o nazwê u¿ytkownika i has³o -- musisz mieæ za³o¿one konto na zdalnej maszynie, aby siê na ni± zalogowaæ. Telnet po³±czy ciê z zdaln± maszyn± i pozwoli ci pracowaæ na niej tak, jakbyæ siedzia³ przed jej klawiatur± (prawie). Telnet jest niezbyt bezpieczny -- wszystko co wpisujesz przekazywane jest otwartym tekstem, nawet twoje has³o!

rlogin server
(=zdalne logowanie) £±czy z inn± maszyn±. Do zalogowania jest u¿ywana nazwa u¿ytkownika i has³o, które masz na bie¿±cej maszynie, je¶li to zawiedzie, zostaniesz zapytany o has³o.

rsh server
(=zdalna pow³oka) Jeszcze jeden sposób na po³±czenie ze zdaln± maszyn±. Do zalogowania jest u¿ywana nazwa u¿ytkownika i has³o, które masz na bie¿±cej maszynie, je¶li to zawiedzie, zostaniesz zapytany o has³o.

ftp server
"Eftepowanie" na inn± maszynê. (Istnieje ponadto program ncftp , który dodaje dodatkowe mo¿liwo¶ci oraz gftp dla ¶rodowiska graficznego. Ftp jest dobre do kopiowania plików z i na zdaln± maszynê. Spróbuj u¿ytkownika "anonymous", je¶li nie masz konta na zdalnym serwerze. Po po³±czeniu u¿yj "?" by zobaczyæ listê dostêpnych komend ftp. Elementarne komendy ftp to: ls (listuj pliki na zdalnym systemie) , ASCII, binary (ustawia rodzaj transferu albo na tekstowy albo na binarny, wa¿ne, aby¶ wybra³ w³a¶ciwy), , get (kopiuje plik ze zdalnego systemu na lokalny), , mget (kopiuje wiele plików na raz), put (kopiuje plik z lokalnego systemu na zdalny system), mput (kopiuje wiele plików na raz) bye (roz³±czenie). Dla zautomatyzowania czynno¶ci skryptem, mo¿esz u¿yæ ncftpput i ncftpget, na przyk³ad:
ncftpput -u my_user_name -p my_password -a remote.host.domain remote_dir *local.html

minicom
Program minicom [nazwa prawdopodobnie od "mini - komunikacji" - dop. t³um.] (wygl±da jak "Procomm dla Linuksa").

rx
Odbiera pliki, u¿ywajæ protoko³ów Zmodem, Ymodem lub Xmodem. Xmodem wymaga nazwy pliku.
U¿yj rx --help by dowiedzieæ siê wiêcej.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIÄ™TnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIoÅ‚kA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.