ďťż

150 stypendystów fundacji im. Macieja Nowickiego

Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA

1 grudnia minionego roku w Centrum Prasowym Domu Dziennikarza w Warszawie
odbyła się XI edycja programu wspierania stypendiami zagranicznymi najzdolniejszych absolwentów polskich wyższych uczelni przez fundatora Fundacji im. M. Nowickiego i Deutsche Bundesstiftung Umwelt.
Profesor dr hab. Maciej Nowicki, obecnie minister środowiska, w roku 1996 został laureatem największej światowej nagrody w ochronie środowiska "Deutscher Umweltpreis", zwanej często "ekologicznym Noblem", którą otrzymał za działalność ekologiczną w Polsce i poza jej granicami. Część pieniędzy otrzymanych jako nagroda prof. dr hab. Maciej Nowicki przeznaczył na stypendia dla najzdolniejszych absolwentów krajowych wyższych uczelni, którzy dzięki tej pomocy uzyskują możliwość uzupełnienie za granicą swojej wiedzy zawodowej. Dotychczas z tych stypendiów skorzystało 150 młodych ludzi, m. in. Agata Mazurczyk, która uroczystość prowadziła.
Przybyłych na uroczystą galę gości, a wśród nich prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdę, prezesa Zarządu Banku Ochrony Środowiska dra Witolda Pietrewicza, przedstawicieli organizacji pozarządowych i stypendystów z ubiegłych lat powitał w imieniu fundacji im. M. Nowickiego i współdziałającej z nią Deustche Bundesstiftung Umwelt, sekretarz generalny tej organizacji dr Fritz Brickwedde.
Okolicznościowy wykład pod tytułem: "Wyzwania w ochronie środowiska w XXI wieku" wygłosił minister środowiska prof. dr hab. Maciej Nowicki, koncentrując się na najpoważniejszych zagrożeniach globalnych do jakich należą konsekwencje ocieplenia klimatu.
Po wystąpieniach okolicznościowych ' nastąpił uroczysty moment wręczenia stypendiów 19 młodym osobom. Wśród tegorocznych stypendystów znaleźli się: Aleksandra Arcipowska z Politechniki Warszawskiej, Marta Bachmatiuk z Akademii Morskiej w Szczecinie, Agnieszka Bańkowska i Joanna Grabowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Łukasz Jabłoński z Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy, Katarzyna Kaim z Uniwersytety Warszawskiego, Donata Kałużna z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Agnieszka Komorowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Agnieszka Ludwicka z SGGW w Warszawie, Dagmara Łysak z Uniwersytetu Wrocławskiego, Jan Mizgajski z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Karol Mrozik z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Aleksandra Nieuważny z Uniwersytetu Warszawskiego, Agata Rudnicka z Uniwersytetu Łódzkiego, Paulina Selmaj z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katarzyna Sobótka z Politechniki Warszawskiej, Hanna Soldaty z Uniwersytetu im Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Michał Specylak z Uniwersytetu Wrocławskiego i Wojciech Szymalski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Na zakończenie gali zebrani wysłuchali koncertu wiolonczelowego w wykonaniu Anny Wróbel.

Gazeta Przyroda Polska, Nr 1 styczeń 2008
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • drakonia.opx.pl
  • Copyright (c) 2009 Z pAmIęTnIkA nIeGrZeCzNeGo AnIołkA | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.